Ciąża to okres, w którym wiele kobiet zmaga się z różnego rodzaju przypadłościami. Jedną z nich są z pewnością problemy ze skórą, wynikające z burzy hormonalnej oraz rozciągania się i utraty sprężystości w okolicach brzucha, bioder i pośladków. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z licznymi zmianami, które wpływają na wygląd przyszłej mamy.
Jak dbać o skórę twarzy w ciąży
Skóra twarzy w okresie ciąży może stać się bardziej wrażliwa, dlatego bardzo często okazuje się, że stosowane do tej pory z powodzeniem kosmetyki zaczynają uczulać przyszłą mamę. Aby sobie z tym poradzić, warto sięgnąć po odpowiednie produkty, które nie zawierają szkodliwych substancji, są hipoalergiczne i najczęściej bezzapachowe.
Przesuszenie, świąd i podrażniona cera, związane z wysokim poziomem estrogenów, to problem wielu kobiet spodziewających się dziecka. Najlepszym sposobem na nie jest po prostu nawilżanie skóry preparatami przeznaczonymi specjalnie dla ciężarnych.
Niektóre panie, szczególnie borykające się wcześniej z tym problemem, mogą zauważyć, że ich skóra zaczyna się przetłuszczać i pojawia się na niej trądzik. Jeśli łojotok się nasila, warto udać się do dermatologa, który pomoże dobrać bezpieczne w okresie ciąży maści niwelujące zmiany skórne.
Popękane i rozszerzone naczynka możemy jedynie zatuszować. Tutaj świetnie się sprawdzi zielony korektor maskujący zaczerwienienia na twarzy.
Skóra kobiet w ciąży narażona jest również na przebarwienia wynikające z oddziaływania promieni słonecznych i hormonów znajdujących się w organizmie. Zmniejszyć ryzyko nieestetycznych zmian pigmentacyjnych pomoże stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz unikanie ekspozycji skóry na słońce. W ciąży nie jest wskazane opalanie się. Warto również stosować dobrej jakości preparaty z filtrem mineralnym (minimum SPF 30).
Każda ciąża i każda kobieta jest inna. Nie wszystkie przyszłe mamy skarżą się na zły stan cery w czasie ciąży. Wiele z nich jest zdania, że stan skóry twarzy zdecydowanie się poprawił. Często cera staje się gładka, a drobne zmarszczki znikają. To sprawa bardzo indywidualna, jednak żadna z pań nie powinna zapominać o właściwej pielęgnacji w tym okresie.
Powiększający się brzuch - czyli krem przeciw rozstępom w ciąży
Rozstępy w ciąży to problem, z którym zmaga się blisko 90% przyszłych mam. Powiększający się w ciąży brzuch sprawia, że dochodzi do uszkodzenia tkanki łącznej i pękania włókien kolagenu i elastyny, a w rezultacie rozstęp&foacute;w.
Te czerwone lub różowe kreski mogą pojawić się również na piersiach, udach czy pośladkach. Przyszła mama może w tym przypadku zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się, stosując specjalne preparaty dla przyszłych mam, kremy przeciw rozstępom w ciąży, przechodząc na zdrową zbilansowaną dietę, a także nie stroniąc od aktywności fizycznej.
Pomóc może regularne wcieranie w skórę nawilżających kremów i balsamów, poprawiających kondycję skóry. Pamiętajmy jednak, aby wykonywane przez nas ruchy w trakcie wmasowywania preparatu nie były zbyt intensywne, ponieważ na późniejszym etapie ciąży mogą doprowadzić nawet do pobudzenia skurczów macicy.
Świetnie sprawdzą się też delikatne peelingi, które sprawią, że skóra będzie lepiej wchłaniała składniki preparatów i będzie mniej podatna na uszkodzenie.
Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety, w którym dużą uwagę powinniśmy zwrócić na stan i kondycję skóry. Liczne zmiany zachodzące w organizmie sprawiają bowiem, że jej kondycja może ulec znacznemu pogorszeniu.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego