Wielu rodziców skarży się, że ich dzieci nie lubią czytać. Przyzwyczajone do telewizji i komputera, nie dostrzegają przyjemności w obcowaniu z literaturą, uważając ją za nudną i mało zajmującą. Co zatem możemy zrobić, żeby nasze dziecko polubiło książki?
Odpowiedź wbrew pozorom jest prosta. Trzeba z dzieckiem czytać. Pierwsze książki dla dzieci z obrazkami powinny pojawić się w jego świecie już w pierwszych miesiącach życia. Z czasem, można mu czytać krótkie historyjki i opowiadać o tym, co znajduje się na ilustracjach. Choć nie potrafi mówić, coraz więcej będzie rozumiało. Będzie też miało znacznie bogatszy zasób słów w przyszłości, a obcowanie z literaturą od wczesnego dzieciństwa sprawi, że będzie z nami rozmawiało ładną, poprawną polszczyzną.
Aby nasze dziecko lubiło książkę, powinno z nią jak najczęściej przebywać. Najlepiej, jeśli stworzymy rytuał wieczornego czytania "na dobranoc". Dobrym pomysłem są bajki dla dzieci do czytania. Codzienne spotkania z ulubionymi bohaterami sprawią, że dziecko samo będzie przypominało nam o wspólnej lekturze. Chętniej także zacznie naukę liter, a stąd blisko już będzie do wspólnej zabawy z książką w ręku. Jest to też dobry sposób na to jak nauczyć dziecko czytać. Na dobry początek poczytajcie sobie nawzajem. Możecie to robić fragmentami albo z podziałem na role, gdzie każdy z was czyta "swoje" dialogi. Z mniejszym dzieckiem możecie bawić się w szukanie literek w tekście albo wymyślanie "innego zakończenia". Zabawa taka pobudzi wyobraźnię i ułatwi zapamiętanie nowo poznanych słów. Pozytywnie wpłynie także na kreatywność dziecka, a im więcej będziecie razem czytali, tym szybciej zorientujesz się, jakie historie i jakich bohaterów twoje dziecko wybiera najchętniej. Dzięki temu, podczas przyszłych wypraw do księgarni, znacznie łatwiej znajdziecie odpowiednie lektury dla dzieci. Pierwsze "dorosłe" wybieranie książek będzie dla was przeżyciem pięknym i fascynującym.
Musimy pamiętać, że aby rozbudzić u dziecka miłość do literatury, potrzeba wielu lat i stałej obecności rodziców, którzy będą dziecku, a następnie z dzieckiem czytali. Wspólne obcowanie z książką ma wpływ na Waszą relacje, poczucie bliskości i przynosi wiele radości. Wspólne rozmowy o bohaterach i ich problemach sprawią, że komunikacja o własnych trudnościach okaże się łatwiejsza. Warto podarować te chwile sobie i swojemu dziecku, aby w przyszłości sięgało po każdy tom świadomie i z dreszczykiem pozytywnej emocji.
Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym