Dobór właściwej garderoby, dostosowanej do zmiennej wiosennej aury, może stanowić nie lada wyzwanie. Jak zatem ubrać dziecko, aby nie było mu ani za zimno, ani za ciepło?
O czym warto pamiętać
Zimowe kombinezony i kurtki powinny się już znaleźć na dnie szafy. Zdecydowanie lepszym pomysłem, nawet przy nieco chłodniejszej aurze, jest ubranie się „na cebulkę”. Załóżmy dziecku kilka cieńszych warstw ubrań, które w razie potrzeby będziemy mogli ściągnąć w każdej chwili. Jeśli się okaże, że na dworze jest chłodniej, niż nam się wydawało, miejmy również pod ręką dodatkową bluzę lub lekką kurtkę i załóżmy ją maluchowi.
Wybierzmy tzw. przejściową czapkę, idealną na sezon wiosenny, a także cienką bawełnianą apaszkę. Ciepła czapka i szal nie będą nam już potrzebne.
Jak ubrać dziecko? Nie wolno przegrzewać!
Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest przegrzanie maluszka. Dzieci, szczególnie te najmniejsze, mogą mieć jeszcze problemy z termoregulacją, a ich organizm może sobie nie radzić ze zbyt wysoką temperaturą, dlatego tak ważny jest wybór tego w co ubrać dziecko.
Wbrew powszechnie panującej opinii, chłodne rączki czy stópki nie są znakiem, że dziecku jest za zimno. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy maluch nie marznie, jest dotknięcie jego karku lub pleców. Jeśli dziecko jest spocone, jest mu z pewnością za ciepło. Chłodny kark oznacza, że przydałaby się jeszcze jedna warstwa ubranek.
Jak ubrać dziecko na wiosnę? Trzeba dobrać ubranie do wieku dziecka
Inaczej ubierzemy ruchliwego malucha, który przez większość czasu biega, a inaczej maluszka siedzącego lub leżącego w wózku.
Noworodek, który leży w wózku, powinien mieć o jedną warstwę ubrań więcej niż my. Pamiętajmy jednak, że ciepły kocyk również stanowi osobną warstwę.
Malucha siedzącego w wózku, lub jedynie spacerującego u naszego boku ubierzmy dokładnie tak, jak my sami ubraliśmy się na spacer.
Ruchliwy kilkulatek, który ciągle biega, powinien mieć na sobie o jedną warstwę mniej. Pozostając w ciągłym ruchu, z pewnością nie zmarznie.
Wybierając się na wiosenny spacer, zaufajmy przede wszystkim własnej intuicji i ubierzmy maluszka odpowiednio do warunków panujących na zewnątrz.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego