Idealny plecak dla pierwszoklasisty

Idealny plecak dla pierwszoklasistyMaluch przekraczający po raz pierwszy szkolne progi powinien być wyposażony w sprzęt i akcesoria niezbędne w trakcie nauki. Nieodzownym atrybutem każdego ucznia jest plecak – a to oznacza, że pora rozejrzeć się za idealnym modelem, który nie tylko spodoba się dziecku, ale i będzie bezpieczny dla jego zdrowia! Jaki plecak wybrać? A może lepiej będzie postawić na tornister? W rozwianiu wszelkich wątpliwości pomoże ci nasz poradnik – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów zdrowego plecaka dla pierwszoklasisty.

Zdrowy plecak dla pierwszoklasisty – jak wybrać bezpieczny model?

Wybór plecaka nie zawsze jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać – szczególnie gdy jest to pierwszy szkolny model dla dziecka, które dopiero rozpoczyna przygodę z edukacją. Wygląd to nie wszystko, a oprócz różnych funkcjonalności liczy się także wpływ na zdrowie malucha. Źle dobrany plecak może skutkować między innymi:

  • bocznym skrzywieniem kręgosłupa, w którym jeden z barków będzie znajdował się nad drugim – to częsty efekt noszenia plecaka na jednym ramieniu,
  • odstawaniem łopatek,
  • garbieniem się i zaokrąglonymi plecami,
  • asymetrią w ustawieniu miednicy,
  • płaskostopiem i innymi wadami w budowie stóp.

Chcesz uniknąć tych problemów? Oto 5 kwestii, które warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwania zdrowych plecaków dla pierwszoklasistki lub pierwszoklasisty!

Ergonomia

Czy wiesz, że na bóle pleców skarży się ponad połowa uczniów szkoły podstawowej? Ciężkie, źle wyprofilowane plecaki mają w tym duży udział. Noszenie takiego modelu może spowodować nie tylko bolesne dolegliwości czy wady postawy, ale i poważniejsze problemy ze zdrowiem, takie jak zmniejszenie objętości płuc. Aby temu przeciwdziałać, rozejrzyj się za ergonomicznym plecakiem o wyprofilowanych plecach. Powinny się na nim znaleźć panele dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Zwróć uwagę szczególnie na stabilizację obręczy barkowych i biodrowych oraz łopatek.

Solidna konstrukcja

Dobry plecak powinien być przede wszystkim lekki i dobrze dopasowany do budowy właściciela lub właścicielki. Dla malucha rozpoczynającego swoją przygodę ze szkołą wybierz model z dodatkowym usztywnieniem, który będzie wspierał u niego prawidłową postawę. Niezbędne są również szerokie, miękkie, regulowane szelki – należy ułożyć je tak, aby plecak lub tornister przylegał ściśle do pleców. Dobrze, jeśli plecak dla pierwszaka posiada dodatkowy pasek na klatce piersiowej, dzięki któremu lepiej rozkłada się ciężar.

Niska waga

Dobrze dobrany zdrowy plecak dla pierwszoklasisty nie może być również zbyt ciężki. Według specjalistów waga plecaka z wyposażeniem nie powinna przekraczać 10-15% wagi dziecka. Dla ucznia, który nosi ze sobą codziennie mnóstwo przyborów szkolnych, podręczniki i zeszyty, zmieszczenie się w tym limicie jest bardzo trudne. Postarajmy się, aby plecak dla pierwszaka był dosyć lekki i zrezygnujmy z zeszytów w twardej oprawie oraz zbyt dużych śniadaniówek.

Funkcjonalność

Niezwykle ważna jest funkcjonalność wybieranego przez nas modelu. W uporządkowaniu wnętrza i szybkim odnalezieniu danych przedmiotów pomogą z pewnością liczne kieszonki i przegrody. Usztywnione, wyodrębnione miejsce na drugie śniadanie sprawi, że w niezmienionym stanie dotrwa ono do przerwy na posiłek. Przydatne będą również boczne kieszenie na bidon – pozwolą one na równomierne rozłożenie ciężaru. Poszukajmy też bagażu ze wzmocnionym dnem i gumowymi nóżkami, które zapewnią mu stabilność. Wielkim plusem będą również odblaski, które zwiększą widoczność dziecka po zmroku.

Jakość, wytrzymałość i cena

Wybierając plecak dla dzieckazwróć także uwagę na jakość wykonania i jego wytrzymałość. Mają one niebagatelny wpływ nie tylko na zdrowie malucha. Szkolna torba musi naprawdę dużo znieść, szczególnie jeśli często bywa porzucana na korytarzu. Oczywiste jest, że droższe produkty, wyróżniające się znanym logo, mają dodatkowe funkcje. Przed podjęciem wyboru warto przeanalizować, czy będą naprawdę przydatne oraz jak często dziecko będzie z nich korzystało.

Modele, które wpadną w oko maluchowi

Dla dzieci równie ważna jest kwestia estetyki. Na szczęście istnieje sporo modeli, które spełniają wyżej wymienione kryteria i mogą się spodobać maluchom. Najmłodsi chętnie wybierają plecaki przedstawiające postaci z ich ulubionych bajek lub takie, które mają związek z ich zainteresowaniami. Dziewczynki będą zachwycone, jeśli ich nowy plecak będzie zdobiła grafika nawiązująca do „Krainy Lodu” czy Myszki Minnie. Natomiast chłopcom powinny spodobać się modele w barwach ulubionej drużyny, np. FC Barcelona lub Real Madryt. Aby syn lub córka byli zadowoleni z zakupu, powinni mieć swój udział w podjęciu decyzji.

A może zdrowy tornister dla pierwszoklasisty?

Jeśli nie jesteś do końca przekonany do miękkiego plecaka, możesz postawić na tornister, który uważany jest przez wiele osób za najlepsze rozwiązanie dla pierwszoklasistyTornister ma sztywną konstrukcję, więc dziecko utrzymuje wyprostowaną postawę ciała. Posiada także sporo przegródek, pomagających utrzymać porządek w torbie. Oferta rynkowa tornistrów jest naprawdę spora, a ich wygląd ma obecnie niewiele wspólnego z tymi, jakie pamiętamy z dzieciństwa.

Ciekawym rozwiązaniem są również plecaki i tornistry na kółkach, które dziecko może prowadzić, zamiast nieść. W ten sposób kręgosłup malca jest odciążony, a jego sylwetka zachowuje właściwą postawę. W tego rodzaju artykułach istotne są przede wszystkim kółka. Powinny być wykonane z trwałego materiału, np. kauczuku lub gumy, i mieć odpowiednią wielkość. Mimo wszystko wskazane jest, żeby taki model miał również szelki. Ułatwi to dziecku przemieszczanie się w szkole, np. podczas chodzenia po schodach.

Postaw na solidny, ergonomiczny plecak dla pierwszaka!

Przed zakupem idealnego plecaka rozważ wszystkie dostępne opcje i wybierz model, który będzie najwygodniejszym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem dla malca. Jeśli zależy ci na tym, aby służył dłużej niż jeden rok szkolny, zwróć uwagę na wysoką jakość wykonania. Niech zakupiony plecak dla pierwszoklasisty będzie dobrym wstępem do początków nauki!

Nie zapominaj również o kwestiach związanych ze zdrowiem! Obserwuj, jaką postawę przyjmuje dziecko, gdy zakłada plecak wypełniony książkami i niezbędnymi przyborami – jeżeli zauważysz coś niepokojącego, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub ortopedą.

Dowiedz się także, jaki strój obowiązuje na WF.

Przejdź do strefy plecaków →

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: