Czym kierować się przy zakupie pierwszego prezentu dla nowo narodzonego członka rodziny? Jakie zabawki dla noworodka będą równie estetyczne, co bezpieczne? Czy niemowlak potrzebuje zabawki z wieloma funkcjami, czy może wystarczy prosta zabawka? Poniżej przygotowaliśmy mały poradnik, jakie zabawki wybrać dla noworodka, jakie zabawki są odpowiednie dla niemowlaka i czym przyciągnąć uwagę najmłodszych smyków.
0-3 miesiące
Noworodek większość czasu śpi. Więc jakie zabawki dla noworodka wybrać? Czy w ogóle są potrzebne? Są chwile kiedy maluszek jest najedzony, wyspany i z uwagą obserwuje świat. Nie widzi jednak za wiele, bo nie przewraca się jeszcze na boki. Idealną zabawką dla takiego dziecka będzie coś, co zawiśnie nad nim i będzie się ruszało, ucząc wodzenia wzrokiem. W tym miejscu należy jednak pamiętać, że nowo narodzone dziecko nie ma jeszcze na tyle wyostrzonego wzroku, żeby mnogość kolorów przyciągała jego uwagę, jego nierozwinięty wzrok poza wyraźnymi kontrastami nie rozróżnia barw. Dlatego najlepiej sprawdzą się zabawki kontrastowe, gdzie miękkie materiały spotykają się z przeciwstawnymi kolorami, takimi jak czerń z bielą.
Do 3. miesiąca życia także słuch dziecka jest mało wykształcony, malec nie umie nawet zlokalizować skąd płynie dźwięk, tak więc lepiej ograniczać bodźce słuchowe. Dlatego warto zrezygnować z zabawek wydających głośne dźwięki lub wyłączyć tą funkcję. Dla najmłodszych polecamy karuzele, które możemy przymocować do łóżeczka, kołyski czy wózka. Mają kontrastowe kolory, które przyciągną uwagę dziecka. Większość karuzeli ma dołączone pozytywki, jednak na tym etapie polecamy ograniczyć ich używanie, by nie wprowadzać dziecka w stan przebodźcowania.
Niemowlę już od ok. 3 miesiąca życia zaczyna wkładać sobie wszystko do buzi i powoli wkracza w burzliwy okres ząbkowania. To odpowiednia pora na gryzaki, które mają za zadanie pomóc na swędzące i bolące dziąsełka.
Występuje kilka rodzajów gryzaków: wodne, żelowe czy gryzak-smoczek. Gryzak powinien być wykonany z naturalnego materiału, który łatwo utrzymać w czystości. Oprócz oczywistej roli, takiej jak ulga podczas ząbkowania, gryzaki rozwijają koordynację ruchową, dziecko uczy się kierować przedmiot rączką do buzi. Zdolności manualne malucha ćwiczone są poprzez chwytanie, dlatego ważne, żeby gryzak był na tyle wygodny i lekki, by dziecko nie zniechęciło się do dalszego próbowania.
Innymi zabawkami ćwiczącymi małe rączki są grzechotki. Wydawanie dźwięków w momencie potrząsania zainteresuje każde dziecko. Mnogość dostępnych kolorów, kształtów i dźwięków powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz grzechotek i gryzaków, warto tutaj wspomnieć o zabawkach sensorycznych, które mają na celu zapoznać dziecko z różnymi fakturami i stymulować jego zmysł dotyku.
Dziecko bezpiecznie czuje się przy dźwiękach, które doskonale zna. Dlatego warte uwagi są pluszaki, które wydają odgłosy jakie towarzyszyły niemowlakowi w brzuchu mamy. Szumiące maskotki oprócz uspokajających dźwięków, mają czasem wibracje i kolorowe światełka, a do tego są miękkie i miłe w dotyku.
3-6 miesięcy
Dziecko między 3. a 6. miesiącem życia zaczyna się bardziej interesować tym, co się dzieje dookoła i uczy się chwytania rączkami przedmiotów. Sprawdzą się wtedy maty edukacyjne, które oprócz wielu przyciągających wzrok kolorów i kształtów, wzbudzają chęć łapania bujających się zabaweczek. Maty zachęcą malucha także do obracania się, podtrzymywania główki i wzbudzają ciekawość otaczającym małym światem.
Innym rodzajem zabawek, które zachęcą dziecko do nauki chwytania i śledzenia kształtów są zawieszki i pałąki do wózków. Kolorowe łuki z zabawkami, które mają przeróżne kształty, rozmiary, ciekawią dziecko i zachęcają do ćwiczenia rączek, a do tego nie zajmują wiele miejsca, więc można je zabrać ze sobą na spacer, czy wizytę u lekarza. Zawieszki są miękkie i przyjemne w dotyku, można je przytulać i potrząsać, dlatego dzieci tak je lubią.
Między 3. a 6. miesiącem życia dziecka można już pomyśleć o pierwszej książeczce. Pierwsza książeczka powinna być sensoryczna, wykonana z miękkich materiałów i oprócz stymulacji wzroku powinna pomagać w rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej. Różne faktury, proste kształty, kontrastowe kolory pomogą zająć uwagę dziecka, a dodatkowo będą wspierać jego rozwój. Książeczki mogą być również wykonane z ceraty, co pozwala na zabranie zabawki do kąpieli.
6-12 miesięcy
Dzieci powyżej 6. miesiąca zaczynają interesować się manipulacją przedmiotami i mechanizmami przyczynowo-skutkowymi. Zabawki interaktywne są już interesujące, a wydawane przez nie dźwięki, wyraziste kolory i różnorodne faktury przyciągają uwagę, stymulują zarówno wzrok, dotyk, jak i słuch. Dziecko, które już siedzi, zaczyna zauważać, że rączki nie służą tylko do wkładania do buzi, ale także można nimi podnosić, rzucać czy naciskać.
Warto zwrócić uwagę na zabawki, które wydają dźwięki przy naciśnięciu np. przycisku, łapki czy brzuszka. Mogą to być melodie, piosenki czy słowa - każdy odgłos będzie wyzywaniem dla maluszka i zapewni ciekawą zabawę. Pamiętać należy, że zabawki interaktywne dla 6-miesięcznego niemowlaka nie mogą być za głośne, bo mogą nawet uszkodzić słuch. Wśród zabawek interaktywnych znajdują się kolorowe piłki, które oprócz światła i dźwięku, zapewniają ćwiczenia ruchowe, bo uciekają, a dziecko samo chce je złapać. Zachęcają w ten sposób do raczkowania. Wiele zabawek można dostosowywać do aktualnego wieku dziecka, a więc w okresie niemowlęcym ustawić ciche melodie, natomiast później uczyć pierwszych słów.
Dzieci między 6. a 12. miesiącem lubią się przytulać i tak samo tulić zabawki. Miękka maskotka, z szeleszczącym środkiem będzie rewelacyjnym towarzyszem podczas pierwszych zabaw. Wiele maskotek, oprócz szeleszczących elementów, posiada wstążki, czy zawieszki o odmiennych fakturach i kształtach, co zwraca uwagę niemowlaka. Podczas zakupu przytulanki warto zwrócić uwagę na łatwość utrzymania jej w czystość, ponieważ towarzyszy ona dziecku nie tylko w domu, ale i podczas spacerów i łatwo może się pobrudzić. Tak więc najlepszą będzie taka, która nie zniszczy się w praniu. Maskotki oprócz tradycyjnych postaci zwierzątek, mogą przyjmować postać kocyków, co będzie dodatkowym wsparciem podczas snu.