Przyszli rodzice często zastanawiają się, jak przygotować łóżeczko dla noworodka. Przede wszystkim powinni oni zadbać o bezpieczeństwo i komfort malucha. Walory estetyczne są ważne, ale nie mogą odgrywać kluczowej roli. Kompletując wyposażenie łóżeczka, zachowaj zdrowy rozsądek. Podpowiadamy, na jakie akcesoria warto zwrócić uwagę i gdzie je umieścić, a jakich lepiej unikać, przygotowując łóżeczko dla noworodka!
Jak przygotować łóżeczko dla noworodka?
Podczas snu dziecko szybko się rozwija, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór akcesoriów. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wielkość i twardość materacyka. Dla noworodka wybierz średnio twardy materac, który zapewnia równomierne podparcie kręgosłupa. Sprawdź, czy produkt ugina się w miejscu nacisku, po czym wraca do pierwotnego kształtu. Możesz podnieść część materaca, zamiast wsuwać poduszkę pod głowę niemowlaka.
Zastanawiasz się, jak przygotować łóżeczko dla dziecka? Poszukaj odpowiedniego prześcieradła, przypadku ruchliwego malucha doskonale sprawdzi się model z gumką. Na materacyku możesz położyć podkład higieniczny, w ten sposób chronisz go przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Warstwa wierzchnia jest wykonana z miękkiej tkaniny frotte, natomiast spodnia z wodoodpornego materiału PCV.
Jeśli Twoja rodzina wkrótce się powiększy, najprawdopodobniej chcesz wiedzieć, jak przygotować łóżeczko dla dziecka. Rożek, śpiworek lub otulacz przydadzą się do przykrycia maluszka. W ten sposób zyskujesz pewność, że Twoja pociecha nie zarzuci ich sobie na twarz, co mogłoby się przydarzyć z kołderką lub kocykiem. Zwróć uwagę, czy akcesoria są wykonane z oddychających materiałów, dzięki czemu nie doprowadzą do przegrzania maluszka.
Jakie dodatki do łóżeczka dla niemowlaka?
Jak przygotować łóżeczko dla niemowlaka, aby umożliwić mu prawidłowy rozwój? Karuzela z projektorem i pozytywką uspokaja maluszka. Nie musisz jej jednak kupować noworodkowi, który potrzebuje przede wszystkim spokoju. Możesz ją zamontować w drugim miesiącu życia dziecka, kiedy potrafi już skupić wzrok na interesujących go przedmiotach.
Możesz również pomyśleć o ochraniaczu na szczebelki, który chroni przed bolesnymi uderzeniami. Produkt zapobiega też zakleszczeniu się rączki lub nóżki między szczebelkami. Dobry ochraniacz powinien być sztywny i gruby, a przy tym sprężysty. W ten sposób zapewnia komfort użytkowania. Zwróć też uwagę, czy ma solidne mocowania, zwłaszcza jeśli masz ruchliwego maluszka. Możesz go założyć około czwartego miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna zmieniać pozycje w czasie snu.
Noworodki nie potrzebują poduszki, ale kilkumiesięczne szkraby już tak. Poszukaj płaskiej poduszeczki z hipoalergicznym wypełnieniem. Sprawdź też, czy została wykonana z naturalnej, atestowanej bawełny, w ten sposób zyskujesz pewność, że jest bezpieczna i przyjazna dla Twojej pociechy.
Co powinno być w łóżeczku?
Zastanawiasz się, jak ułatwić sobie przewijanie maluszka? Wybierz pojemny organizer, który możesz zawiesić obok łóżeczka. Włóż do niego pieluszki, zasypkę, krem i płatki kosmetyczne, dzięki czemu będziesz mieć je zawsze pod ręką. Możesz też do niego wrzucić oliwkę dla dzieci, smoczek i chusteczki nawilżane. Zanim zdecydujesz się na jeden z pojemników, zwróć uwagę na liczbę kieszonek i design. Dobry organizer jest nie tylko pojemny, ale też pasuje do wystroju wnętrza.
Jak przygotować łóżeczko dla noworodka? Ważne jest zachowanie umiaru, a nawet minimalizmu, ponieważ nadmiar dodatków ogranicza przepływ powietrza. Maskotki często stają się siedliskiem kurzu i bakterii, a nawet mogą doprowadzić do podduszenia maluszka, dlatego zdecydowanie lepiej nie umieszczać ich wewnątrz łóżeczka. Należy zadbać o to, żeby w łóżeczku maleństwa znalazły się tylko materac, prześcieradło z gumką i rożek, śpiworek lub otulacz. Nie musisz jednak rezygnować ze wszystkich dodatków dla noworodka, po prostu połóż je w inne miejsce.
Oprac. Justyna Dereń