W co ubrać niemowlaka na spacer zimą – co wziąć do wózka?

w co ubrac dziecko na spacer zima

Aby maluch nie zmarzł, trzeba go odpowiednio ubrać, dlatego wśród pierwszych pytań stawianych przez młodych rodziców często pojawia się pytanie o zimowy spacer. Jak ubrać dziecko na czas mroźnych spacerów? Co zabrać ze sobą do wózka? Oto zasady ubierania niemowlęcia zimą:

Zasady ubierania niemowlaka na spacer zimą

Codzienne spacery z maluchem to inwestycja w jego zdrowie. Hartują organizm - wzmacniają system odpornościowy, zmniejszają skłonność do infekcji, poprawiają krążenie, apetyt i wpływają na zdrowy sen. Warto więc spacerować codziennie, nawet zimą, oczywiście pod warunkiem, że mróz nie przekracza minus dziesięciu stopni, nie ma ulewy czy smogu.

Podczas spacerów zimą, niezwykle istotne jest odpowiednie ubranie niemowlaka. Mamy często tak bardzo boją się o to, że dziecko się przeziębi, że ubierają je za ciepło, w efekcie doprowadzając do przegrzania malucha. Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej ubrać dziecko na tak zwaną cebulkę, co w razie potrzeby pozwoli zdjąć jedną z warstw. Małe dziecko powinno mieć o jedną warstwę ubranek więcej, ponieważ w wózku najczęściej pozostaje nieruchome, często też po prostu śpi w czasie spaceru.

W trakcie przebywania na zewnątrz możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy niemowlęciu nie jest zbyt ciepło lub zimno. Wystarczy wsunąć rękę pod kombinezon i dotknąć skóry na jego karku. Powinna być sucha i ciepła. Jeśli jest wilgotna, znaczy to, że dziecku jest za gorąco, a jeśli chłodna – zimno.

O czym jeszcze pamiętać? Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wymaga specjalnej ochrony. Przed spacerem pamiętajmy więc, by natłuścić buzię, a także usta noworodka kremem ochronnym. Krem zimowy dla dzieci nie tylko tworzy niezbędną warstwę ochronną, ale dzięki filtrom przeciwsłonecznym, chroni je przed promieniowaniem UV. Warto wziąć krem ze sobą do wózka, by w razie potrzeby, podczas spaceru nałożyć dodatkową warstwę lub uzupełnić jego braki.

W co ubrać dziecko na spacer zimą?

Przede wszystkim, pamiętajmy, by ubranka niemowlaka były wygodne, ponieważ dziecko, które przebywa głównie w pozycji leżącej, będzie odczuwało każdy szef, każdy zbędny guzik, usztywnienie czy ucisk ściągacza.

Jako pierwszą warstwę możemy więc wybrać body lub koszulkę z długim rękawem i rajstopki lub śpioszki z pełnymi stópkami. Następnie wkładamy spodenki dresowe, polarową bluzę lub sweterek, albo jednoczęściowy pajacyk. Na to kombinezon, rękawiczki i czapkę. Jeżeli kombinezon nie posiada tzw. „stópek”, to zakładamy dziecku dodatkowo grube skarpetki lub buciki. Jak wybrać każdy z tych elementów?

W przypadku ubranek, które znajdują się w bezpośrednim kontakcie ze skórą dziecka pamiętajmy, że muszą być one wykonane z dobrej jakości naturalnych tkanin. Wybierajmy więc śpioszki, body, sweterki i spodenki z bawełny, najlepiej ekologicznej.

Dziecko ubrane na cebulkę, powinno mieć na sobie body, koszulkę i polarową bluzę lub ciepły pajacyk. Ten ostatni polecany jest głównie ze względu na komfort noszenia i brak możliwości fałdowania się materiału, co może zapobiegać przeziębieniu malucha. Pajacyk jest idealny na zimowe spacery. Pamiętajmy, że ten wkładany pod kombinezon nie powinien mieć kapturka (będzie uwierał dziecko).

Ze względu na dokuczliwy mróz, przy ubieraniu niemowląt należy unikać krótkich kurteczek, które nie gwarantują utrzymania ciepła. Wybierzmy więc kombinezon. Najbardziej praktyczne są jednoczęściowe kombinezony z kapturem, doszytymi stópkami i rękawiczkami. Kombinezon powinien być wykonany z bawełny lub z tkaniny, która zapewnia termoregulację i dziecko nie będzie się pocić. Co więcej, powinien być ocieplany w środku i dodatkowo wyłożony polarem. Puchowe wypełnienie w kombinezonach nie jest dobrym rozwiązaniem i należy go unikać, ponieważ puch może uczulać niemowlę, które w pierwszych miesiącach życia jest bardzo wrażliwe na nowe tkaniny.

Czapka i rękawiczki nie zawsze są konieczne. Jeżeli kombinezon ma kaptur, wystarczy jeżeli założymy dziecku czapeczkę z bawełny. W innym przypadku niemowlę musi mieć ciepłą czapeczkę z wełny lub polaru. Podobnie jest z rękawiczkami. Jeżeli kombinezon ma zabudowane rękawki, rękawiczki nie będą konieczne. Gdy jednak jego rękawy kończą się ściągaczem, zadbajmy o odpowiednią ochronę i załóżmy dziecku grube rękawiczki.

Nie zakładajmy dziecku szaliczka na buzię, gdyż zbierająca się para wodna zamarza i powoduje odmrożenia. Lepiej użyć więcej kremu.

A co z butami?

Wbrew przekonaniom wielu młodych rodziców – buty dla niemowląt są konieczne, szczególnie zimą, gdy chłodne powietrze dostaje się do wózka. Noworodki nie powinny mieć butów ze skóry, czy z usztywniaczami i zapiętkiem. Buty do wózka powinny przede wszystkim zapewniać dodatkową ochronę cieplną. Najlepiej wybrać model z ekologicznym wypełnieniem, który zapewnia ciepło dziecięcym stópkom, ale nie powoduje pocenia. Ważne też, by buciki dla niemowlaka miały wysokie podbicie i dość szerokie noski, co chroni przed niepotrzebnym uciskiem małych stópek.

Co jeszcze zabrać do wózka?

Kocyk

Kocyk jest uniwersalnym dodatkiem do wózka i warto mieć go przy sobie zawsze. Może posłużyć, jako dodatkowa warstwa zapewniająca ciepło przy dużym mrozie, może też przydać się jako dodatkowe okrycie nóżek, które najszybciej marzną. Unikajmy kocyków wełnianych, bo mogą uczulać niemowlę. Sprawdzą się natomiast koce z polaru, ponieważ są ciepłe, a w razie nieprzewidzianych przygód podczas spaceru łatwo je wyprać i szybko schną. W przypadku nieco starszych maluchów, możemy zrezygnować z kocyka, jeżeli temperatura jest wyższa niż minus dziesięć stopni Celsjusza.

Śpiworek dla niemowlaka

Skoro kombinezon, to, po co śpiworek? Gdy temperatura za oknem spada poniżej zera, kombinezon nie jest wystarczającym zabezpieczeniem termicznym dla malucha, który w wózku leży i nie ma możliwości ruchu. Śpiworek można kupić najczęściej w komplecie z wózkiem. Jeśli nie – warto pamiętać, że powinien być obszyty nieprzemakalną tkaniną, która zabezpieczy przed śniegiem czy deszczem w chłodne dni. Większość proponowanych śpiworków posiada odblaskowe elementy, zamki błyskawiczne i co ważne – otworki na pasy bezpieczeństwa, co umożliwia ich wykorzystanie w foteliku samochodowym.

Folia do wózka

Często pomijana – a jakże istotna w zimowych spacerach. Folia osłania przed śniegiem i wiatrem. Jeśli wózek nie miał jej w komplecie, należy kupić uniwersalną. Zawsze powinna zawierać okienko, które umożliwi dziecku swobodny dopływ powietrza.

Oprac. Natalia Olszewska

Konsultacja specjalistyczna: Elżbieta Chruścińska, położna

Może Cię również zainteresować: