Jazda na rowerku biegowym zapewnia dzieciom wiele radości i umożliwia im pokonywanie nawet dużych odległości bez nadmiernego wysiłku. W naturalny i nieprzymuszony sposób dzieci uczą się utrzymywać równowagę oraz rozwijają swoje zdolności motoryczne. Wszystko odbywa się podczas zabawy i radości z pierwszej samodzielnej aktywności malucha.
Dzieci posiadają głęboko zakorzenioną potrzebę przemieszczania się oraz naśladowania starszego rodzeństwa czy kolegów z podwórka – rowerek biegowy to pierwszy krok do samodzielności i wolności, a także doskonały wstęp do nauki jazdy na rowerze z pedałami. Prosta obsługa rowerka biegowego, czyli odpychanie się nóżkami/bieganie wygodnie siedząc na siodełku, bez dodatkowych rozproszeń takich jak hamulce czy pedały, pozwalają skupić się na utrzymaniu odpowiedniego kierunku jazdy trzymając kierownicę i balansując ciałem. Jednocześnie pozycja dziecka na rowerku biegowym daje pewność, iż w razie niebezpieczeństwa maluch może łatwo się podeprzeć nóżkami i zahamować. Z biegiem czasu dzieci potrafią rozpędzić się i całkiem odrywać nóżki od podłoża. Na rynku część rowerków biegowych posiada obniżoną ramę i platformy na nogi jak w hulajnodze, co bardzo ułatwia bezpieczne utrzymanie nóżek podczas większych prędkości.
Taki proces nauki jazdy na rowerze rozbity na etapy zdecydowanie ułatwia pogłębianie umiejętności oraz nabranie pewności siebie w pozyskanych sprawnościach. Dzieci, które aktywnie jeździły na rowerkach biegowych często w ogóle nie potrzebują etapu nauki jazdy na rowerze z pedałami, z doczepionymi bocznymi kółkami – naturalnie przesiadają się na większy rower i po krótkiej nauce pedałują.
Istotną sprawą już na tym etapie, jest przyzwyczajanie do noszenia kasku rowerowego. Podczas jazdy na rowerku biegowym maluchy osiągają duże prędkości, więc ochrona głowy jest absolutnie konieczna.
Dla dziecka w jakim wieku?
Wiek zalecany przez producentów rowerków biegowych to zazwyczaj okres od 18 miesiąca do około 5 roku życia. Jeśli dziecko potrafi już pewnie chodzić, możemy powoli rozpoczynać przygodę z prawidłowo dobranym rowerkiem biegowym. Kolejny etap to rower z pedałami, najczęściej dzieci przesiadają się na niego około 4 roku życia. Zarówno proponując dziecku rowerek biegowy po etapie jeździka, jak i rower z pedałami po etapie rowerka biegowego, należy brać pod uwagę gotowość malucha do takiej zmiany oraz jego zdolności motoryczne. Zbyt wczesna zmiana może skutkować niechęcią do tej formy aktywności.
Alternatywą rowerka biegowego dla dzieci, które wykazują dużą ostrożność w jego prowadzeniu są rowerki trójkołowe. Wykorzystują one bardziej stabilną postawę opartą na trzech kołach, pozwalając się skupić na nauce pedałowania. Taki rowerek może być dodatkowym etapem budującym pewność siebie dziecka pomiędzy jeździkiem a rowerkiem biegowym.
Dobór rowerka
Znaczącą sprawą przy wyborze rowerka jest wysokość siodełka dopasowana do wysokości dziecka, a dokładnie długości jego nóżek – wysokość siodełka powinna być nieznacznie mniejsza niż długość nóg dziecka. Dziecko powinno swobodnie siedzieć na siodełku z dwoma stopami płasko na ziemi, nogi powinny być lekko zgięte w kolanach. Wybór zbyt dużego lub zbyt małego rowerka zaburzą harmonijną jazdę oraz mogą powodować niepoprawną postawę ciała. Aby rowerek posłużył jak najdłużej warto wybrać model z regulacją wysokości siodełka oraz kierownicy.
Drugim ważnym elementem jest waga rowerka – im lżejszy, tym łatwiej dzieciom wystartować oraz utrzymać rowerek. Należy pamiętać, iż rowerek biegowy (w zależności od modelu) to czasami aż 1/4 lub 1/3 wagi ciała dziecka. Mały kierowca musi swobodnie rozpędzić rowerek oraz (i to bardzo ważne!) bezproblemowo go wyhamować i zatrzymać. Nie można zapominać, że natura dziecka w tym wieku bywa burzliwa - lekka waga rowerka będzie ułatwieniem także dla rodzica, który będzie czasami niósł zarówno rower, jak i dziecko 😉.
Zalety rowerków biegowych:
- zachęca do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu
- ćwiczy równowagę i zręczność
- daje pewność siebie
- pozwala na wolność i poznawanie świata
- wzmacnia siłę oraz układ mięśniowy
Podpowiedź - jeśli szukasz rowerka biegowego, możesz spotkać się też z innym nazewnictwem:
- running bike
- balance bike
- laufrad
- rowerek bez pedałów
TOP 10 rowerków biegowych:
TOP 5 rowerków trójkołowych:
Rowerki tradycyjne - teraz na smyk.com:
Więcej tradycyjnych rowerów znajdziesz tutaj: