W okresie jesienno-zimowym skóra twarzy narażona jest na skrajnie zmienną temperaturę. Z jednej strony wysusza ją ciepłe powietrze, gdy przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych, z drugiej strony, wystawiona jest na bezpośrednie działanie wiatru oraz mrozu. Te nagłe wahania ciepła w niekorzystny sposób wpływają na kondycję cery, należy więc zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Dobry krem na zimę zawiera komponenty o bogatych właściwościach wzmacniających funkcje ochronne naskórka. Dzięki nim kosmetyk spełnia swoją rolę:
- zabezpiecza skórę przed utratą wody i wysuszeniem;
- buduje lub wzmacnia płaszcz hydrolipidowy;
- chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych takich jak niska temperatura czy wiatr;
- łagodzi ewentualne podrażnienia.
Pamiętajmy, że skóra dobrze zadbana zimą, zachowa urodę wiosną i latem. Podpowiadamy, jakie składniki powinien zawierać krem na zimę, aby w optymalny sposób pielęgnować naszą cerę:
- witaminy: A i E, odżywiające i regenerujące skórę oraz witaminę C, która wzmacnia osłabione naczynia krwionośne;
- naturalne oleje np. z wiesiołka, słodkich migdałów, awokado czy olej arganowy, a także masło shea lub kakaowe;
- kwas hialuronowy odpowiedzialny za wiązanie i utrzymanie nawilżenia skóry;
- panthenol łagodzący podrażnienia i pęknięcia, wzmacniający barierę ochronną naskórka.
Najkorzystniejsze działanie kremu osiągniemy, gdy będzie on właściwie dobrany do rodzaju skóry. Przy cerze suchej i wrażliwej kosmetyk może mieć gęsty, treściwy skład, do cery mieszanej i tłustej, lepiej sprawdzi się preparat o lżejszej formule.
Pamiętajmy, że zachmurzone niebo, padający deszcz lub śnieg, nie zwalnia nas ze stosowania kremów z filtrem. Szkodliwe promieniowanie słoneczne przenika grubą warstwę chmur i niekorzystnie wpływa na skórę twarzy, dlatego przed wyjściem z domu należy zastosować preparat z odpowiednim filtrem SPF. Regularnie stosowany sprawi, że skóra wolniej będzie się starzeć i będzie mniej podatna na powstanie przebarwień. Podczas wyprawy w góry na narty, należy stosować kremy z wyższym faktorem.
Opracowanie: Sylwia Wiśniewska