Przeszedłeś długą drogę do decyzji o zakupie lub adopcji psa? Za Tobą wiele pełnych emocji chwil czy zostać właścicielem szczeniaka czy dorosłego czworonoga? Teraz czeka Cię masa ustaleń jakie produkty powinny się znaleźć się w wyprawce. Czy kierować się opinią, że pierwsze produkty są na „chwilę”, bo szczeniak wszystko pogryzie? Czy lepiej inwestować w droższe produkty? Oto lista produktów oraz ewentualnych wskazówek czym się kierować przy wyborze.
1. Jedzenie i miski
- Jedzenie: warto aby zwierzak kontynuował dietę, do której jest przyzwyczajony. Drastyczne zmiany mogą skończyć się rozstrojem żołądka (biegunki, wymioty, objawy dermatologiczne). Jeśli nie mamy informacji o sposobie żywienia należy dopasować rodzaj karmy do danego zwierzaka, kierując się jego wiekiem i wagą. Rynek zoologiczny daje nam wiele możliwości w wyborze sposobu żywienia: suche karmy, karmy wilgotne, BARF, domowe jedzenie.
- Miski: niezbędne będą dwie miski – osobno na wodę i jedzenie. Wybór pozostaje pomiędzy:
- plastikowymi – wersja najbardziej przystępna cenowo, kusząca różnymi wzorami i kolorami. Należy jednak zwrócić uwagę na mikrouszkodzenia, które utrudniają utrzymanie prawidłowej higieny i stanowią idealne miejsce do rozwoju bakterii. W takiej sytuacji dobrze jest wymienić zestaw.
- ze stali nierdzewnej – łatwe w utrzymaniu czystości (najczęściej można myć w zmywarce) oraz bardzo wytrzymałe. Warto przy zakupie zwrócić uwagę na wersje podgumowane, które zapobiegają przesuwaniu się miski.
- ceramiczne miski są idealne dla psiaków, które każdy kontakt z wodą traktują jako okazję do kąpieli. Ich waga zapobiega przesuwaniu, wywróceniu miski oraz rozlaniu całej zawartości.
- Miski spowalniające jedzenie posiadają wystające wypustki, które tworzą labirynt i powodują, że pies nie może złapać większej porcji jedzenia. Te najczęściej wykonane są z plastiku lub melaminy.
2. Smakołyki i gryzaki
Zanim wprowadzimy nowemu psiakowi tego rodzaju produkty, warto upewnić się, że stres związany ze zmianą domu nie odbił się na jego układzie trawiennym. Smakołyki to najczęściej drobno podzielone kawałeczki, które idealnie nadają się do wykorzystania podczas szkolenia. Ich rozmiar oraz miękkość pozwala na szybkie podanie oraz zjedzenie przez psa, bez konieczności przerywania ćwiczenia.
Gryzaki to najczęściej suszone kawałki skóry czy mięsa, idealne do zajęcia psa w czasie, kiedy nie możemy się na nim skupić (np. odwiedziny obcej osoby) lub w celu rozładowania sytuacji stresowej. Jeśli psiak jest bardzo łapczywy, warto zwrócić uwagę czy przypadkiem nie ma tendencji do połykania dużych kawałków.
3. Akcesoria na spacery: obroże, szelki, smycze, worki na odchody
Wybierając te akcesoria musimy kierować się wymiarami psa. Obroża nie może być ani za duża, ani za mała. Zbyt luźna obroża może skończyć się ucieczką i zagrożeniem życia pupila, a zbyt mała - dyskomfort oraz niechęć do osoby zakładającej ją. Dobrze dobrana obroża pozwala na wsunięcie dwóch palców między obrożę a skórę psiaka. Niezależnie od tego czy wybierzemy smycz, czy szelki, jednym z ważniejszych elementów jest identyfikator z numerem telefonu, który pozwoli na kontakt z nami w przypadku ucieczki pupila. Przy wyborze smyczy warto aby zwrócić uwagę na wymiary karabińczyka – przy małych psach, ciężkie zapięcie może być niekomfortowe dla psa.
Zgodnie z polskim prawem obowiązkiem właściciela psa jest sprzątanie po nim, dlatego obligatoryjnym elementem wyprawki są torebki na odchody. Pamiętajmy o tym!
4. Klatki, bramki – zabezpieczenie przestrzeni
Mały wszędobylski szczeniak może pogryźć różne rzeczy, najczęściej te, na których najbardziej nam zależy lub załatwić się na ulubionym dywanie. Warto ograniczyć przestrzeń do takiej, która będzie zarówno bezpieczna dla malucha, jak i naszych rzeczy. Prawidłowo przeprowadzony trening klatkowy zapewni psiakowi bezpieczny teren, który można przenieść w dowolne miejsce np. do hotelu czy pensjonatu, aby uniknąć zniszczeń oraz dodatkowych kosztów z tym związanych. Taka przyjazna przestrzeń pozwoli psiakowi na lepszą adaptację w nowym miejscu.
5. Posłania
Posłanie jest elementem, które najczęściej ulega zniszczeniu podczas pierwszych prób zostawiania szczeniaka samego w domu. Tutaj warto się zastanowić czy dobrym pomysłem jest duża inwestycja w produkt, który jest narażony na ostre zęby. Ważną sprawą jest, aby umiejscowić posłanie w miejscu, gdzie psiak będzie miał względny spokój. Odpowiedni rozmiar legowiska pozwala na swobodne wyciągnięcie się zwierzaka na jego powierzchni. Przy wyborze posłania warto zwrócić uwagę czy posiada zdejmowany pokrowiec, ewentualnie czy w całości można wyprać go w pralce.
6. Nauka toalety: maty, kuwety, podkłady
Mały szczeniaczek ma ograniczone możliwości kontroli pęcherza, dlatego ważne jest, aby często wychodzić z nim na krótkie spacery, szczególnie w fazie aktywnej doby. Nauka załatwiana na maty czy do kuwety może okazać się ułatwieniem w nauce higieny.
7. Zabawki
Aby rozładować energię malucha lub aby przekierować chęć niszczenia przedmiotów, warto zaopatrzyć się w psie zabawki. Przy wyborze należy się kierować poniższymi warunkami:
- Wielkość – musi być dostosowana do psiaka, zbyt mała zabawka może zostać połknięta przez psa i stanowić zagrożenie dla jego zdrowia.
- Łatwe w czyszczeniu, bez zbyt zawiłych kształtów, zakamarków, otworków, etc.
- Odpowiedni materiał – dla psów które wykazują niszczycielskie skłonności warto wybierać zabawki z twardej, bezpiecznej gumy, bez małych wystających elementów i piszczałek, które pobudzają takie psiaki do niszczenia. Miękkie pluszaki powinniśmy wybierać tylko dla zwierzaków bez destrukcyjnych tendencji.
Dobrym pomysłem na zajęcie malucha (np. podczas nieobecności właściciela) są zabawki dozujące jedzenie podczas poruszania. Taka zabawka „osłodzi” brak człowieka w zasięgu wzroku.
8. Akcesoria do pielęgnacji: szczotki, grzebienie, nożyczki do pazurów
Przyzwyczajenie do zabiegów pielęgnacyjnych to inwestycja na całe życie zwierzęcia. Spokojny psiak podczas czesania czy obcinania pazurków pozwoli na szybkie i bezpieczne działanie. Warto zakupić produkty dobrej jakości, co ułatwi nam ich zastosowanie.
9. Kąpiel: szampon, odżywka
Psiaki to nie tylko śliczne i pachnące kudłate kuleczki - zdarza się, że wykąpią się w cuchnącej kałuży czy wytarzają w różnych nieczystościach. Dobrze jest być przygotowanym na taką ewentualność i zakupić preparaty dostosowane do rodzaju sierści oraz wieku zwierzęcia.
10. Transport – torby, maty samochodowe
W zależności od wielkości pupila ułatwieniem podczas transportu będą torby lub miękkie transportery dla małych psów lub maty samochodowe na siedzenie dla większych. Pozwolą one ochronić przestrzeń w samochodzie przed błotem ze spaceru lub mokrym psem, ale równocześnie zabezpieczyć kierowcę przez niepowołanym gościem w okolicy kierownicy.
Wszystkie produkty dla psa znajdziesz tutaj:
Sprawdź top marki: