Czy kupowanie książek niemowlętom ma sens? Oczywiście! Chodzi przecież o to, by dziecko mogło wsłuchać się w nasz głos, by zainteresowało się obrazkiem, nowym dźwiękiem, mogło posmakować nowych przedmiotów, dotykać i przyciągać.
Tylko jaka książeczka będzie się nadawała dla takiego malucha? Na rynku znajdziemy kilka rodzajów książeczek dla niemowlaka:
Którą z nich wybrać? Poniżej przegląd książek stworzonych dla niemowląt – z myślą o nich wybrano duże, proste ilustracje, często w kontrastowych barwach, pomyślano też o odpowiednich materiałach. Jeśli chcecie wprowadzać malucha w świat książek od samego początku – te tytuły was nie zawiodą:
Książeczki kontrastowe
Mogą mieć formę tradycyjnej książeczki, kart kontrastowych lub na przykład harmonijki. Najczęściej wykonane są z grubszej tektury, materiału lub tworzywa sztucznego – maluchy lubią się bowiem rozsmakować w lekturze. Książeczki kontrastowe wyróżniają proste, najczęściej dwu, trzykolorowe rysunki, które ograniczają się do podstawowych kolorów: białego, czarnego, czerwonego, żółtego czy zielonego. Proste obrazki zawierają przedmioty z najbliższego otoczenia dziecka, a także zwierzęta czy postaci, są więc doskonałą okazją do opowiadania dziecku o otaczającym świecie.
CzuCzu, Karty kontrastowe na sznureczku, 0 m-cy +
To karty w kolorach, które dopasowane zostały do możliwości widzenia barw malutkiego dziecka. Dzięki sznureczkowi obrazki można wieszać przy łóżeczku, wózku albo na karuzeli.
Książeczka dla dzieci, które ukończyły szósty miesiąc życia. Przedstawia zwierzaki w kontrastowych kolorach. Obrazki zostały uzupełnione wyraźnymi podpisami, aby wprowadzać dziecko w świat liter.
Kolejna książeczka, tym razem w formie harmonijki, którą można rozłożyć w łóżeczku lub na macie edukacyjnej przed główką dziecka. Zawiera specjalnie dobrane kontrastowe ilustracje, przedstawiające przedmioty z najbliższego otoczenia dziecka. Ilustracje o tematyce dziennej przedstawione są na białym tle, tematyka nocna to oczywiście tło czarne. Każda z ilustracji zawiera również czerwone elementy, które dodatkowo przyciągają uwagę dziecka.
Książeczki dźwiękonaśladowcze
O książeczkach dźwiękonaśladowczych często mówi się, że stanowią wstęp do nauki mówienia. Dziecko wsłuchuje się w dźwięki wydawane przez rodzica i z czasem próbuje je powtarzać – czy to odgłosy przyrody i zwierząt, czy proste słowa i zdania. W takich książeczkach zazwyczaj znajduje się opowieść, którą maluchowi czyta rodzic, a poszczególne strony wzbogacone są w technologię, dzięki której dźwięk wydostaje się z poszczególnych kart książki, sprawiając, że historia jeszcze bardziej wciąga dziecko.
Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych
Książeczka koncentruje się przede wszystkim na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych i samogłoskach, które są wymawiane przez roczne dziecko. Piękne ilustracje zachęcają do czytania i wspólnego naśladowania różnych dźwięków.
Książeczki do kąpieli
Codzienna kąpiel może być także okazją do relaksu i zabawy. Książeczki do kąpieli urozmaicają dziecku czas, jaki spędza w wanience, zachęcają do przebywania w wodzie, chlapania i sprawiają, że kąpiel staje się przyjemną zabawą.
Książeczki kąpielowe. Hipolit szuka mamy
Sześciostronicowa książeczka wykonana jest z miękkiego tworzywa odpornego na wodę. Dziecko może oglądać obrazki zwierzątek podczas kąpieli w wannie lub baseniku, może też bawić się gumową zabawką przymocowaną sznureczkiem do książki.
Książeczka do wanienki się co prawda nie nadaje, bo wykonana jest z papieru, ale urocza historyjka w niej zawarta z pewnością pomoże zachęcić dzieci do kąpieli. Niektóre dzieci trzeba przecież do wody przekonać…
Książeczki do zabawy
Podczas wspólnej zabawy rodzic może czytać maluchowi bajkę, ale to nie historyjka jest najważniejsza w przypadku książeczek do zabawy. Najwięcej radości sprawiają dziecku kolorowe obrazki, możliwość odsłaniania zakrytych pól, odnajdywanie ukrytych zwierzątek lub przedmiotów.
Akademia mądrego dziecka. Kto robi hu-hu?
Krótka, ale niezwykle mądra książeczka dla dzieci do 2-go roku życia. Zawiera piękne kolorowe obrazki oraz wiele informacji o świecie.
Książeczki do czytania
Proste, niedługie historyjki, dostosowane do wieku dziecka, z pewnością będą potrafiły przykuć jego uwagę. Czy to kołysanki czy książeczki ułatwiające dzieciom zasypianie, czy też krótkie wierszowane bajki – sami je wypróbujcie, a zobaczycie, jak Wasz maluch lubi wspólne czytanie.
Urocza i zabawna historia na dobranoc dla wszystkich rozbrykanych maluszków, które muszą iść spać. Piękne, żywe ilustracje oraz wciągająca bajka o zwierzątkach sprawią, że dzieci po prostu pokochają tę opowieść.
Pani Detektyw Sowa uwielbia zagadki, a nasz maluszek, podążając wraz z nią tropem wielu pytań i wskazówek, poznaje nowe zwierzątka i dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy.
Książeczki usypianki
Pomagają rodzicom utulić dzieci do snu. Niektóre książeczki idealnie nadają się do tego wieczornego rytuału, ale są też takie, które świetnie sprawdzają się także wtedy, gdy rodzic nie może spędzić wieczoru z dzieckiem.
Dobranoc, piesku. Nagraj swoją dobranockową książeczkę
Świetna książeczka dla mam i tatusiów, którzy nie zawsze mogą towarzyszyć dziecku podczas jego zasypiania. W czasie czytania książeczki można nagrać swój głos, a później po prostu go odtwarzać.
Bez względu na to, jaką książeczkę wybierzemy dla swojego dziecka, pamiętajmy, że maluchy lubią aktywnie uczestniczyć we wspólnym czytaniu. Pozwólmy im więc pokazywać ulubione obrazki, zadawajmy dużo pytań, dzięki którym będą mogły się wykazać, starajmy się jak najwięcej tłumaczyć i opowiadać. Sprawmy, by czas z książką, był czasem wyjątkowym.
Oprac. Aleksandra Michalak