Prawa przyszłej mamy. Jakie obowiązują prawa na porodówce

Prawa przyszłej mamy

W każdym szpitalu w Polsce obowiązują jednolite standardy opieki okołoporodowej. Każdy szpital posiadający podpisany kontrakt z NFZ musi respektować wszystkie zapisane w rozporządzeniu standardy opieki oraz prawa ciężarnych pacjentek. Jeszcze przed porodem sprawdź, czego możesz oczekiwać w szpitalu.

Wybór szpitala

Rejonizacja nie obowiązuje w przypadku porodu. Możesz wybrać dowolny szpital. Jeśli jednak okaże się, że w wybranej przez ciebie placówce zabrakło miejsc, zostaniesz przewieziona do innego szpitala, który zagwarantuje ci właściwą opiekę.

Prawo do intymności i szacunku

W trakcie badań powinnaś czuć się komfortowo i nie musisz się zgadzać na obecność osób postronnych. Warto poprosić wtedy o zastosowanie parawanu lub zasugerować opuszczenie pomieszczenia przez osoby postronne.

Wyjątek stanowią kliniki lub szpitale uniwersyteckie szkolące personel medyczny. W placówkach tego typu może się zdarzyć, że badanie będzie przeprowadzane w obecności osób szkolących się.

Prawo do informacji

Zawsze proś o wyjaśnienie kwestii, których do końca nie rozumiesz. Lekarz lub położna z pewnością udzieli ci pełnej informacji na temat postępu porodu, podawanych leków i zabiegów, które zamierza wykonać, oraz objaśni trudne dla ciebie zagadnienia.

Prawo do poufności

Informacje na temat twojego stanu zdrowia są objęte tajemnicą lekarską.

Prawo do wsparcia bliskiej osoby

Poród rodzinny jest obecnie standardem w większości szpitali. Obecność przy porodzie bliskiej osoby jest bezpłatna, a pobieranie jakichkolwiek opłat jest niedozwolone. Twój mąż, partner czy inna bliska osoba mogą być przy tobie w trakcie porodu i wspierać Cię.

Wygodna pozycja

W trakcie porodu wraz z położną wybierz najwygodniejszą dla siebie pozycję. Jeśli poród przebiega prawidłowo i nie istnieją przeciwwskazania medyczne możesz spacerować po sali, kucać, korzystać z dostępnych sprzętów, np. piłki czy worka sako. Wyjątek może stanowić konieczność badania KTG lub inne ważne przesłanki medyczne.

Znieczulenie przy porodzie

Ze znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu może skorzystać każda rodząca kobieta, jeśli nie ma przeciwwskazań do jego zastosowania. Jest ono refundowane ze środków NFZ.

Ochrona krocza

Porozmawiaj przed porodem z położną i poproś ją o ochronę krocza, w przypadku gdy istnieje taka możliwość. Zdarza się jednak, że zabieg ten jest konieczny i przeprowadzany ze względu na bezpieczeństwo twoje i maleństwa. Dzieje się tak podczas przedłużającego się porodu, gdy istnieje ryzyko niedotlenienia dziecka.

Pierwszy kontakt z dzieckiem

Jeśli stan dziecka jest dobry nowo narodzone maleństwo zostanie na chwilę położone na twoim brzuchu zaraz po narodzinach. Poproś położną, aby w tym czasie pokazała ci, jak przystawić dziecko do piersi. Jeśli nie ma przeciwwskazań i poród przebiegał prawidłowo, ważenie i mierzenie może odbyć się dopiero po kontakcie skóra do skóry.

Nie wahaj się prosić o pomoc

Pielęgniarki i położne chętnie pomogą ci w opiece nad noworodkiem. Warto wcześniej uczęszczać do wybranej dobrej szkoły rodzenia. Pierwszy kontakt z noworodkiem, szczególnie jeśli po raz pierwszy zostałaś mamą, może być sporym wyzwaniem, warto wtedy korzystać z rad doświadczonych osób, których wskazówki mogą się okazać bezcenne.

Na szczęście idea rodzenia po ludzku w Polsce staje się normą. Narodziny dziecka to magiczny i wyjątkowy moment do którego warto się przygotować również poprzez świadomość swoich praw.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: prawa przyszłej mamy, jakie obowiązują prawa na porodówce, obecność przy porodzie bliskiej osoby, znieczulenie przy porodzie, 

Może Cię również zainteresować: