Czy dzieci lubią książki z okienkami? To trochę tak, jakby zapytać, czy dzieci lubią niespodzianki albo czy lubią odkrywać kolejne tajemnice. Większość maluchów wprost je uwielbia. Taka forma lektury jest dla nich ciekawsza i bardziej angażująca niż tradycyjna książka. Dlatego wśród publikacji adresowanych do smyków w wieku przedszkolnym książki przestrzenne stanowią znaczny procent. Na wypadek gdyby trudno Wam było dokonać między nimi wyboru, stworzyliśmy ranking, w którym znalazło się 7 wyjątkowych tytułów z tej kategorii.
Czym wyróżniają się książki z okienkami?
Wydawcy prześcigają się w pomysłach, jak uatrakcyjnić lekturę najmłodszym smykom. Z myślą o niemowlętach powstają książeczki-grzechotki, wodoodporne książeczki do kąpieli czy książeczki kontrastowe. Dzięki oszczędnej kolorystyce, zróżnicowanym fakturom i efektom dźwiękowym skuteczniej przyciągają one uwagę maluchów.
Nieco starszym czytelnikom mogą natomiast spodobać się książeczki z okienkami i różnymi przesuwanymi elementami. By poznać zawartość takiej książki, nie wystarczy ją otworzyć. Trzeba jeszcze sprawdzić, co kryją tajemnicze okienka lub co się stanie, gdy coś przesuniemy, wysuniemy i rozłożymy. Takiemu zaproszeniu do nauki i zabawy naprawdę trudno się oprzeć. Zwłaszcza kiedy jest się żądnym wiedzy i wrażeń przedszkolakiem.
Dlatego, jeśli zależy nam, aby maluch w przyszłości nie stronił od książek, warto podsuwać mu różne książki przestrzenne. Trudno o lepszy dowód na to, że lektura wcale nie musi być nudna. Dzięki różnym zadaniom i zagadkom, kryjącym się za przesuwanymi elementami, maluch powinien przekonać się do takiej formy spędzania czasu. Z czasem okienka mogą stać się zbędne – wystarczą ciekawi bohaterowie i porywająca historia, od której nie sposób się oderwać.
Książki z okienkami dla dzieci – subiektywny ranking TOP 8 tytułów
Książka, jak nietrudno się domyślić, opowiada o kształtach. Robi to jednak w niestandardowy sposób, bo figury geometryczne odkrywamy niejako przy okazji, np. podczas wizyty w cyrku, porcie czy na urodzinach u myszki. Takie lekcje geometrii nie powinny nużyć. Wręcz przeciwnie! Podczas lektury książeczki przedszkolaki będą miały okazję sprawdzić się w wielu zagadkach. Znajdziecie w niej naprawdę dużo okienek, mnóstwo kolorów, uśmiechnięte zwierzątka i oczywiście wiele kształtów!
Pierwiastki wokół nas. Książka z okienkami
Pierwszym spotkaniem z pierwiastkami wcale nie musi być lekcja chemii. Można zainteresować smyka tym tematem znacznie wcześniej, np. przeglądając wspólnie „Pierwiastki wokół nas” – pięknie ilustrowaną książeczkę, która w humorystyczny sposób opowiada o każdym z pierwiastków z tablicy Mendelejewa. Każdemu z nich nadano ludzką postać, aby maluchowi łatwiej było przyswoić nowe informacje. Jakby tego było mało, na kartach książki znajdziemy wiele okienek, pod którymi kryje się masa ciekawostek.
Przykład książki z okienkami dla dzieci opowiadającej o tym, że odpoczynek jest bardzo ważny, ponieważ potrzebują go nie tylko dzieci i dorośli, ale nawet masło w maselniczce i sól w solniczce, lampy w oknach i litery w książkach. Warto mieć ją w biblioteczce z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze – jest fantastycznie wydana, a od ilustracji trudno oderwać wzrok. Po drugie – świetnie sprawdza się w roli kołysanki. Można czytać ją maluchowi przed snem i pozwolić, by w odpowiednich momentach otwierał okienka, za którymi kryją się różne niespodzianki.
Mały odkrywca i wielbiciel zwierząt prawdopodobnie będzie przeszczęśliwy, widząc taką książeczkę u siebie na półce. Na otwarcie czeka aż sto okienek, dzięki czemu „czytanie” tej książeczki może trwać i trwać. „Lektura” umożliwia poznawanie i utrwalanie nazw zwierząt, żyjących blisko i daleko nas: w domu, gospodarstwie, lesie, ciepłych krajach i nie tylko. To propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym, do której mogą równie chętnie wracać już jako uczniowie pierwszych klas podstawówki.
Bing w ogrodzie. Książka z otwieranymi okienkami
Sympatyczny króliczek Bing wraz ze swoją przyjaciółką Sulą zapraszają do ogrodu. Wybrali się tam szukać biedronek, lecz okazało się, że miejsce to kryje w sobie liczne niespodzianki, które należy odkryć, otwierając okienka. Książeczka może spodobać się zarówno fanom popularnej kreskówki, jak i maluchom zafascynowanym poznawaniem świata. Duże obrazki i poszukiwanie odpowiedzi na pytania padające na kartach książki pozwalają na naprawdę wciągającą lekturę.
Wynalazki. Książka z okienkami. Sprawdźcie sami...
To książka z okienkami dla nieco starszych smyków, które chodzą już do szkoły. Zdobyta dzięki niej wiedza może im wielokrotnie przydać się zarówno na lekcjach, jak i w życiu codziennym. Dobrze wiedzieć przecież, skąd wzięło się radio, aparat fotograficzny i inne sprzęty, z jakich korzystamy na co dzień.
Energia. Książka z okienkami. Sprawdźcie sami…
Szukając interesującej książki dla dzieci z okienkami, warto wziąć pod uwagę i tę propozycję. Zwłaszcza że traktuje ona o zjawisku, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego świata. Czym w ogóle jest energia? Jak się ją wytwarza? Jakie ma to znaczenia dla środowiska naturalnego? Co w kwestii produkowania prądu może przynieść przyszłość? Podczas lektury smyk będzie miał okazję poznać odpowiedzi na te wszystkie pytania. Autorzy dołożyli wielkich starań, aby wszystkie kwestie związane z energią były dla niego zrozumiałe.
Książki z okienkami dla najmłodszych – wśród ulubionych
Kompletując domową biblioteczkę dziecka, warto uwzględnić książki z okienkami. Może się okazać, że stanie się to jedna z ulubionych pozycji przedszkolaka. Szczególną czujność zalecamy w przypadku dwuletnich i młodszych maluszków, które mogą poodrywać okienka i próbować brać je do buzi. Starszym smykom nie powinny już przychodzić do głowy podobne pomysły.
Oprac. Luiza Słuszniak