Każda kobieta spodziewająca się dziecka boryka się z tym dylematem: jakie leki przeciwbólowe mogę przyjmować w ciąży?
Odpowiedź może być różnorodna, ponieważ ciąża ciąży nierówna i nie każda przebiega prawidło. Podstawowa zasada jest taka: za każdym razem, gdy masz wątpliwości przed sięgnięciem po dany lek przeciwbólowy w ciąży, skorzystaj najpierw z porady swojego ginekologa! Nie sugeruj się tym, co mówiła koleżanka, babcia albo internet. To, co pomogło jednej matce i było dla niej bezpieczne, może nie pomóc tobie.
Ciąża nie chorobą. Obejmuje jednak okres aż dziewięciu miesięcy i podczas jej trwania mogą przytrafić się lepsze i gorsze dni: ból głowy w ciąży nie jest niczym zaskakującym, podobnie bóle pleców, żołądka, biegunka czy problemy z krążeniem.
Podpowiadamy zatem, po jakie leki przeciwbólowe w ciąży i w jakich sytuacjach możesz sięgnąć.
Agencja Żywności i Leków (FDA) dokonała klasyfikacji wszystkich leków pod kątem ich działania na organizm matki i dziecka w trakcie ciąży i podzieliła je na pięć kategorii:
Paracetamol w ciąży – czy na pewno jest bezpieczny?
W I trymestrze ciąży należy unikać stosowania leków przeciwbólowych. FDA określiło paracetamol jako lek potencjalnie bezpieczny (kategoria B), jeżeli jego stosowanie odbywa się okazjonalnie. Duże znaczenie tutaj ma jednak dawka leku i częstotliwość jego stosowania. Badania naukowe nie są jednoznaczne co do krótko i długotrwałego wpływu paracetamolu na długość trwania ciąży, rozwój płodu i okres dzieciństwa. Niektóre badania wskazują na większą częstość występowania astmy oskrzelowej u dzieci, których matki zażywały w ciąży paracetamol. Lek ten swobodnie przenika przez łożysko zatem potencjalnie może uszkadzać wątrobę ciężarnej oraz płodu. Niektóre doniesienia mówią o negatywnym wpływie na układ odporności oraz rozwój psychoruchowy dziecka (zaburzenia zachowania). Paracetamol pomimo, że jest lekiem przeciwbólowym najbezpieczniejszym z dostępnych w ciąży powinien być stosowany jedynie po konsultacji z lekarzem oraz w najniższych możliwych dawkach i jak najkrócej. Z uwagi na swoją dostępność i popularność środek ten bywa bardzo często nadużywany, również przez ciężarne. Warto przyjmować go z rozwagą i nie przekraczać zalecanej dawki.
Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego