1. Ustal z dzieckiem listę gości
Pierwsze co należy zrobić, przygotowując przyjęcie urodzinowe dla dziecka, to ustalić, ile osób planujemy zaprosić oraz czy będą to wyłącznie dzieci, czy także dorośli krewni jubilata. Od tego w znaczniej mierze zależy charakter imprezy.
Wszyscy goście – niezależnie, czy mówimy o kolegach smyka ze szkoły, czy o ciociach i wujkach – powinni zostać poinformowani o imprezie co najmniej dwa tygodnie przed terminem. Jeśli będziemy niepotrzebnie z tym zwlekać, gościom może być trudno znaleźć czas, aby pojawić się na przyjęciu. Kalendarze większości z nas bywają przecież szczelnie wypełnione przez codzienne obowiązki. Poza tym wcześniej trzeba jeszcze przygotować jubilatowi prezent – to też wymaga niemałego zaangażowania.
O urodzinach można poinformować telefonicznie lub za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jeszcze lepiej będzie, jeśli jubilat wręczy gościom ręcznie wypisane zaproszenia. Można je przygotować samodzielnie i następnie wydrukować lub wykorzystać gotowy produkt. Na rynku nie brakuje pięknych, kolorowych kartek. Oto jedna z nich:
- Bajecznie kolorowe zaproszenie z namiotem cyrkowym na okładce. Maluchom powinny spodobać się zwłaszcza jego odchylane ścianki, pod którymi ukryte jest miejsce na wpisanie informacji na temat przyjęcia.
- W zestawie znajduje się 8 jednakowych kartek.
2. Zaplanuj menu
Jeśli na urodziny dziecka zaproszeni są wyłącznie jego rówieśnicy:
Lepiej nie przesadzać z ilością jedzenia. Maluchy zwykle są tak zaabsorbowane urodzinowymi atrakcjami, że nie mają czasu usiąść przy stole. Powinien zatem wystarczyć zatem jeden ciepły posiłek (np. makaronowe muszle z nadzieniem), jakieś przekąski, bufet owocowy i oczywiście tort.
Warto, aby jedzenie było ładnie podane. Dotyczy to zarówno formy samych dań, jak i naczyń, na których je serwujemy. Można wykorzystać w tym celu papierowe kubeczki i talerzyki, takie jak te zaprezentowane poniżej:
Meri Meri, zestaw do babeczek, dżungla
- Zestaw 24 papilotek w dwóch wzorach: część została wykonana z połyskującego, zielonego papieru, pozostałe zdobią nadruki liści różnych gatunków egzotycznych roślin.
- Tym, co naprawdę wyróżnia zestaw, są jednak papierowe figurki dzikich zwierząt na drewnianych wykałaczkach. Słodkości podane w takich papilotkach powinny w mig zniknąć ze stołu!
- Urocze talerzyki w kształcie głowy kotka.
- Powinny doskonale sprawdzić się podczas serwowania tortu oraz gdy organizujemy urodziny w plenerze i chcielibyśmy oszczędzić sobie sprzątania.
Gdy przyjęcie urodzinowe dziecka odbywa się rodzinnym gronie:
Jeśli na urodziny zaproszeni są zarówno koledzy, jak i dorośli członkowie rodziny dziecka, warto rozważyć posadzenie ich przy dwóch osobnych stołach. Dzieci powinny czuć się swobodniej w towarzystwie rówieśników.
Należy zadbać nie tylko o dziecięce, ale i dorosłe podniebienia. W praktyce często oznacza to dwa rodzaje menu. I tu nie należy jednak przesadzać z ilością jedzenia na stole.
3. Zaopatrz się w urodzinowe gadżety i dekoracje
Gdy organizujemy urodziny dziecka w domu, warto sprawić, by w czasie przyjęcia prezentował się on bardziej odświętnie. Kolorowe balony i dekoracje często są dla jubilata równie ważne co tort czy prezenty. Czym zatem przystroić mieszkanie? Poniżej prezentujemy kilka urodzinowych gadżetów, które mogą się przydać.
- Balony w kształcie cyferek to niemal obowiązkowy element urodzinowej aranżacji mieszkania. Nic w tym dziwnego – dzieci je uwielbiają i do tego taka dekoracja świetnie prezentuje się na zdjęciach. Ten model dodatkowo posiada trzy dekoracyjne zawieszki.
Meri Meri, rakieta kosmiczna, balon
- Balony dostępne są w niezliczonej ilości kształtów. Warto poszukać wśród nich takiego odpowiadającego zainteresowaniom malca. Przykładowo: dla fana kosmosu idealna będzie rakieta.
Meri Meri, trąbki urodzinowe, wąż
- Trąbki urodzinowe to kolejny urodzinowy gadżet uwielbiany przez dzieci. Te po rozwinięciu przypominają węża. Będą zatem doskonałym uzupełnieniem do wspomnianych wcześniej papilotek z dzikimi zwierzętami.
Meri Meri, czapeczki urodzinowe, zwierzątka
- Skoro postawiliśmy już na motywy zwierzęce, nie pozostaje nam nic innego jak pójść za ciosem i zaproponować czapeczki, dzięki którym smyki upodobnią się do jelonków, lisów i niedźwiadków. W zestawie jest ich aż osiem.
Meri Meri, papierowe okulary, owoce
- Jeśli nie czapeczki, to może okulary w kształcie owoców? Dzieci powinny przeuroczo się w nich prezentować. Będzie to też świetny rekwizyt do urodzinowej sesji zdjęciowej.
Wymienione akcesoria to zaledwie garstka przykładów. Repertuar urodzinowych dekoracji i gadżetów jest znacznie większy. Możemy dzięki nim sprawić, że nasz salon przeobrazi się w baśniowy las, podwodną rafę koralową zamieszkaną przez syreny albo świat z ulubionej kreskówki smyka. Wystarczy uruchomić wyobraźnię.
4. Zastanów się nad tym, jak zająć czas dzieciom
Dzieci raczej nie usiedzą zbyt długo przy stole, dlatego warto zastanowić się wcześniej nad rozrywkami, którymi będzie można je zająć. Zabawy na kinderbal mogą przyjmować różne formy: od gier plenerowych po wspólne malowanie obrazów. Kilka inspiracji zgromadziliśmy poniżej:
1. Malowanie twarzy
Malowaniem twarzy na urodzinach najczęściej zajmują się specjalni animatorzy. Rodzic może jednak podjąć się tego zadania zupełnie sam – namalowanie na twarzy malucha kocich wąsów czy motylich skrzydeł nie wymaga szczególnych umiejętności – wystarczą farby do malowania twarzy. Jeszcze łatwiej będzie, jeśli zaopatrzymy się w zestaw do makijażu z szablonami. Dzięki takim akcesoriom powinniśmy z łatwością wyczarować na twarzach maluchów syrenie łuski.
2. Piniata
Piniata to zabawa, którą większość z nas kojarzy z amerykańskich filmów. Polega na strąceniu papierowej figury wypełnionej słodkościami. Zorganizowanie takiej rozrywki na urodzinach to nic trudnego. Wystarczy wyposażyć się we wspomnianą figurę. Proponujemy taką w kształcie flaminga.
3. Kalambury
Kalambury to sprawdzony sposób na nudę na urodzinach. Najwspanialsze jest jednak to, że zabawę można zorganizować praktycznie wszędzie: w domu, ogrodzie czy niewielkim mieszkaniu w bloku. Hasła można wymyślić samodzielnie lub skorzystać z gotowych zestawów, takich jak Kalambury firmy Kangur.
4. Zabawy kreatywne
Jeśli dysponujemy dużym mieszkaniem lub ogrodem, warto zorganizować smykom warsztaty kreatywne, podczas których samodzielnie wykonają i ozdobią jakiś przedmiot, który stanie się pamiątką urodzin. Może to być np. gliniana skarbonka. Materiały do wykonania trzech takich figurek znajdziemy w zestawie Pottery Cool.
5. Gry plenerowe
Ogród znacząco poszerza pole możliwości urodzinowych zabaw. Można zorganizować smykom podchody, zawody w rzucaniu piłką do celu, wyścigi albo pozwolić im, by same bawiły się według własnego pomysłu. Do stworzenia nowej zabawy czasem wystarczy prosty gadżet, jak zwierzęce ogonki przypinane do ubrań przy pomocy klipsów. Producenci stworzyli je z myślą o grze, która polega na łapaniu ogonków przeciwników – wygrywa ten uczestnik, któremu uda się zgromadzić ich najwięcej. Kto powiedział jednak, że jest to jedyny możliwy wariant tej zabawy?
6. Turniej na wzór popularnego telewizyjnego formatu
Inspiracji do urodzinowych zabaw można szukać też w… telewizji. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, żeby zorganizować w domu najprawdziwszy teleturniej. W rolę prowadzącego może wcielić się rodzic albo starsza siostra czy kuzyn. Pozostałych uczestników wystarczy podzielić na drużyny i sprawić, by dali się ponieść rywalizacji (oczywiście w zdrowych granicach).
W organizacji turnieju mogą pomóc następujące gry planszowe:
- Kocham Cię, Polsko! Gra planszowa
Angażująca, pełna emocji gra inspirowana telewizyjnym hitem. Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny, a następnie rywalizują ze sobą w szeregu zabawnych konkurencji, które przy okazji sprawdzają ich wiedzę o rodzimym kraju. - Tik Tak Bum Junior, gra słowna
Rozgrywka przypomina jedną z konkurencji wspomnianego wyżej turnieju. Gracze siadają w okręgu i podają sobie tykającą bombę. Warunkiem tego, by móc przekazać ją uczestnikowi, siedzącemu obok, jest poprawna odpowiedź na pytanie.
7. Urodziny tematyczne
Jeśli smyk jest fanem jakiejś animacji albo serii książek, a jego koledzy podzielają te zainteresowania, watro rozważyć zorganizowanie wieczoru tematycznego. Taka impreza może mieć mnóstwo wariantów. Poniżej prezentujemy pomysł na przyjęcie urodzinowe dla dziecka, którego idolem jest Harry Potter.
- Poproś gości, aby pojawili się w strojach stylizowanych na mundurki z Hogwartu. Dziewczynkom wystarczy plisowana spódniczka, biała koszulka i podkolanówki, chłopcy mogą włożyć czarne spodnie i białą koszulę. Pasiaste krawaty można wykonać z papieru.
- Zamiast klasycznego zaproszenia można wręczyć gościom list z Hogwartu.
- Do motywu przewodniego mogą nawiązywać również dekoracje i menu. W internecie można znaleźć wiele ciekawych przepisów, chociażby na bezalkoholowe piwo kremowe.
- Możliwe zabawy to: ceremonia Tiary Przydziału, lekcja eliksirów, Turniej Trójmagiczny, a jeśli mamy ogród, nawet gra w quidditcha.
5. Jeśli przewidujesz konkursy, nie zapomnij o nagrodach
Goście zapewne chętniej zaangażują się w konkursy, gdy pojawi się perspektywa wygrania nagrody. Nie musi być to nic spektakularnego. Przyjęcie urodzinowe dziecka w domu to nie ceremonia rozdania Oskarów. Wystarczy słodki lizak, własnoręcznie przygotowany dyplom albo ładnie zapakowane słodkości z przyjęcia.
Oprac. Joanna Żelazińska