Znajomość znaków drogowych to ważna umiejętność, którą nawet dzieci muszą z czasem opanować – zwłaszcza te, które chciałyby przystąpić do wyrobienia karty rowerowej. Są też i mali pasjonaci, którzy zasady ruchu drogowego chcą poznawać nawet już w przedszkolu. Wiedza ta jest bardzo praktyczna, dzięki niej maluchy i nastolatki potrafią lepiej poruszać się poza domem, a tym samym unikać niebezpieczeństw. W jaki sposób nauczyć smyka znaczenia znaków drogowych? Oczywiście poprzez zabawę! Zaskoczy Was jak wiele ciekawych pomocy naukowych, które ułatwią i uprzyjemnią nam to zadanie, dostępnych jest na rynku.
Dla najmłodszych – wesoła kolorowanka
Przedszkolaki zazwyczaj uwielbiają kolorowanki, warto to wykorzystać na początkowym etapie poznawania znaków drogowych. Ładna, kolorowa książeczka z wesołymi rysunkami do kolorowania powinna rozbudzić ciekawość bystrego malucha i zachęcić go do dalszego zgłębiania tematu. Warto sięgnąć na przykład po wydanie Akademia poznawania i malowania. Rysuję i koloruję znaki drogowe, które ma na celu zapoznanie smyka z podstawowymi zasadami ruchu drogowego i najważniejszymi znakami. Dzięki pogrubionemu i wypukłemu konturowi maluszkowi łatwiej starannie pokolorować obrazek, nie wychodząc za linię. Gdy tylko osiągnie zamierzony rezultat może z zapałem zabierać się za kolejne ćwiczenia zawarte w książeczce, takie jak labirynty, obrazkowe sudoku, zagadki czy rysunki do dokończenia.
Dla przedszkolaka i ucznia – zabawka edukacyjna
Świetną pomocą w nauce znaków drogowych będzie zabawka edukacyjna zachęcająca do zabaw w ruch uliczny i odtwarzania obserwowanych na co dzień scenek. Dzięki 14 drewnianym, kolorowym znakom i sygnalizacji świetlnej Plan Toys dzieci mogą tworzyć oznaczone ulice dla zabawkowych samochodów, przez co zabawa będzie bardziej dynamiczna i oczywiście bardziej pouczająca. Linia PlanCity, do której należą znaki drogowe, pozwala na wyczarowanie w dziecięcym pokoju realistycznych, współczesnych miast wraz z rozwiniętą siecią drogową i kolejową. Warto do zabawy usiąść razem z dzieckiem i przy okazji wyjaśniać jak ważne jest właściwe poruszanie się po ulicy i jakie mogą być konsekwencje nie zastosowania się do oznaczeń. To świetna okazja do nauki rozpoznawania znaków drogowych.
Innym przykładem ciekawej zabawki edukacyjnej jest zestaw Alexander Znaki drogowe przeznaczony dla trochę bardziej zaawansowanych młodych miłośników motoryzacji. Znajdziemy w nim aż 50 najważniejszych znaków wraz z ich opisem i wygodnymi podstawkami. Rekwizyty uatrakcyjnią zabawę miniaturowymi samochodami, a dzieciaki przy okazji nauczą się ich znaczenia i funkcji.
Dla starszego ucznia – zestaw do nauki przepisów ruchu drogowego
Dla starszego ucznia świetnym wyborem będzie specjalny zestaw do nauki przepisów ruchu drogowego. Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy nasza pociecha marzy o karcie rowerowej. Znaki drogowe Lissner Studiopomogą dziecku przygotować się do testów na kartę rowerową, opanować zasady ruchu drogowego i nauczyć się znaczenia spotykanych na ulicach znaków. Zestaw zawiera dwustronnie laminowane plansze oraz karty przedstawiające i opisujące znaki ostrzegawcze, informacyjne, nakazu i zakazu. Dołączony do nich kodeks drogowy dla rowerzystów przyda się każdemu, nie tylko początkującemu cykliście.
Dla całej rodziny – wciągająca gra edukacyjna
Wspólny, rodzinny wieczór gier planszowych lub karcianych może być także świetną okazją do nauki znaków drogowych. Gra logiczna Alexander Pamięć – znaki drogowe skonstruowana jest tak, aby spodobała się zarówno dzieciom oraz nastolatkom, jak i dorosłym. Zasady są bardzo proste: należy zapamiętywać odkrywane kolejno pary obrazków i ich położenie. Ten, kto odkryje dwa takie same obrazki, zabiera je dla siebie. Wygrywa osoba, która uzbiera najwięcej par. W ten sposób można nie tylko zapoznać się ze znakami drogowymi, lecz także ćwiczyć pamięć, wszystko to podczas niezwykle emocjonującej zabawy.
Znaków drogowych nauczy nas także gra pamięciowa Adamigo Znaki drogowe. Tutaj dodatkowo każdy gracz podczas odkrywania kartonika musi głośno wymówić nazwę znaku, który jest na nim przedstawiony. Dzięki temu dzieci szybko opanowują zasady ruchu drogowego, uczą się rozróżniania znaków zakazu, nakazu, ostrzegawczych i informacyjnych.
Nauka znaków drogowych może być łatwa i przyjemna, jeśli tylko sięgniemy po odpowiednie akcesoria. Uwzględniając wiek, potrzeby i upodobania dziecka zaproponujmy mu kolorowanki, zestawy do nauki, zabawki czy gry edukacyjne. Uczestniczmy w takich zabawach – to sposób na to, by odświeżyć własną wiedzę i ciekawie spędzić czas z naszą pociechą.
Oprac. Grażyna Zaborska