Co potrafi dziecko w wieku 3-5 lat?
Okres przedszkolny to przede wszystkim bardziej doskonalenie posiadanych umiejętności niż nabywanie nowych. Rozwój dziecka to w tym wieku głównie tworzenie nowej jakości oraz coraz większa precyzja ruchów. Jest to również okres intensywnego rozwoju i nauki o otaczającym świecie.
Dla dzieci w wieku 3-5 lat to czas szybkiego dojrzewania fizycznego, psychicznego i społecznego. Dziecko trzyletnie na początku preferuje zabawę „obok” innych dzieci. Cztero- i pięciolatki chętnie bawią się już w grupie. Młodsze dzieci chętniej odtwarzają znane im sytuacje, lubią odgrywać znajome role, naśladują, natomiast starsze dzieci w pełni korzystają ze swojej wyobraźni, wymyślają własne scenariusze zabaw. Dzieci w tym wieku potrafią skupić się na jednej zabawie 10-15 min.
W zabawach 3-5 latków możemy dostrzec zupełnie nową jakość: do tej pory dziecko manipulowało przedmiotami, np. klockami, zdając się na przypadek. Od około trzeciego roku życia dziecko zaczyna tworzyć świadomie, zaczyna planować swoje działania, a im jest starsze, tym bardziej skomplikowane i wieloetapowe plany potrafi wcielić w życie. W połowie 3. roku życia dziecko potrafi zbudować już wieżę z 8 klocków. Gdy kończy 3 lata, buduje trójwymiarowe budowle wykorzystując do tego co najmniej 10 klocków. Natomiast dziecko 4-letnie tworzy już niezwykle pomysłowe i oryginalne konstrukcje.
Dzieci w tym wieku mają mnóstwo energii, dlatego dobrze wykorzystać ją do twórczej, wspierającej rozwój aktywności. Dziecko w tym wieku może zacząć uczyć się jeździć na rowerze, 3-latek uczy się rzucać piłkę, a 5 latek robi to już całkiem sprawnie. Co ważne - dla obydwojga zabawa z piłką to znakomita, rozwijająca i przyjemna forma aktywności.
U czterolatka koordynacja wzrokowo-ruchowa i sprawność manualna są bardzo ważne. Operowanie przedmiotami pozwala mu na lepsze poznawanie świata, zdobywanie nowych umiejętności. Dziecko umie już rysować kredkami proste kształty, budować wieże z klocków. Potrafi nawlekać duże koraliki, dzięki czemu ćwiczy swoją precyzję. Warto zachęcać pociechę do takich zabaw, bo to znakomite ćwiczenie motoryki małej, czyli palców i dłoni.
Trzeba jednak zawsze pamiętać, że rozwój dzieci następuje według określonego planu: innego dla każdego dziecka.
Jak wybrać zabawkę dla dziewczynki w wieku 3-5 lat?
Poniższe wskazówki odnoszą się zarówno do dzieci trzyletnich, jak i tych starszych, ponieważ aktywności, w których biorą udział, w większości różnią się od siebie jedynie poziomem trudności, a nie charakterem czynności.
Pamiętajmy jednak, że przy wyborze zabawki, prezentu dla przedszkolaka liczy się przede wszystkim miło spędzony czas i dobra zabawa, a korzyści rozwijające i edukacyjne to skutek uboczny naturalnego zainteresowania dziecka zabawkami.
Dzieci w tym wieku są zapalonymi konstruktorami i uwielbiają różnego rodzaju klocki. Zabawa odpowiednimi klockami pomoże rozruszać rączki, usprawnić chwyt, a jednocześnie zapewni dobrze spędzony czas.
Wybierając prezent dla dziewczynki w wieku 3-5 lat nie można pominąć lalek. Kilkulatki preferują lalki wyglądające jak prawdziwe dzieci, doskonałe będą te z ruchomymi rączkami i nogami, które można ułożyć w odpowiedniej pozycji. Dla przedszkolaków idealnie sprawdzą się także lalki reprezentujące różne zawody. Dzieci lubią wcielać się w dorosłe role i mają swoje wyobrażenie „kim będą jak dorosną”. Dla lali policjantki czy lalki lekarza z pewnością znajdzie się miejsce podczas dziewczęcej zabawy.
Kilkulatka bardzo chętnie naśladuje dorosłych, dlatego idealnymi zabawkami mogą okazać się te, w które może zaangażować się więcej osób, bądź takie, dzięki którym dziecko będzie mogło naśladować role dorosłych ludzi. Idealnie sprawdzą się mini kuchnie, zestaw dentystyczny czy zestaw lekarski.
Dzieciom w tym wieku warto wybierać także zabawki edukacyjne, które wspomogą pamięć i kreatywność, a także rozwiną wiedzę dziecka o otaczającym świecie oraz zaspokoją naturalną w tym wieku ciekawość.
Propozycje prezentu dla dziewczynki w wieku 3-5 lat
Oferta zabawek w smyk.com jest szeroka i dopasowana do każdego wieku oraz indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Dla dziewczynki proponujemy zwrócić uwagę w szczególności na:
- Zabawki edukacyjne - nauka i zabawa w jednym
- Lalki – bobas, modelka, a może księżniczka?
- Sport - bo ruch to zdrowie!
- Zabawki artystyczne i kreatywne - kreacja i zabawa w jednym
- Figurki – minilaleczka, superbohaterka czy zwierzak?
- Ogrywanie ról i przebrania – chcę być księżniczką, albo lekarką, albo piratką!
Opracowanie: Ewa Tymińska