Sympatyczne lokomotywy, uśmiechnięte wagony i pojazdy drogowe – to Tomek i przyjaciele. Postacie z tego serialu animowanego są ulubieńcami wielu dzieci. Poznaj je bliżej, aby lepiej rozumieć zainteresowania swojej pociechy.
„Tomek i przyjaciele” – postacie, które trzeba znać: Lokomotywa Tomek (Thomas)
Na wyspie są dwie koleje: dla pociągów o normalnym rozstawie osi, którymi zarządza Pan Szyneczka i dla wąskotorówek – Pana Patyczka. Tytułowy bohater opowieści o maszynach to niebieska lokomotywa, która ma czerwoną podszewkę i żółtą cyfrę „1” po bokach kotła. Tomek, wzorowany na lokomotywie Billington E2–Class, jest urodzonym optymistą, chociaż często wystawia swoich przyjaciół na próbę swoim zapominalstwem i drobnymi złośliwościami. Przede wszystkim jest jednak bardzo pomocny oraz serdeczny. Szczególna więź łączy go z lokomotywą Piotrusiem. Kiedy pomógł innemu bohaterowi, Kubie, w nagrodę otrzymał dwa osobiste wagony – Klarę i Anię – oraz własną boczną linię, z czego jest bardzo dumny.
Lokomotywa Piotruś (Percy)
Mała lokomotywa w kolorze zielonym oznaczona żółtą cyfrą „6” i czerwonymi paskami. Pod względem budowy jest mieszanką różnych istniejących modeli. Piotruś, oprócz bycia przyjacielem Tomka i głównym rywalem Harolda, jest słodką niezdarą – jego wypadki są już legendarne. Ulubionym zajęciem bohatera jest dostarczanie poczty oraz puszczanie kłębów pary. Pracuje na linii zawiadowanej przez Pana Szyneczkę.
Lokomotywa Gabryś (Gordon)
Niewielka lokomotywa w kolorze niebieskim ma czerwone paski i czerwoną podszewkę oraz numer „4”. Gabryś przypomina lokomotywę A0 „Pacific”. Ma duże doświadczenie zawodowe i chętnie pomaga mniejszym pojazdom. Słynie ze swojej siły, kiedy ciągnie ekspres na linii Grubego Zawiadowcy. Bywa dumny i bardzo szalony, a także zazdrosny. Jego szybkość jest legendarna – był nazywany Pędzącą Gwiazdą, a kiedy wyspę odwiedziła Królowa, to właśnie Gabryś miał szansę obwozić ją pod po okolicy.
Lokomotywa Kuba (James)
Posiada średnie rozmiary, a wyróżnia go czerwony kolor oraz dekoracyjne, złote i czarne paski. Bywa niegrzeczny, ale po czasie zawsze rozumie swój błąd i przeprasza inne pojazdy. Jego numerem to „5” wymalowany na kotle. Kuba został stworzony na wzór lokomotywy L & YR Class 27. Cechuje go wysokie poczucie własnej wartości. Kuba często grymasi, najczęściej w momencie, gdy zamiast ulubionych wagonów pasażerskich musi ciągnąć towarowe.
Lokomotywa Henio (Henry)
Maszyna o dużych rozmiarach ma zielony kolor, sporą długość i szybkość. Model, oznaczony cyfrą „3”, wzorowano na istniejącej w rzeczywistości lokomotywie LNER. Ze względu na nienajlepszy stan techniczny Henio musiał używać specjalnego węgla do jazdy, miewał też problemy z zaworem bezpieczeństwa. Pociąg bywa marudny i często się martwi, jednak jest coś, co go zdecydowanie cieszy – przyroda. Podczas przeżywania wielu przygód Henio stawał w obronie drzew zagrożonych wycinką, a ulubiona trasa pociągu wiodła przez las.
Lokomotywa Edek (Edward)
Edek jest modelem lokomotywy z numerem „2”, pomalowanej na niebiesko. Od zawsze jeździ na liniach Pana Szyneczki. Edka wyróżnia bardzo duże doświadczenie, mądrość, uprzejmość i chęć pomocy. Niektórzy uważają go za nieco przestarzały egzemplarz, a bohater „Tomka i przyjaciół” jest po prostu rozważny, wstydliwy i o spokojnym usposobieniu. Można go śmiało nazwać autorytetem dla mniejszych lokomotyw. Prototypem Edka była maszyna FR 21/Furness K2 Class.
Lokomotywa Olek (Olivier)
Olek pierwotnie był pomalowany na kolor czerwony, ale finalnie obserwujemy jego zmianę w zielony pociąg z żółtymi pasami. Wielka Zachodnia Lokomotywa bazuje na wyglądzie maszyny oznaczonej jako GWR 14xx 0–4–2T. Na trasę wybiera się najczęściej w towarzystwie trzech wagonów: służbowego Anatola oraz pasażerskich Isabel i Dulcie.
Lokomotywa Marceli (Montague)
Mieszkańcy wyspy nazywają go także Kaczorem, ponieważ jadąc po szynach, kołysze się jak wspomniane zwierzę. Jego konstrukcję oparto o lokomotywę GWR 57xx 0–6–0. Już z daleka można go poznać po czarnych kołach, zielonym kolor całości i żółtej cyfrze „8”. Marcelego cechuje inteligencja i duża pracowitość. Jego najbliższymi współpracownicami są wagony pasażerskie – Mirabel oraz Alice.
Lokomotywy Donald i Darek (Donald i Douglas)
Lokomotywy towarowe są bliźniakami, którzy często podszywają się pod siebie nawzajem. Wyprodukowane w Szkocji maszyny często żartują i psocą. Gruby Zawiadowca złożył zamówienie na jedną lokomotywę, ale kiedy Donald i Darek pojawili się na wyspie, nie potrafił odesłać żadnego z nich. Obaj są niezawodni i bardzo przykładają się do pełnionych obowiązków. Pośród innych lokomotyw wyróżnia je kolor czarny z czerwoną i białą podszewką oraz numer „10”.
Tomek i przyjaciele – imiona postaci, które nie są lokomotywami. Tramwaj parowy Tobik (Toby)
Brązowy pojazd napędzany parą oznaczono numerem „7”, namalowanym żółtą farbą. Jest zaangażowany w swoją pracę, mądry i czaruje wyglądem dawnej maszyny, choć przez chwilę bał się, że Pan Szyneczka przekaże go do muzeum jako eksponat. Tobik pomaga na linii Tomka, poruszając się na trasie do Kamieniołomu. W pracy towarzyszy mu zaprzyjaźniony wagon Hania.
Tomek i przyjaciele – bohaterowie drugoplanowi, których warto znać
Galeria bohaterów popularnego serialu animowanego nie ogranicza się jedynie do postaci męskich. Świat „Tomka i przyjaciół” zamieszkują też bohaterki. Warto zwrócić szczególną uwagę na dwie z nich: Rózię (Rosie) i Emilkę (Emily). Rózia, wzorowana na lokomotywie SR USA Class, jest typową chłopczycą i wszędzie jej pełno. Ideałem Rózi jest Tomek, którego uwielbia naśladować. Łatwo zauważyć ją z daleka: ma różowy kolor, czerwone koła i czarną podszewkę oraz szary numer „37”.
Z kolei Emilka to szmaragdowa lokomotywa numer „12” z elementami wykonanymi z mosiądzu, a także ze złotymi paskami. Pomimo iż uważa się za najmądrzejszą na wyspie, jest też ciepła i pomocna. Lubi swoją pracę, a jej prototypem była lokomotywa GNR Stirling Single.
Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska