Żłobek już wybrany, emocje prawie opanowane – pozostała tylko wyprawka do żłobka. Często „tylko” zamienia się w „aż” i potrafi spędzić rodzicom sen z powiek. Nowy etap życia malucha może być trudny i dla rodziców, i dla ich dziecka. Samo skompletowanie wyprawki nie powinno jednak okazać się skomplikowane. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji produktów, które mogą przydać się w żłobku.
Krok nr 1: zapytaj o wyprawkę w placówce, do której zapisane jest dziecko
Wyprawka do żłobka państwowego może być zupełnie inna niż wyprawka do żłobka prywatnego. W prywatnych żłobkach lista wyprawkowa zwykle jest krótsza, ponieważ wiele potrzebnych rzeczy (na przykład pościele) jest dostępnych na miejscu. Nie jest to jednak reguła.
Najlepiej będzie zatem, jeśli przy kompletowaniu wyprawki będziesz trzymać się zaleceń placówki, do której zapisane jest dziecko. Wtedy najpewniej unikniesz niepotrzebnych zakupów. Jeśli żłobek nie udzielił ci takich informacji, koniecznie o to zapytaj.
Krok nr 2: Przystąp do kompletowania niezbędnych rzeczy
Jak już wiesz, wyprawka do żłobka może różnić się w zależności od placówki. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że na liście niezbędnych artykułów znajdziesz opisane poniżej kategorie produktów. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę przy ich zakupie.
-
Kapcie do żłobka
Kupując obuwie do żłobka, warto mieć na względzie kilka kryteriów. Kapcie powinny przede wszystkim być dobrze dopasowane do stopy malucha – raczej nie należy kupować ich na zapas, bo w zbyt dużych bucikach malcowi będzie po prostu nie wygodnie. Buty mogą być zapinane na zatrzaski lub rzepy, by dziecko mogło je bez problemu założyć samo. Młodszym smykom przydadzą się antypoślizgowe skarpetki. Zarówno skarpetki, jak i kapcie powinny być wykonane z oddychających materiałów.
Przykładowe kapcie do żłobka:
-
Ubranka na zmianę
Zapewnij swojemu dziecku kilka kompletów ubrań na zmianę. Dostosuj je do pory roku – zimą pamiętaj o ubraniach z długim rękawem oraz rajstopkach lub rajtuzach, a latem zadbaj o to, by smyk miał nakrycie głowy. Podstawą wyprawki do żłobka jest oczywiście bielizna, czyli skarpetki i majtki lub body dla maluchów, które noszą jeszcze pieluchy.
Przykładowe ubranka:
-
Pościel
Leżakowanie to ważny punkt dnia dla maluchów w żłobku. Z piękną pościelą sny stają się jeszcze bardziej kolorowe! Pamiętaj o tym, że wiele żłobków ma własne komplety pościeli. Możesz pominąć ten krok, jeśli tej pozycji nie ma na wyprawkowej liście.
Przykładowe pościele dla dzieci:
-
Piżamka
Dobra piżama może sprawić, że leżakowanie stanie się przyjemniejsze. Zadbaj o to, by była wykonana z oddychających materiałów, a kwestię wyglądu zostaw maluchowi. Oprócz piżamki do wyprawki możesz dołączyć smoczek, jeśli dziecko go używa, i ulubioną zabawkę, przy której zazwyczaj zasypia.
Przykładowe piżamki dla dzieci:
-
Artykuły higieniczne
Przed posłaniem dziecka do żłobka zapewnij mu artykuły higieniczne najlepszej jakości. Zapewne przydadzą mu się pieluchy jedno- lub wielorazowe (ewentualnie majtki treningowe, jeśli smyk jest w trakcie odpieluchowywania), zwykłe i nawilżane chusteczki czy akcesoria do przewijania. W wyprawce do żłobka powinny się też znaleźć pasta, kubek i szczoteczka do zębów dobrana do wieku dziecka.
Przykładowe artykuły higieniczne, które warto dołączyć do wyprawki do żłobka:
-
Gadżety przydatne podczas posiłków
Przed kupnem akcesoriów do jedzenia warto się dowiedzieć, jakie naczynia znajdują się w żłobku. Może się okazać, że nie trzeba będzie wiele kupować. Są jednak rzeczy, które powinno mieć każde dziecko. Mowa o własnym bidonie, kubku lub butelce. Warto zastanowić się także nad kupnem śliniaka lub fartuszka, który będzie chronić ubrania malca przed zabrudzeniem.
Przykładowe produkty:
Krok nr 3: Podpisz wyprawkę
Warto pamiętać też o tym, by podpisać wszystkie przedmioty należące do dziecka. Może się to okazać przydatne, nawet jeśli w żłobku nie ma takiego wymogu. Wyprawkę można podpisać na wiele sposób – wystarczy, że chwycisz za niezmywalny marker lub igłę i nitkę, po czym wyhaftujesz imię malca na wszystkich jego ubrankach. Do dyspozycji masz także naklejki, naprasowanki i personalizowane metki oferowane przez wiele firm.
Opracowała: Barbara Polakowska