Demakijaż. Jak wybrać idealny produkt?

Demakijaż. Jak wybrać idealny produkt?

Codzienny demakijaż to podstawa pielęgnacji, bez względu na rodzaj skóry. Prawidłowe oczyszczanie to konieczność, jeśli chcesz uchronić skórę przed zbyt szybkim procesem starzenia i zachować piękną, zdrową cerę na wiele lat. Bez oczyszczania pory szybko ulegają zatkaniu, co powoduje zaskórniki, pryszcze i krostki. Pozbycie się kurzu, brudu, bakterii, które powodują pojawianie się wyprysków oraz resztek makijażu pozwoli doskonale przygotować skórę na przyjęcie kremu, serum czy innego kosmetyku pielęgnacyjnego. Źle oczyszczona skóra przy pomocy nieodpowiednich preparatów trudniej się złuszcza oraz gorzej regeneruje przez co staje się szara, pozbawiona blasku i szybciej uwidaczniają się zmarszczki.

Każda kobieta powinna poświęcić rytuałowi demakijażu odpowiednio dużo uwagi - bez względu na to, czy wybranego dnia miała na sobie makijaż, czy nie. Podpowiadamy, jakie preparaty najlepiej wybrać!

Demakijaż krok po kroku

  1. Demakijaż rozpocznij od oczu i ust.
  2. Oczyść całą twarz odpowiednim preparatem.
  3. Przywróć skórze właściwe pH czyli czas na tonik!

Demakijaż oczu

Demakijaż należy rozpoczynać od oczu - tusz do rzęs, eyeliner, cienie do powiek trzeba bardzo dokładnie zmyć. Jak? Najlepiej przyciskając do skóry płatek kosmetyczny nasączony wybranym preparatem do demakijażu, a następnie delikatnie ściągając go do dołu. Czynność powtarzamy kilka razy aż do uzyskania efektu zupełnie czystego wacika. Pamiętaj! Demakijaż ma być przyjemnością dla skóry, dlatego nie należy szarpać rzęs, mocno pocierać powiek czy wałkować skóry.

Czy do skóry oczu i twarzy potrzebujemy dwóch różnych produktów? Demakijaż oczu należy wykonywać przy pomocy specjalnie przeznaczonego do tego preparatu myjącego, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się podrażnień na skórze, czy reakcji alergicznych.

Demakijaż a typ skóry

Zastosowany kosmetyk, żeby przyniósł korzyść skórze, musi być dobrany do jej typu, w innym przypadku może bardziej zaszkodzić niż pomóc naszej cerze. Demakijaż to nie tylko oczyszczanie, ale również pielęgnacja, więc odpowiednio dobrany preparat poprawi kondycję i wygląd naszej skóry.

Skóra tłusta i mieszana

Skórę tłustą i mieszaną najlepiej oczyszczać żelami lub mydłami przeznaczonymi dla tego typu cery.

Możesz też wypróbować oczyszczanie twarzy olejami. Jest to tzw. Oil Cleansing Method (OCM), czyli metoda olejowania skóry. Takie działanie reguluje ilość wydzielanego sebum, pomaga pozbyć się zaskórników i wyprysków.  Oleje usuwamy miękką ściereczką zwilżoną w ciepłej wodzie. Skóra tłusta: 30% mieszanki to olej rycynowy, 70% olej bazowy (np. olej lniany, olej konopny, olej z czarnuszki, olej jojoba).

Kolejny niezwykle istotny krok to tonizowanie skóry produktami do cery tłustej. Tonik musi być bezalkoholowy, najlepiej zakwaszający, – należy go użyć po każdym myciu. Tonik ma za zadanie przywrócić skórze naturalne pH.

Skóra sucha, dojrzała

Dla cery suchej idealne będą mleczka i płyny micelarne zawierające np. kwas hialuronowy, który ma właściwości zatrzymujące wilgoć w skórze.

OCM dla skóry suchej: 10% mieszanki to olej rycynowy, 90% olej bazowy (np. olej z kiełków pszenicy, olej makadamia, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy).

Tonik dla cery suchej:

Skóra trądzikowa

Idealne dla skóry trądzikowej będą żele i pianki. Skład dobrego kosmetyku powinien być prosty, warto szukać takich, które mają dodatkowo działające antybakteryjnie wyciągi z ziół takich, jak rumianek czy oczar wirginijski.

Do olejowego oczyszczania twarzy w przypadku cery trądzikowej dobrze jest używać mieszaniny olei na bazie olejku rycynowego. Do łyżki oleju rycynowego, dodajmy kilka kropel innego olejku np. arganowego czy drzewa herbacianego.

Tonik dla skóry trądzikowej:

Jeśli masz cerę trądzikową zrezygnuj ze stosowania ściereczek i ręczników, które mogą rozsiewać bakterie po twarzy. Używaj ręczników jednorazowych.

Skóra wrażliwa

By usunąć makijaż oraz oczyścić skórę twarzy z kurzu i tłuszczu, stosuj łagodzące mleczka kosmetyczne. Nakładaj je grubą warstwą, a potem delikatnie zbieraj wacikiem. Doskonałe będą również delikatne płyny micelarne. Idealne środki do demakijażu powinny mieć właściwości nawilżające i lekko natłuszczające. Ważne alby zawierały jak najmniej barwników i substancji zapachowych które zwiększają ryzyko wystąpienia podrażnień.

Tonik dla cery wrażliwej:

Chusteczki do demakijażu

Chusteczki do demakijażu przydadzą się w sytuacjach, gdy nie masz warunków do zrobienia tradycyjnego demakijażu. Zawsze możesz mieć je w torebce i używać, gdy tego potrzebujesz, w dowolnych okolicznościach. Są wygodne i praktyczne, nie wymagają spłukiwania.

Jak używać chusteczek? Staraj się nie trzeć nimi skóry, bo bardzo łatwo o podrażnienia. Przyłóż chusteczkę do twarzy, lekko dociśnij do skóry, odczekaj chwilę i delikatnym ruchem zetrzyj makijaż.

Opracowanie: Ewa Tymińska

Może Cię również zainteresować: