Zarówno wrotki, jak i rolki sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu, w dodatku dostarczają mnóstwa zabawy! Można na nich jeździć wzdłuż ścieżek rowerowych, parkowych alejek, po spokojnej osiedlowej uliczce lub ćwiczyć akrobacje w skateparkach, których zaczyna pojawiać się coraz więcej. Jeżeli zastanawiacie się, które rozwiązanie będzie lepsze – wrotki czy rolki - sprawdźcie, jakie możliwości daje każde z nich. Oto kilka szczegółów:
Wrotki i rolki – czym właściwie się różnią?
I rolki i wrotki mają przeważnie po cztery kółka. Różnica polega jednak na sposobie ich ustawienia. Rolki mają kółka ustawione w jednym rzędzie, dzięki czemu są szybkie i zwrotne. Wrotki posiadają dwie pary równolegle ustawionych do siebie kółek – są więc bardziej stabilne, manewruje się nimi trochę inaczej. Są też mniej zwrotne niż rolki, ale mimo tego i na nich można wykonać sporo trików, a nawet akrobacji.
Wrotki i rolki różni też lokalizacja hamulca. Wrotki mają go z przodu (to ten charakterystyczny element poniżej czubka buta), rolki z tyłu albo wcale (w przypadku bardziej profesjonalnych modeli).
Wrotki czy rolki? Co lepsze na początek?
Trudno to ocenić, ponieważ technika jazdy na wrotkach i rolkach jest zupełnie inna. Na wrotkach znacznie łatwiej utrzymać równowagę, dlatego polecane są młodszym i początkującym sportowcom. Bezpieczeństwo zwiększa też przedni hamulec, dzięki któremu łatwiej uchronić się przed upadkiem.
Wrotki doskonale sprawdzają się nie tylko w jeździe rekreacyjnej, ale i w tańcu. Ten rodzaj aktywności zainteresuje zwłaszcza fanów popularnego serialu „Soy Luna”, w którym bohaterka pasjonująca się jazdą na wrotkach wciąż inspiruje do spróbowania własnych sił w tym sporcie. Spełnieniem marzeń każdej fanki serialu będą zapewne wrotki figurowe Giochi Preziosi, Soy Luna – niemal identyczny model nosi bowiem bohaterka disnejowskiej produkcji.
Jeżeli jednak nasza pociecha chciałaby od razu nauczyć się jeździć na rolkach – nic nie stoi na przeszkodzie. Już nawet kilkulatek będzie w stanie opanować technikę jazdy. Do nauki warto jednak wybrać odpowiedni model, najlepiej taki do jazdy rekreacyjnej (fitness), koniecznie wyposażony w hamulec. Gdy dziecko nabędzie większej wprawy w jeździe i będzie chciało doskonalić swoje umiejętności w tej dyscyplinie sportu, można się rozejrzeć wśród następujących modeli:
Rolki do jazdy szybkiej – o typowych, dość dużych kółkach na długiej płozie i o krótkim bucie. Ta specyficzna konstrukcja pozwala na jazdę ze znacznie większą prędkością.
Rolki agresywne – idealne do wykonywania różnych trików i akrobacji. Wyróżniają je małe, zwrotne kółka.
Rolki terenowe – podobnie jak rolki do jazdy szybkiej mają duże kółka i pozwalają rozpędzać się do znacznych prędkości. Jednocześnie umożliwiają jazdę po różnym terenie, nawet po nierównych, leśnych ścieżkach. Rolkami terenowymi czasem określa się też nartorolki zbudowane z ramy i dwóch kółek. Jazda na nich przypomina narciarstwo biegowe.
Rolki hokejowe – charakteryzuje je sztywny but i zwrotne, małe kółka. Są wykorzystywane wyłącznie do gry w hokeja na rolkach.
Jeśli wciąż trudno nam stwierdzić, czy dla dziecka lepsze będą wrotki czy rolki, można udać się ze szkrabem do sklepu lub do wypożyczalni sprzętu. To prosty sposób, aby przekonać się, który sprzęt bardziej trafia w jego gusta.
Jakie wrotki lub rolki wybrać?
Bez względu na to, czy wybór padnie na wrotki czy rolki przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na:
Odpowiednio sprofilowane buty - to bardzo ważne, ponieważ źle dopasowane wrotki lub rolki mogą stać się przyczyną wypadku i w konsekwencji nawet skręcenia kostki. Wyróżniamy dwa rodzaje butów rolkarskich i wrotkarskich: miękkie i twarde. Buty miękkie są lżejsze i typowe raczej dla wrotek (wyjątkiem są rolki figurowe). Wykonuje się je ze skóry syntetycznej. Bardzo popularne są też wrotki retro inspirowane stylistyką lat 50. Buty twarde składają się natomiast z plastikowej skorupy i miękkiej, wewnętrznej wyściółki. Jeśli obawiamy się, że dziecko szybko wyrośnie z butów, warto rozejrzeć się wśród modeli regulowanych, takich jak rolki Spokey, Speedstar albo wrotki Axer Sport. Dzięki możliwości zmiany rozmiaru buta dziecko będzie mogło się nimi cieszyć dłużej.
Twardość kółek - oznacza się ją w skali od 0 do 100 A. Im większa liczba, tym kółka są twardsze. Początkującym polecane są miękkie kółka, ponieważ lepiej amortyzują i mają lepszą przyczepność. Szybciej się za to ścierają, dlatego jeśli dziecko ma już pewne doświadczenie w jeździe na rolkach czy wrotkach, lepiej postawić na twarde kółka.
Rozmiar kółek - większe kółka pozwalają rozwijać większe prędkości podczas jazdy, ale są też mniej stabilne, dlatego początkujący powinni ich raczej unikać. Doświadczeni rolkarze mogą za to przesiąść się na rolki do szybszej jazdy, np. rolki z serii Meteor ELO.
Łożyska - klasyfikowane w pięciostopniowej skali ABEC, gdzie ABEC1 oznacza kółka o niewielkiej prędkości obrotowej, a kolejne klasy (ABEC3, ABEC5, ABEC7, ABEC9) to łożyska precyzyjniejsze, dzięki którym można osiągać większą prędkość. Wrotki i rolki dla dzieci przeważnie mają łożyska klasy ABEC3.
Płozy – warto postawić na takie wykonane z kompozytu albo aluminium. Warto zwrócić też uwagę na ich wysokość. Dla początkujących rolkarzy optymalnym rozwiązaniem będą płozy niskie, gwarantujące większą stabilność. Wysoko umieszczone płozy umożliwiają bardziej ekstremalną jazdę. Dobrze wiedzieć, że niektóre rolki, np. model Spokey Valor, mają wymienne płozy, dzięki czemu zimą można je wykorzystać na lodowisku.
O czym jeszcze pamiętać?
Kupując rolki lub wrotki dla dziecka, warto od razu dobrać do nich kask, ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki. Szczególnie istotne są ochraniacze na kolana, ponieważ w czasie jazdy to właśnie ta część ciała jest najbardziej narażona na kontuzje. Powinny o nich pamiętać zwłaszcza osoby, które dopiero uczą się jeździć. W okresie nauki upadki są bowiem niemal pewne.
Oprac. Joanna Żelazińska