Zabawy plastyczne mogą przybierać różne formy. Warto z tego korzystać
Poprzez zabawy plastyczne często rozumiemy jedynie rysowanie i malowanie na papierze – a szkoda, ponieważ artystycznych rozrywek jest o wiele więcej i one także zasługują na to, aby zapoznać z nimi dziecko. Zajęcia takie jak rzeźbienie, tworzenie ceramiki czy origami mogą okazać się dla niego o wiele bardziej interesujące niż zwykłe malowanie farbami. Istnieje nawet szansa na to, że nowe techniki przełamią dotychczasową niechęć do plastyki albo jeszcze mocniej rozbudzą zainteresowanie tą dziedziną. Którą z nich zatem wybrać?
Kupując zestaw kreatywny, warto pamiętać o kilku aspektach:
- Wiek dziecka. Nie wszystkie zabawy plastyczne nadadzą się dla małych dzieci, np. 2-letnich. Zestawy mogą zawierać niewielkie części albo okazać się zbyt skomplikowane. Powinniśmy więc sprawdzić na opakowaniu, dla jakiego wieku producent przeznaczył daną zabawkę.
- Zainteresowania dziecka. Wybór zabawy plastycznej jest indywidualną sprawą rodzica, jednak warto wcześniej spytać malca, co najbardziej mu się podoba. Czy lubi kredki, pędzel, a może wolałby coś wyklejać lub samodzielnie ulepić dłońmi? Nie wszystkie techniki mogą odpowiadać dziecku i jego wybór należy uszanować.
- Miejsce do zabawy. Warto wydzielić odpowiednią przestrzeń do zabawy, taką, którą da się łatwo posprzątać, np. z farbek czy piasku kinetycznego. Podłogę można zawczasu wyłożyć np. niepotrzebną gazetą.
- Wspólna zabawa. Niektóre maluchy wolą, gdy ktoś wspólnie z nimi zajmie się zabawą. Dorosły może np. pokazać, jak poprawnie obchodzić się z danym produktem, a potem na równi z dzieckiem tworzyć drugie dzieło. Smyk może dzięki temu poczuć się pewniej i chętniej wykaże się swoją wyobraźnią.
Zabawy plastyczne to nie tylko wielka frajda – mają również za zadanie rozwinąć kreatywność szkraba, a także mogą poprawić jego motorykę małą i tym samym pomóc mu później w nauce stawiania pierwszych liter. Różnorodność dostępnych technik sprawia w dodatku, że dziecko każdego może robić coś innego, ani razu się przy tym nie nudząc.
TOP 10 zestawów kreatywnych, dzięki którym smyki mogą próbować swoich sił w różnych technikach plastycznych
- Piasek kinetyczny może zastąpić dziecku plastelinę lub modelinę. Nie tylko nie wysycha i nie twardnieje, ale w odróżnieniu do naturalnego piasku nie zawiera metali ciężkich i bakterii oraz nie brudzi rąk.
- Piasek z łatwością wraca do podstawowej formy, dlatego można używać go wielokrotnie i lepić z niego najróżniejsze figurki czy przedmioty.
- Zestaw ma za zadanie rozwijać zdolności artystyczne oraz kreatywność dziecka. Smyk może zarówno używać foremek do wytwarzania piaskowych kształtów, jak i samemu decydować, co ulepi.
- Wśród zabaw plastycznych dla dwulatka warto zwrócić uwagę na te z użyciem czystej wody. Specjalny zestaw z matą do malowania, który nie wymaga od malucha używania żadnych barwników ani farb, to dobra okazja na ćwiczenie koordynacji ruchowej i wyobraźni.
- Dziecko może malować po macie specjalnym flamastrem z wodą oraz odbijać na niej np. wilgotne dłonie lub ciekawe pieczątki.
- Rysunki same znikają, dzięki czemu po macie można malować wielokrotnie i za każdym razem tworzyć nowe dzieła.
- To z kolei jedna z zabaw plastycznych dla dzieci w wieku szkolnym – zestaw do samodzielnego lepienia z gliny, dzięki któremu można stworzyć unikalne foremki czy naczynia.
- Zabawka zawiera m.in. specjalne koło, foremki oraz narzędzia do kształtowania gliny. Dziecko formuje naczynie przy pomocy własnych dłoni, dzięki czemu może trenować motorykę małą.
- Dzięki perłowym farbkom smyk może przyozdobić gotowe naczynie, jak tylko mu się spodoba. Do dekoracji warto też wykorzystać foremki, znajdujące się w zestawie. Do naczynia można dokleić motyla, serduszko albo niewielkie uszka i tym samym przeobrazić je w zabawne zwierzątko.
- Zestaw zawiera małe, kinetyczne skały, które nie wysychają, dzięki czemu za każdym razem można formować z nich nowe kształty.
- Maluch może wcielić się w postać budowlańca, który wałkuje i ubija świeżą drogę – zarówno przy pomocy dołączonego walca, jak i przy użyciu własnych rąk. Może również wykorzystać dołączone do zestawu skały do stworzenia jakiejś budowli.
- Taki zestaw może być ciekawą formą plastycznej aktywności dla dzieci, które raczej niechętnie sięgają po farby i kredki.
- Jedną z uwielbianych zabaw plastycznych przez dzieci jest origami – prosta i niewymagająca nic oprócz papieru technika, dzięki której smyk może stworzyć piękne figurki.
- Zestaw zawiera kolorowe kartki wraz z instrukcjami, według których należy je składać. Efektem są figurki różnych zwierzątek, począwszy od biedronki, poprzez wieloryba i pingwina, a skończywszy na piesku.
- Ponieważ kartki są już zadrukowane, maluch nie musi używać kredek, aby narysować coś na gotowym origami. Jeśli jednak chce przećwiczyć swoją inwencję, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobił.
- Do zabaw plastycznych zalicza się także szycie. Zanim dziecko chwyci jednak za igłę i nitkę, warto podsunąć mu przeplatankę. To zabawa bardzo zbliżona do szycia, ale nie wymagająca żadnych ostrych przedmiotów.
- Zestaw z przeplatankami zawiera wiele różnych elementów, które dziecko ma za zadanie ze sobą połączyć, wykorzystując znajdujące się w zestawie sznurowadła. W efekcie powstają jeszcze bardziej kolorowe i oryginalne wzorki.
- To zestaw artystyczny w sam raz dla dzieci, które mają w głowie mnóstwo pomysłów na rysunki i szlaczki, ale chciałyby je przenieść na coś innego niż kartka.
- Smyk ma do dyspozycji cały zestaw ceramiczny do herbaty oraz farbki w różnych kolorach. Może dowolnie udekorować naczynia i stworzyć niepowtarzalne wzory.
- Z tak przystrojonym zestawem dziecko może zorganizować małe przyjęcie: zarówno dla przyjaciół czy rodziny, jak i dla ulubionych maskotek i lalek.
- Zestaw artystyczny Aqua Studio daje możliwość połączenia wodnej zabawy z kreatywnym malowaniem.
- To zabawa plastyczna, w której dzieci, dzięki specjalnym flamastrom, mogą nadać kolory załączonej maskotce, a następnie, jeśli chcą, zmyć te barwy w wodzie i pomalować owieczkę od początku!
- Wewnątrz maskotki znajduje się gąbka, dlatego owieczkę można bez problemu zamoczyć w wodzie.
- Sztuki plastyczne można połączyć też z innymi działaniami artystycznymi: oto zestaw, dzięki któremu dziecko stworzy teatrzyk i aktorów oraz wystawi różne sztuki.
- W opakowaniu znajdują się 4 drewniane łyżki wraz z ozdobami, dzięki którym dziecko może przeobrazić je w aktorów, oraz kartonowy teatrzyk do prostego montażu.
- W skład zestawu wchodzi też scenariusz pierwszej sztuki, które dziecko może odegrać w teatrzyku, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby maluch stworzył własne widowisko.
- Ostatnią z prezentowanych przez nas zabaw plastycznych dla dzieci jest ciekawy zestaw do odlewu gipsu, dzięki któremu maluch może ulepić figurki dinozaurów.
- Zabawka zawiera gumowe formy, masę, stelaż, a także kolorowe farbki z pędzelkiem. Dziecko może więc pomalować dinozaura według własnych upodobań i stworzyć kolorowego, unikatowego zwierzaka.
Zabawy plastyczne dla dzieci to nie tylko świetna rozrywka, ale także doskonała okazja do stworzenia unikatowych przedmiotów. Warto zatrzymać prace artystyczne, jakie smyk stworzy, i postawić je w widocznym miejscu, np. w pokoju szkraba. Dzięki temu dziecko będzie mogło odczuć dumę, że samodzielnie zrobiło ozdobę, oraz być może znajdzie dla siebie nowe hobby. Pamiętajmy też, że każdy smyk może spróbować swoich sił w zabawach plastycznych – wcale nie potrzeba do tego szczególnych umiejętności, najważniejsze są dobre chęci.
Opracowała: Urszula Żupnik