Przyczyny zgagi w ciąży
Objawy zgagi pojawiają się, gdy kwasy żołądkowe, cofając się do przełyku, podrażniają go. To powoduje ból i uczucie pieczenia.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi w ciąży może być większe, jeśli:
- przed zajściem w ciążę cierpiałaś na zgagę,
- jest to twoja kolejna ciąża.
Najczęstsze objawy zgagi to:
- uczucie pieczenia lub ból w klatce piersiowej,
- uczucie pełności i ciężkości w żołądku oraz wzdęcia,
- odbijanie się,
- mdłości,
- cofanie się treści żołądkowych do przełyku,
- kwaśny posmak w ustach.
Objawy zwykle pojawiają się wkrótce po jedzeniu lub piciu, ale czasami mogą wystąpić z opóźnieniem.Zdarza się, że zgaga pojawia się już w pierwszych tygodniach ciąży. Jednak znacznie częściej występuje po 27. tygodniu, a jeszcze powszechniejsza jest w trzecim trymestrze.
Zgaga w ciąży – jak sobie radzić z jej przykrymi objawami
Zwykle zmiany w diecie i stylu życia wystarczają, aby zmniejszyć objawy zgagi, szczególnie jeśli są one łagodne. Oto co warto zrobić, aby pozbyć się uciążliwego pieczenia w przełyku:
- Dokładnie przeżuwaj posiłki.
- Ogranicz spożycie niektórych produktów, np. napojów zawierających kofeinę oraz potraw gorących, pikantnych, tłustych, ciężkostrawnych i przesolonych. Niewskazane są również mięsa konserwowe, czekolada, herbata, cukier, mięta, napoje gazowane oraz potrawy zawierające dwuwęglan sodu, czyli proszek do pieczenia.
Czasem zgaga w ciąży występuje nawet mimo stosowania się do tych zaleceń. Nie powinien być to jednak powód do niepokoju, bo u ciężarnych jest to bardzo częsta dolegliwość. Warto za to poznać sposoby, dzięki którym można złagodzić przykre objawy zgagi. Na początek warto wypróbować któryś z domowych sposobów.
Domowe sposoby na zgagę
- Wypróbuj herbatkę z imbiru, rumianku lub korzenia mniszka lekarskiego.
- Pij świeżo wyciskane soki o odczynie zasadowym, które neutralizują kwasy żołądkowe. Szczególnie polecane są te z buraka, marchwi i ogórka.
- W przypadku nasilenia się objawów wypij szklankę ciepłego mleka. Podobnie zadziała maślanka lub kefir.
- Zjedz garść migdałów. Mają one odczyn zasadowy, a to powoduje, że neutralizują kwas solny w żołądku.
- Wypij napar z siemienia lnianego. Łyżeczkę siemienia lnianego zalej połową szklanki wrzątku. Pij wystudzony napar.
- Trzymaj się prosto – to ważne, należy siedzieć prosto podczas posiłków, aby nie uciskać brzucha.
- Unikaj zginania się w pasie przy pochylaniu. Zamiast tego lepiej uginaj kolana.
Kiedy starać się o pomoc lekarską?
Jeśli mimo zmian w diecie i stylu życia zgaga wciąż ci dokucza, skontaktuj się ze swoją położną lub lekarzem prowadzącym ciążę. Otrzymasz wtedy leki łagodzące jej objawy.
Dodatkowo powinnaś koniecznie skontaktować się ze swoją położną lub lekarzem prowadzącym, jeśli masz którekolwiek z poniższych objawów:
- wymioty,
- utrata masy ciała,
- silne bóle brzucha.
Jeśli bierzesz leki na receptę
Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli bierzesz leki na inne schorzenia, takie jak leki przeciwdepresyjne czy antybiotyki, ponieważ może to przyczyniać się do występowania zgagi. Twój lekarz może ci przepisać alternatywny preparat. Natomiast nigdy na własną rękę nie przestawaj przyjmować przepisanych leków.
Leki na zgagę, które można stosować w czasie ciąży
Zwykle u kobiet ciężarnych stosuje się leki zobojętniające kwas żołądkowy – alginiany. Niektóre są dostępne w aptece bez recepty. Zwykle konieczne jest przyjmowanie leków neutralizujących sok żołądkowy dopiero po wystąpieniu objawów. Jednak lekarz może zalecić zażywanie jeszcze przed ich wystąpieniem – na przykład przed posiłkiem lub przed snem. Jeśli bierzesz suplementy żelaza i leki zobojętniające, nie rób tego jednocześnie. Leki zobojętniające kwasy mogą wpływać hamująco na wchłanianie żelaza.
Jeśli leki zobojętniające nie zmniejszą symptomów zgagi, twój lekarz może zastosować inne leki, by ci pomóc. Są to preparaty blokujące wydzielanie kwasów żołądkowych (Rennie, Alumag, Alusal itd.). O tym, który z nich będzie odpowiedni, zdecyduje lekarz. W żadnym wypadku nie próbuj stosować ich bez konsultacji medycznej.
Oprac. Anna Dobiecka
Konsultacja specjalistyczna: Elżbieta Chruścińska, doświadczona położna