Puchowe kurtki, narciarskie spodnie, podszyte polarem kombinezony – ciepłe ubrania zimowe dla dzieci warto kupić już w czasie jesieni, by nie zostać zaskoczonym nagłymi zmianami pogody, jakie nieraz niesie ze sobą kapryśna aura. Jaki rodzaj odzieży najlepiej się sprawdzi dla niemowląt, a co warto zakładać kilkulatkom? O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu kurtki lub butów zimowych? Sprawdzamy!
Ubrania zimowe dla dzieci 0-2 lata
Jak ubrać niemowlę na dłuższy zimowy spacer? Regularny pobyt na świeżym powietrzu jest bardzo ważnym elementem opieki nad maluchem, ponieważ nie tylko zwiększa produkcję witaminy D, poprawia apetyt i jakość snu, ale przede wszystkim zwiększa ogólną odporność organizmu na znajdujące się w otoczeniu drobnoustroje.
Ubierając dziecko, które jeszcze nie chodzi, warto pamiętać o ubraniu go w taki sposób, by miało na sobie jedną warstwę więcej niż dorosły. Stosowana od wielu lat metoda „na cebulkę” najlepiej się sprawdza, ponieważ daje możliwość sprawnego przebrania, np. po wejściu do budynku czy przychodni lekarskiej. Zazwyczaj na bardzo chłodne dni wystarczy niemowlakowi założyć body i śpiochy lub spodnie ze sweterkiem. Z odzieży wierzchniej najczęściej wybierane są wygodne kombinezony zapinane z przodu na dwa zamki błyskawiczne, ułatwiające szybkie przebranie maluszka w razie potrzeby. Większość modeli oprócz miękkiego kaptura, dodatkowo posiada rękawiczki i stopki, skutecznie chroniące przed chłodem najbardziej wrażliwe na zmiany temperatury rączki oraz paluszki u nóg. Podszewka kombinezonów uszyta jest najczęściej z mięciutkiego sztucznego futerka lub miłego w dotyku polarku, gwarantującego komfortowe ciepło nawet podczas długich spacerów.
Ubrania dla dzieci na zimę – dziewczynki
Jakie ubrania dziecięce na zimę sprawdzą się najlepiej dla kilkuletniej dziewczynki? Do szalonej zabawy na śniegu warto założyć kombinezon lub kurtkę ze spodniami narciarskimi uszytą z wodoodpornych i dobrze trzymających ciepło materiałów. Taki zestaw nie tylko nie krępuje ruchów dziecka, ale zapewnia lepszą wentylację powietrza pomiędzy poszczególnymi warstwami ubrania. Dobrym rozwiązaniem na bardzo zimne dni jest kurtka narciarska, dodatkowo wyposażona w chroniące przed wiatrem i śniegiem elastyczne zapięcia w pasie lub przedłużone mankiety z otworami na kciuk, dzięki którym nawet najbardziej chłodny poryw wiatru nie jest w stanie dostać się pod ciepłe okrycie. Nie bez znaczenia są także wszelkie dodatki pomagające w utrzymaniu właściwej temperatury na najbardziej narażonych na wychłodzenie częściach ciała. Grube skarpety, naciągana na uszy czapka, chroniący szyję szalik i odporne na wilgoć rękawiczki to niezbędne elementy zimowej garderoby dziewczynki w każdym wieku.
Ubrania dziecięce na zimę – chłopcy
Kilkuletni chłopcy cenią sobie przede wszystkim wygodę i dobrą zabawę. Aby bieganie po śniegu, lepienie bałwana czy zjeżdżanie na sankach, sprawiało im prawdziwą frajdę, najlepiej, aby byli ubrani w wygodne spodnie i wodoodporną kurtkę narciarską. Wśród wielu interesujących modeli na smyk.com znajdziesz zarówno lekkie, pikowane modele, jak i przeznaczone na niższą temperaturę kurteczki z przedłużonymi plecami, regulowanym ściągaczem, wewnętrznymi zapinanymi kieszeniami czy kieszonką na Ski Pass. Z kolei w ciepłe, bezśnieżne dni dobrze się sprawdzi cieńsza kurtka lub gruby polar z ciepłym bezrękawnikiem, dodatkowo chroniącym przed zimnem plecy i całą klatkę piersiową. Praktyczne ubrania zimowe dla dzieci to także drobne elementy, takie jak czapki, skarpety oraz rękawiczki. Dla maluchów przepadających za ruchem na świeżym powietrzu polecamy chowany pod kurtką szalik z golfem, który zawsze przylega do szyi i nie wymaga żmudnego wiązania.
Wygodne ubrania zimowe dziecięce – przykłady
Buty do dziecięcych ubrań zimowych
Ubrania zimowe dla dzieci to nie tylko grube spodnie, ciepłe kurtki i drobne akcesoria, ale także odpowiednie do pory roku obuwie, mające za zadanie chronić stopę dziecka przed zimnem oraz wilgocią. Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów zimowych lub śniegowców dla dziecka? Oprócz solidnego docieplenia w formie miękkiego sztucznego futerka lub polaru śniegowce czy trzewiki powinny mieć możliwość regulacji szerokości cholewki, co umożliwia lepsze dopasowanie do szerokości łydek malucha. Najczęstszym rozwiązaniem są sznurówki na zacisk lub wygodne w użyciu rzepy, dzięki którym pociecha może samodzielnie zakładać i ściągać buty. Ważnym elementem butów zimowych jest gruba, termoizolacyjna podeszwa z głębokimi rowkami umożliwiającymi bezpieczne poruszanie się po śliskich nawierzchniach, a tym samym doskonałą zabawę na śniegu.
Oprac. Joanna Bujak