O przeziębienie w ciąży wcale nie jest trudno! Ważne, by nie lekceważyć nawet drobnych objawów, bowiem mogą się one zmienić w poważniejszą chorobę. Kobieta ciężarna powinna o siebie dbać, więc gdy tylko pojawi się infekcja - najlepiej od razu położyć się do łóżka i nie dopuścić do tego by przeziębienie postępowało. Jak dodatkowo walczyć z poszczególnymi dolegliwościami? Co robić, jeśli w czasie ciąży dopadnie nas ból gardła, kaszel albo katar?Oto skuteczne sposoby na leczenie przeziębienia w ciąży.
Ból gardła w ciąży
Przeziębienie może zaczynać się bardzo niepozornie, na przykład poprzez drapanie w gardle czy nadmierną suchość w gardle. Jeżeli jesteś w ciąży, to czego absolutnie powinnaś się wystrzegać, to leczenie na własną rękę poprzez zażywanie leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, szczególnie, że większość produktów na przeziębienie, dostępnych na rynku aptecznym, jest poza zasięgiem kobiet ciężarnych. W jaki więc sposób pozbyć się bólu gardła?
Ból gardła może wynikać między innymi z wysuszenia śluzówki. Tu warto pamiętać o odpowiednim nawilżeniu. Odpowiednio duża ilość płynów: letniej wody, herbatek ziołowych czy naparu z imbiru – powinna pomóc uporać nam się z tą dolegliwością. Warto wypróbować też babcine sposoby na leczenie z bólu gardła, na przykład jedzenie czosnku na kanapkach, płukanie gardła ciepłym naparem z siemienia lnianego albo rumianku lub ciepłą wodą z dodatkiem soku z cytryny lub octu jabłkowego. Naturalne składniki, takie jak letnia woda z miodem i cytrynąrównież nawilżą gardło, a w dodatku pomagają leczyć ból likwidując ognisko zapalne, natomiast napary z szałwii czy wody z solą pomogą przepłukać gardło i zdezynfekować je.
Kaszel w ciąży
A co z męczącym kaszlem? Większość kobiet ciężarnych szczególnie boi się kaszlu, ze względu na skurcze mięśni brzucha, jakie towarzyszą temu odruchowi. Warto więc pozbyć się go jak najszybciej!
Na męczący kaszel idealny jest tradycyjny domowy syrop z cebuli (będzie zdrowszy, gdy zamiast cukru użyjemy ksylitolu, erytrytolu lub miodu – biały cukier obniża odporność), choć pamiętajmy, by nie przyjmować go w ilościach przekraczających 3-4 łyżki dziennie. Warto pomyśleć też o odpowiednim nawilżeniu powietrza. Pomocne będą specjalne nawilżacze, ale możemy zastosować tradycyjne sposoby – wilgotne ręczniki rozwieszone w pomieszczeniu, w którym przebywamy, powinny zdać egzamin.
Katar w ciąży
Katar w ciąży może być ogromnym utrapieniem dla przyszłej mamy. Nie należy go ignorować. Pomóc mogą inhalatory z solą fizjologiczną lub Zabłocką mgiełką solankową, oraz zakraplanie do nosa soli fizjologicznej, która pomaga w upłynnieniu wydzieliny.
Jak pozbyć się kataru domowymi sposobami? Dobrym sposobem na uporczywie zatkany nos w ciąży są inhalacje, np. wdychanie naparu z bardzo gorącej wody i majeranku. Należy je wykonywać regularnie. Zaleca się także wdychanie naparów z dodatkiem soli kuchennej lub miętowych kropli rozpuszczonych w gorącej wodzie. Leki na katar, dla kobiet w ciąży nie są wskazane, ale warto sięgnąć po dostępne na rynku roztwory wody morskiej, które bezpośrednio rozpyla się do nosa.
Katar wiąże się również z popękaną skórą nosa, dlatego tak ważna jest maść majerankowa lub zamiennie krem nawilżający, który załagodzi podrażnienia skóry spowodowane nieustannym pocieraniem chusteczką.
Gorączka w ciąży
Nawet, jeżeli dbamy o siebie, nie zawsze udaje nam się uniknąć jesienno-zimowych przeziębień, a nawet grypy, które wiążą się z pojawieniem wysokiej gorączki. Co pomoże na gorączkę w czasie ciąży? Gorączka w ciąży zawsze wymaga konsultacji z lekarzem! Jeżeli jednak występuje u nas jedynie stan podgorączkowy, czyli do ok. 37,5 stopnia Celsjusza, możemy spróbować zbić temperaturę domowymi sposobami. Warto pamiętać o ciągłym uzupełnianiu płynów, by nie doprowadzić do odwodnienia. Naturalnym lekiem na gorączkę w ciąży jest również napar z lipy, a sok z owoców maliny jest dobrym środkiem napotnym. Jeżeli jednak domowe metody nie przynoszą ulgi, wizyta u lekarza jest koniecznością.
Pamiętajmy, że w ciąży nie należy stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem! Domowe sposoby mogą nam pomóc, ale jeśli przeziębienie nie ustępuje po 2-3 dniach, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Dla dobra swojego i dziecka.
Oprac. Natalia Olszewska
Konsultacja specjalistyczna: mgr inż. Zuzanna Kłos, dietetyk, specjalista żywienia dzieci, certyfikowany promotor karmienia piersią