Decyzji o tym, jakie łyżwy kupić dla dziecka – figurowe czy hokejowe – nie warto podejmować w ciemno, w oparciu wyłącznie o własną intuicję. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są preferencje smyka, i poczytać o tym, czym powinny charakteryzować się łyżwy dla początkującego adepta łyżwiarstwa. Poniżej znajduje się kilka tego typu wskazówek.
Łyżwy figurowe i hokejowe – czym właściwie się różnią?
Różnice pomiędzy łyżwami figurowymi oraz hokejowymi, szczególnie tymi przeznaczonymi dla dzieci, są dość spore. Obejmują one nie tylko kwestię długości oraz kształtu płozy, ale również wielkości buta, a nawet rodzaju zapięcia.
Łyżwy hokejowe
Płozy w łyżwach hokejowych są krótsze i węższe od tych w łyżwach figurowych. Nie posiadają charakterystycznego ząbkowania z przodu, przez co trudno na nich wykonywać skomplikowane figury choreograficzne.
Hokejówki dla początkujących są jednak zwrotniejsze i trochę łatwiejsze w prowadzeniu niż figurówki. Technika jazdy przypomina nieco jazdę na rolkach na rolkach, dotyczy to także hamowania. Poza tym hokejówki zazwyczaj są lżejsze niż łyżwy do jazdy figurowej, mają też niższy but, najczęściej z tworzywa sztucznego, w efekcie czego lepiej chronią ścięgno Achillesa. Ponadto, przynajmniej w przypadku łyżew dla początkujących, częściej są zapinane na klamry, a nie na sznurowanie.
Przykładowe łyżwy hokejowe dla dzieci (do jazdy rekreacyjnej)
Avian, łyżwy hokejowe, regulowane z wymienną płozą, czarne, rozmiar 29-32
- Łyżwy dla dziecka, których długość można regulować wraz z rosnącą stopą pociechy.
- Płozy w modelu „Avian” wykonane są z wytrzymałej, nierdzewnej stali. W sezonie letnim można je wymienić na płozę z kółkami.
Spokey, Acrid-Rent, łyżwy hokejowe, czarne, rozmiar 39
- Łyżwy dla starszych dzieci, wyposażone w płozy ze stali nierdzewnej, o ciekawym, nowoczesnym wyglądzie.
- Hokejówki „Spokey, Acrid-Rent” zapinane są dwusekcyjnymi klamrami, po 3 na każdym bucie. W każdym z nich znajduje się wyjmowana wkładka znacznie uprzyjemniająca jazdę, którą oczywiście można suszyć. Buty są dość wysokie, dzięki czemu zarówno ścięgna Achillesa, jak i kostki poddane są dodatkowej ochronie.
Łyżwy figurowe
Łyżwy figurowe są zazwyczaj cięższe i stabilniejsze od hokejowych. Są wyższe, a tym samym lepiej chronią kostki. Początkujący łyżwiarze nie rozwiną na nich zbyt dużych prędkości, co jest kluczowe dla ich bezpieczeństwa. Same buty są najczęściej sznurowane, chociaż w łyżwach figurowych dla początkujących stosuje się również zapięcie klamrowe.
Płoza w figurówkach jest dłuższa i szersza niż w hokejówkach, posiada również charakterystyczne ząbkowanie w przedniej części, pomocne podczas wykonywania różnych elementów choreograficznych. Technika jazdy na takich łyżwach jest jednak odrobinę inna niż na hokejówkach i wymaga od początkującego łyżwiarza pewnego obycia na lodzie.
Przykładowe łyżwy figurowe dla dzieci (do jazdy rekreacyjnej)
Spokey, Acrid-Rent, łyżwy figurowe, białe, rozmiar 39
- Standardowe figurówki, przeznaczone głównie dla tych dzieci, które dopiero uczą się jazdy na łyżwach.
- Buty są stosunkowo lekkie, ich szkielet wykonano z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wyściółka, która się w nich znajduje, znacznie podnosi komfort jazdy, nie pozwalając stopie zbytnio się wychłodzić. Zapięcie każdego buta składa się z trzech dwusekcyjnych klamer, które są bardzo proste w obsłudze i pozwalają szybko założyć lub ściągnąć łyżwy. Natomiast wstępnie naostrzone płozy zrobione są ze stali nierdzewnej.
Vogue, łyżwy figurowe, rozmiar 37
- Klasyczne łyżwy figurowe do jazdy rekreacyjnej, stylowe i starannie wykonane.
- Przykręcane, delikatnie naostrzone płozy, zrobione są z jakościowej stali nierdzewnej. Z kolei buty wykonano z ocieplanego materiału. Są wiązane, ale w górnej części cholewki znajdują się specjalne zaczepy na sznurówki, znacznie ułatwiające ściąganie i zakładanie buta. Pięta oraz przednia część butów są wzmocnione, dzięki czemu stopy są dodatkowo chronione przed urazami.
Łyżwy figurowe czy hokejowe – które z nich będą lepsze dla początkującego łyżwiarza?
Wybór między figurówkami i hokejówkami nie jest prosty – zdarza się, że nawet profesjonaliści mają problem z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które z nich będą lepiej odpowiadać początkującemu łyżwiarzowi.
Łyżwy figurowe są generalnie stabilniejsze. Dość dobrze chronią kostki, ponadto jeździ się na nich wolniej niż na hokejówkach. Jazda na nich jest jednak bardziej techniczna niż na łyżwach hokejowych i może sprawiać spore problemy początkującym, szczególnie ze względu na ząbkowanie znajdujące się w przedniej części płozy.
Hokejówki są lżejsze, szybsze i zwrotniejsze od łyżew do jazdy figurowej. Nie chronią również kostki tak dobrze jak figurówki. Jazda na nich jest jednak odrobinę łatwiejsza, ponieważ dość mocno przypomina jazdę na zwykłych rolkach.
Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest wypróbowanie obydwu rodzajów łyżew na lodowisku, po ich wcześniejszym wypożyczeniu. Niech dziecko samo spróbuje, jaki styl jazdy bardziej mu odpowiada – wtedy można wspólnie podjąć decyzję o zakupie.
Ponadto, aby zabawa na lodowisku przebiegała w miarę bezproblemowo, warto pamiętać o tym, żeby:
- wyposażyć dziecko w kask, rękawiczki, a także ochraniacze na łokcie oraz kolana (przeznaczone do jazdy na łyżwach, nie rolkach);
- przed wyjściem na lodowisko wykonać z pociechą chociażby niewielką rozgrzewkę;
- pamiętać o naostrzeniu płóz;
- odpowiednio dobrać ubranie – nie powinno być zbyt grube, ponieważ dziecko może bardzo szybko się spocić, a w konsekwencji zaziębić.
I na koniec najważniejsze, o czym wielu rodziców zdaje się zapominać – łyżwy koniecznie powinny być dopasowane do stopy dziecka.
Jak kupować łyżwy? Na co zwracać uwagę?
Gdy już zdecydujemy się, jakie łyżwy kupić, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
- Łyżew nie powinno się kupować „na zapas”. Innym słowy – nie powinny być za duże. Jeżeli buty nie będą dopasowane, to jazda może być równie niekomfortowa, co niebezpieczna.
- Dokładnie z tych samych względów buty nie powinny być za małe. Dotyczy to zarówno ich długości, jak i szerokości.
- Cholewka powinna mieć odpowiednią wysokość, szczególnie w przypadku łyżew figurowych. Nie powinna być uszkodzona czy zbyt luźna, ponieważ wtedy nie będzie prawidłowo spełniać swojej funkcji ochronnej.
- Płozy warto regularnie czyścić i ostrzyć. Dobrze jest również zakupić specjalne ochraniacze zakładane na łyżwy, dzięki którym można przejść się nimi po twardym podłożu, na przykład betonie.
Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy łyżwy, które wybraliśmy, są odpowiednie dla naszej pociechy, warto poprosić o radę sprzedawcę w sklepie.
Jakie łyżwy wybrać… dla siebie?
Wiemy już, jakie łyżwy wybrać dla dziecka. Te same kryteria możemy również zastosować, wybierając łyżwy dla siebie. Nie tylko będziemy mogli spędzić miło czas na lodowisku z dzieckiem, ale również zażyć trochę ruchu, tak bardzo potrzebnego zimą, gdy dopada nas apatia i zmęczenie.
Oprac. Daniel Śliwa