Poduszka do karmienia. Jak jej używać?

Poduszki do karmienia

Poduszka do karmienia to coraz popularniejszy gadżet wśród młodych mam. Nie każda z nich wie jednak, jak poprawnie jej używać. Przygotowaliśmy zatem krótką instrukcję obsługi tego gadżetu. Przyjrzeliśmy się także jego różnym wariantom i opracowaliśmy przewodnik po najpopularniejszych modelach.

Poduszka do karmienia – jak jej poprawnie używać?

Poduszka do karmienia piersią lub butelką może okazać się bardzo przydatnym gadżetem ułatwiającym zaspokojenie głodu maleństwa. Jej zadaniem jest uniesienie dziecka tak, aby odciążyć barki, ramiona i plecy mamy. Jak jej używać? To zależy od tego, z jakim modelem mamy do czynienia:

  • Klasyczna poduszka-rogal do karmienia. Bywa nazywana inaczej fasolką, ze względu na kształt litery „C” lub „U”. Mama na czas karmienia owija nią talię i układa na niej maleństwo. Taka poduszka może posłużyć także jako leżaczek dla dziecka czy też poduszka ciążowa dla przyszłej mamy. Jest giętka i elastyczna, można ją dopasować do siebie i niemowlaka, dzięki czemu powinna świetnie sprawdzić się podczas karmienia piersią.
  • Poduszka anatomiczna. Taka niestandardowa poduszka zazwyczaj jest prostokątna, ale może mieć także inny kształt. Nie trzeba się nią owijać w talii – wystarczy położyć ją na kolanach.
  • Zapinana poduszka do karmienia. Taką poduszkę owija się wokół talii, a następnie zapina na specjalne rzepy, klamerki lub wiązania, dzięki czemu pozostaje na swoim miejscu. Dla wielu mam takie wiązanie może okazać się bardzo pomoce, dla niektórych jednak może stać się kłopotliwe w momencie, gdy muszą szybko nakarmić płaczącego malca.
  • Mufka. To poduszka zaprojektowana z myślą o noszeniu i karmieniu niemowląt. Jest bardzo prosta w użyciu – mama zakłada ją na przedramię i w ten sposób tworzy wygodną, praktyczną podpórkę pod główkę dziecka. Taka poduszka nie rozwiązuje jednak problemu obciążonych pleców. Dobrze sprawdza się za to w podróży.
  • Poduszka do karmienia bliźniąt, czyli poduszka w kształcie sporej podkowy, na której mieści się dwójka maluchów. Niektóre modele są mniej, inne bardziej dopasowane do ciała. Sposób użycia będzie zależeć więc od konkretnego wariantu.

 

Jaka poduszka do karmienia będzie najlepsza?

Wybór pomiędzy którymś z wymienionych wyżej wariantów to bardzo indywidualna kwestia. Najlepsza poduszka do karmienia to taka, która jest wygodna w użytkowaniu dla mamy i dziecka. Powinna być wystarczająco duża i umożliwiać stabilne ułożenie dziecka na właściwej wysokości. Nie może być ani za miękka, ani za twarda. Najlepiej, aby była wykonana z naturalnych i przewiewnych materiałów wysokiej jakości. Dobrze, aby była właściwie wyprofilowana – główka dziecka powinna znajdować się wyżej niż reszta ciała – a także aby miała zdejmowany pokrowiec, który można łatwo wyprać w pralce.

Najpopularniejsze rodzaje poduszek do karmienia: przykładowe produkty

Rogal Cool Club Blue Indian Adventure

  • Klasyczny rogal, czyli najczęściej spotykany typ poduszki do karmienia. Zewnętrzną powłokę pokrywa kolorowy, indiański wzór. Poduszka może więc służyć nie tylko za pomoc podczas karmienia, ale także za dekorację dziecięcego pokoju.
  • Poszewka jest zdejmowana, dzięki czemu całość łatwiej utrzymać w czystości. Można ją prać w pralce.

Kojec Motherhood Classics

  • Kojec to poduszka zaprojektowana specjalnie dla kobiet w ciąży. Jej zadaniem jest zapewnienie prawidłowej pozycji podczas snu i odpoczynku dla kobiet w ciąży lub tuż po porodzie. Może także służyć do karmienia maluszka w pozycji leżącej lub siedzącej.
  • Poduszka wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, ma atestowane poliestrowe wypełnienie oraz bawełnianą poszewkę, którą można zdjąć i wyprać. Dodatkowo do poduszki dołączony jest praktyczny pokrowiec, ułatwiający jej przechowywanie i przewożenie.

Mufka MimiNu

  • Mufka została w całości wykonana z bawełny, dzięki czemu jest przewiewna i nie powoduje pocenia się dziecka podczas karmienia i noszenia.
  • Łatwo ją utrzymać w czystości, ponieważ może być prana w pralce.

Zapinana poduszka do karmienia Cottolare

  • Poduszka ma troczki do zawiązania, które pomagają jej pozostać w odpowiedniej pozycji i nie przesuwać się podczas karmienia. Mama nie musi martwić się, że będzie musiała ją poprawiać, może więc w pełni skoncentrować się na karmieniu maleństwa.
  • Poszewka wykonana jest z bawełny oraz mięciutkiego, niezwykle miłego w dotyku materiału minky. Można ją zdjąć i wyprać w pralce. Sprężyste i lekkie wypełnienie zostało wykonane z antyalergicznego poliestru silikonowego.

Rogal Cuddle-Co, Comfi-Mum

  • To kolejny przykład praktycznej poduszki typu rogal, która ma wiele funkcji. Może być wsparciem dla ciężarnej kobiety, podporą podczas karmienia maluszka, asekuracją dla brzdąca uczącego się siadania, gniazdkiem do odpoczynku malucha czy ochraniaczem na szczebelki w łóżeczku.
  • Miękka poszewka wykonana jest z trwałej tkaniny bambusowej, która ma nie tylko antyalergiczne, antygrzybiczne i antybakteryjne właściwości, lecz także nie gromadzi kurzu i jest delikatna dla skóry. Poszewka ma oryginalny wzór plastrów miodu. Można ją zdjąć do prania w pralce.
  • Poduszka wypełniona jest pianką Memory Foam, która się nie odkształca i „zapamiętuje” kształt ciała. Powłoka poduszki jest wodoodporna, co chroni jej wnętrze przed wilgocią.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu nikt już nie będzie miał wątpliwości odnośnie do tego, jak używać poduszki do karmienia. Nie ma w tym nic trudnego – dla młodej mamy zazwyczaj znacznie trudniejsze jest prawidłowe przystawienie dziecka do piersi oraz utrzymanie laktacji na odpowiednim poziomie. I to można jednak bardzo szybko opanować. Wówczas karmienie maluszka staje się naprawdę proste!

Opracowała: Grażyna Zaborska-Szmajda

Może Cię również zainteresować: