Pierwsze ilustrowane książki do samodzielnego czytania są świetnym prezentem dla dziecka, które niedawno nauczyło się składać literki i chciałoby samodzielnie zmierzyć się ze słowem pisanym. Poniżej wskazujemy, czym powinny charakteryzować się takie publikacje, a także prezentujemy serie książeczek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników.
Pierwsze książki do samodzielnego czytania – czym powinny się wyróżniać?
Dzieci są różne, więc trudno wymagać, aby książki podobały się im wszystkim w takim samym stopniu. Kilkuletnich czytelników łączy jednak kilka cech – choć wciąż uczą się nowych słów i wyrażeń, zazwyczaj nie są w stanie przyswoić jeszcze zbyt mocno rozbudowanych historii i z reguły preferują bogate ilustrowane wydania. Dlatego kupując dziecku pierwsze książki do samodzielnego czytania, warto zwrócić uwagę na publikacje, które:
- Mają duże litery, a ich krój jest czytelny. Na samym początku przygody z czytaniem warto kupować książki, w których wyrazy są podzielone na głoski lub sylaby.
- Zdania złożone nie są zbyt długie, a zawarte w nich słowa są zrozumiałe dla malucha.
- Autor używa różnych trybów – dzięki temu podczas czytania dziecko miało możliwość zmiany intonacji, na przykład dzięki zdaniom pytającym czy rozkazującym.
- Czytana historia jest zabawna i nie za długa, może być też rymowana. Dodatkowym atutem będą kolorowe ilustracje.
Poniżej prezentujemy serie książeczek, które spełniają wszystkie te kryteria. Znajdują się tam zarówno książki do samodzielnego czytania przeznaczone dla 7-latka, jak i młodszych dzieci.
Najlepsze książki do samodzielnego czytania: 5 serii, które warto znać
Czytam sobie
„Czytam sobie” to akcja społeczna, której głównym celem jest popularyzacja samodzielnego czytania książek wśród najmłodszych. W ramach akcji wydawane są wartościowe książki dla dzieci – nie tylko tych uczących się czytać.
Dla początkujących czytelników w serii znajdą się proste teksty pisane krótkimi zdaniami, zawierające ćwiczenia z głoskowania. Maluchy, które już znają większość literek i potrafią przeczytać całe słowa, mogą liczyć na teksty odrobinę bardziej złożone, pisane dłuższymi zdaniami, wspomagające naukę sylabizowania. Z kolei dzieci, które czytają płynnie, mają do dyspozycji książki z dłuższymi tekstami zawierającymi słowniczki trudnych wyrazów. Tematyka książeczek jest przeróżna. Są tu historie ze świata Gwiezdnych Wojen, książeczki o zwierzętach, publikacje o piłkarzach, bajki i baśnie, książki biograficzne, historyczne oraz popularnonaukowe i wiele, wiele innych.
Publikacje z serii „Czytam sobie” charakteryzują się nie tylko interesującą tematyką, ale również fantastycznymi ilustracjami i – co najważniejsze – wysokimi walorami edukacyjnymi. Jako że za akcję odpowiadają specjaliści z dziedziny edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, to książeczki z serii „Czytam sobie” są pisane według stosowanych standardów pedagogicznych. Czyni je to świetnym wyborem dla każdego początkującego czytelnika.
Pierwsze czytanki
Seria książeczek dla dzieci uczących się czytać oraz takich, które już opanowały tę sztukę. W „Pierwszych czytankach” znajdziemy wierszyki oraz opowiadania – zazwyczaj o edukacyjnym zacięciu – które mogą znacznie ułatwić naukę składania literek.
Książki wchodzące w skład „Pierwszych czytanek” pisane są z myślą o trzech grupach dzieci: poznających literki, uczących się czytać pełne słowa i umiejących czytać dłuższe teksty. I tak w książkach dla początkujących zdania są proste, literki duże, a obrazków jest więcej niż tekstu. Na drugim poziomie trudności znajdziemy teksty bardziej złożone, zbudowane z dłuższych zdań i trudniejszych wyrazów. Poziom trzeci to po prostu opowiadania dla najmłodszych.
Po książki z serii „Pierwsze czytanki” warto sięgnąć, gdy poszukujemy wartościowej literatury dla najmłodszych.
Już czytam
„Już czytam” jest wydawniczą serią przeznaczoną dla dzieci, które potrafią w miarę sprawnie czytać, ale chciałyby udoskonalić tę umiejętność bez pomocy rodziców czy nauczycieli.
W książkach z serii „Już czytam” znajdziemy głównie zabawne opowiadania i historyjki ze zwykłymi, dziecięcymi bohaterami, napisane zrozumiałym językiem. Książeczki z tej serii są estetycznie zilustrowane. Na ich końcu można również znaleźć słowniki zawierające wyjaśnienia trudniejszych wyrazów oraz zwrotów, a także niewielkie ćwiczenia sprawdzające, czy dziecko zrozumiało tekst.
Książki z serii wydawniczej „Już czytam” przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci w wieku 6-8 lat. Jednak jeżeli dziecko jest młodsze i już umie czytać, to nie ma żadnych przeszkód, aby sięgnęło po te publikacje i dobrze się z nimi bawiło.
Przygoda z czytaniem
„Przygoda z czytaniem” to nie tylko seria książek do samodzielnego czytania dla dzieci, lecz cały program wydawniczy, w którym publikowane są materiały pomocnicze do nauki alfabetu oraz czytania, opracowany przez pedagogów i metodyków nauczania początkowego.
Książki wchodzące w skład „Przygody z czytaniem” podzielone są na aż 5 poziomów trudności tekstu. Poziomy pierwszy i drugi to proste teksty przeznaczone do nauki czytania metodą globalną. Na poziomie trzecim dziecko może rozpocząć naukę alfabetu z wykorzystaniem dołączonych naklejek oraz kart. Poziom czwarty to nauka czytania metodą sylabową, natomiast poziom piąty służy utrwaleniu zdobytych informacji i przygotowaniu malucha do samodzielnego czytania.
Bohaterami tekstów znajdujących się w książeczkach z serii „Przygoda z czytaniem” są postacie z kreskówek i filmów Walta Disneya. Dzięki nim nauka czytania może być jeszcze przyjemniejsza.
#Czytelnia
„#Czytelnia” jest serią wydawniczą przeznaczoną dla dzieci, które już potrafią samodzielnie czytać. W jej skład wchodzą książki oznaczone trzema kolorami: żółtym, niebieskim i czerwonym.
Seria żółta przeznaczona jest dla początkujących czytelników. Książeczki, które się w niej znajdują, mają po około 100 stron, pełno w nich obrazków, a ich bohaterami są disnejowskie księżniczki oraz kucyki Pony. Seria niebieska to dłuższe książki, których bohaterami, poza księżniczkami, są również znani komiksowi herosi oraz postacie ze świata Gwiezdnych Wojen. Seria czerwona to książki o długości ponad 200 stron.
„#Czytelnia” to projekt wydawniczy, w którym można znaleźć idealne pierwsze książki do samodzielnego czytania – zarówno dla 7-latków, jak i starszych dzieci. Warto o niej pamiętać podczas poszukiwań pierwszych pełnoprawnych powieści dla czytającego dziecka.
Jakie książki mogą się jeszcze sprawdzić w roli pierwszej, samodzielnej lektury?
Wyżej wspomniane serie książek do samodzielnego czytania dla najmłodszych nie są jedynymi lekturami, które mogą spodobać się sześcio- czy siedmiolatkom. Obecnie w księgarniach można znaleźć wiele wartościowych książeczek dla najmłodszych. Warto pamiętać jedynie o tym, aby podczas poszukiwania książki dla dziecka wybierać te publikacje, które są dostosowane do poziomu umiejętności naszej pociechy. Poza tym nie powinno się zmuszać malucha do czytania – to bardzo zły pomysł, który na długie lata może zrazić dziecko do książek.
Oprac. Daniel Śliwa
Miniaturka: Annie Spratt (Unsplash)