W ciąży musisz przywiązywać uwagę do tego co jesz, aby dostarczyć wszystkie substancje odżywcze, których twoje dziecko potrzebuje. Pamiętaj, że zdrowe odżywianie w ciąży to także odpowiednie dostosowanie jadłospisu do trymestru, w którym obecnie jesteś. Co jeść w ciąży w pierwszych jej miesiącach, a co pod koniec? Sprawdź, jaka jest najlepsza dieta dla kobiet w ciąży.
Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży?
Dieta w ciąży musi być szczególnie bogata w kwas foliowy (zwany inaczej witaminą B9), który jest niezastąpiony podczas kształtowania się układu nerwowego dziecka - warunkuje prawidłowe wykształcenie się cewy nerwowej oraz bierze udział w budowie układu nerwowego, w tym mózgu. Jego niedobór może ujawnić się wadami wrodzonymi. Coraz częściej zaleca się suplementację nie zwykłym a metylowanym kwasem foliowym.
Foliany, czyli sole kwasu foliowego znajdują się głównie w warzywach liściastych (sama jego nazwa folium oznacza po łacinie „liść”): szpinaku, rukoli, jarmużu, roszponce, sałacie, kapuście, brokułach, kalafiorze, brukselce i szparagach, a w mniejszych ilościach w warzywach strączkowych. Z racji tego, że trudno jest w naturalny sposób pokryć dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy (poza tym w czasie długiego gotowania warzyw, kwas foliowy się niestety wytrąca), ciężarnym zaleca się przyjmowanie dodatkowej suplementacji (0,4 mg kwasu foliowego dziennie) w postaci tabletek.
Oprócz tego, dobrze jest wzbogacić swoją dietę o witaminę B6, która zwiększa wchłanianie kwasu foliowego oraz odgrywa ważną rolę w powstawaniu hemoglobiny i procesach immunologicznych. Bogatszym źródłem witaminy B6 jest kasza gryczana. Znaleźć ją można także w pełnoziarnistych produktach zbożowych, w awokado, rybach, mięsie (zwłaszcza drobiowym), zielonym groszku, ziemniakach czy bananach. Oprócz witaminy B6, korzystnie na wchłanianie kwasu foliowego wpływa także witamina C. Znajdziemy ja w świeżych owocach i warzywach.
Lekarze nie zalecają zwiększenia liczby spożywanych kalorii w pierwszym trymestrze.
Co jeść w drugim trymestrze ciąży?
W tym czasie wchodzi jadłospis bogaty w wapń, żelazo i kwasy omega-3 (w tym niezwykle ważny kwas DHA, który oddziałuje na tworzący się mózg i oczy dziecka). Warto pomyśleć o wprowadzeniu ich dodatkowej suplementacji, oczywiście konsultując się z lekarzem. Wapń ma kluczowe znaczenie w budowaniu mocnych kości i zębów u dziecka; znajdziesz go w mleku i innych produktach nabiałowych, w rybach oraz np. w migdałach czy warzywach zielonolistnych. Do właściwego rozwoju i mineralizacji kości rozwijającego się płodu potrzebna jest także witamina D3, obecna głównie w rybach, żółtku jaj i wątróbce. Przyszła mam powinna zadbać o suplementację, ponieważ bardzo ciężko zaspokoić dzienne zapotrzebowanie dietą.
Kwasy tłuszczowe omega-3 biorą czynny udział w rozwoju mózgu dziecka, ponadto mają bardzo dobry wpływ na ogólny przebieg całej ciąży (np. znacznie zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu). Najlepszym ich źródłem jest olej lniany oraz oleje rybne: z łososia, sardynek czy wątroby dorsza. Natomiast żelazo, którego spore ilości znajdziemy w czerwonym mięsie (jest najlepiej przyswajalne), żółtku jaj czy w brokułach – odpowiada za transport tlenu, ponieważ łączy się z hemoglobiną – barwnikiem czerwonych krwinek.
Wskazówka dla mam-wegetarianek: aby żelazo zawarte w roślinach lepiej się przyswajało, warto wzbogacić swoją dietę o witaminę C, a bezpośrednio po posiłku należy zrezygnować z otrębów zbożowych, roślin strączkowych, kawy, herbaty i mleka, które z osłabiają wchłanianie żelaza.
W drugim trymestrze należy zwiększyć liczbę spożywanych kalorii o ok. 350-500 kcal dziennie, w zależności od masy ciała mamy przed ciążą.
Co jeść w trzecim trymestrze ciąży?
Trzeci trymestr jest to ten okres ciąży, w którym kobieta potrzebuje najwięcej kalorii (zwiększamy dzienną dawkę o 475 kcal), nic więc dziwnego że właśnie w tym czasie najwięcej przybiera się na wadze, związane jest to w dużym stopniu ze znacznym wzrostem masy ciała dziecka.
Dla ciężarnej ważne jest w tym czasie białko. Nie należy także zapominać o zwiększonym zapotrzebowaniu na żelazo, wapń i witaminę D3 (patrz trymestr drugi!) oraz witaminy z grupy K. Witamina K1 występuje w roślinach, zwłaszcza w zielonych warzywach liściastych, czyli w szpinaku, sałacie, kapuście, a także w brukselce, groszku zielonym, kabaczkach, kalafiorach i brzoskwiniach. Witaminę K2 dostarczamy z kolei jedząc mięso (szczególnie tłuste).
W trzecim trymestrze ważna jest także witamina C, która umożliwia syntezę kolagenu, zmniejszając ryzyko przedwczesnego pęknięcia błon płodowych. Znaleźć ją można w porzeczkach, czerwonej papryce, pietruszce oraz w troszkę mniejszych ilościach w owocach cytrusowych. Zadbajmy także o witaminę E, obecną w olejach roślinnych (zwłaszcza w słonecznikowym oraz z kiełków pszenicy), warzywach liściastych i orzechach.
Czego nie jeść w ciąży lub ograniczyć jego spożycie?
Wiele produktów jest zakazanych w czasie ciąży, na inne trzeba uważać i często poddawać je dodatkowej termo obróbce.
Oprac. Barbara Szlachta
Konsultacja specjalistyczna: mgr inż. Zuzanna Kłos, dietetyk, specjalista żywienia dzieci, certyfikowany promotor karmienia piersią