Rozpoczęcie nauki w szkole to jeden z najważniejszych momentów w życiu dziecka i jego rodziców. Trzeba będzie mu pomóc w zrozumieniu, jak ważne są dla niego nowe obowiązki i... że zabawa czasem musi poczekać, bo nie może konkurować z nauką. Zanim jednak pójdzie na zajęcia, warto je trochę przygotować.
Pierwszoklasista w szkole
Pierwszy dzień w szkole symbolicznie otwiera nowy rozdział w waszym życiu. Macie galowy strój, plan lekcji, podręczniki, zeszyty, wyprawkę i pierwsze "dorosłe" biurko. Teraz pora zadbać o komfort psychiczny i dobre samopoczucie szkolniaka, aby wszedł w nowy etap bez stresu, za to z radością i zainteresowaniem. Na początek… porozmawiajcie!
Opowiedz dziecku o szkole. O tym jak wygląda szkolny dzień, lekcje w ławce i przerwy z kolegami. Wskaż na różnice w rytmie dnia w porównaniu z przedszkolem, a przede wszystkim wspomnij o zajęciach, które lubi, takich jak śpiewanie, rysowanie czy gimnastyka. Dzięki temu zrozumie, że nauka nie musi być nudna i że nadal będzie mogło robić to co lubi, tyle, że będzie to robić na lekcjach. Porozmawiajcie o tym, jak interesujące jest życie ucznia, który każdego dnia dowiaduje się nowych rzeczy, zdobywa nowe umiejętności i ogląda nowe obrazki.
W żadnym wypadku nie strasz dziecka opowieściami o tym, że teraz koniec z zabawą, bo trzeba będzie się uczyć. Z całą pewnością lepiej odbierze informację o tym, że uczeń to ktoś ważny, a każda lekcja jest fascynującą przygodą z wiedzą, która na pewno przyda mu się w przyszłości. Rozmawiając z dzieckiem, koniecznie wyjaśnij, jak powinny wyglądać jego kontakty z nowymi kolegami. Poinformuj o tym, że należy szanować inne dzieci i ich własność, oczekując od innych tego samego. Nie zapomnij wyjaśnić, w jaki sposób należy zwracać się do nauczycieli, którzy nie są jego kolegami.
Przestawienie się na rytm szkolny na pewno zajmie wam dłuższą chwilę. Aby ułatwić dziecku wyrobienie nawyków uczniowskich, każdego dnia pytaj o to, czego nauczyło się podczas lekcji, a także co ma zadane. Dobrym pomysłem jest wspólne odrabianie lekcji. Możesz towarzyszyć mu przy odrabianiu prac domowych, staraj się jednak nie wyręczać i wykaż się cierpliwością. Twoja obecność powinna zapewnić pierwszakowi pewność, że rodzić sprawdzi, czy zadanie zostało wykonane prawidłowo i pochwali dobrą pracę, a nie świadomość, że wykona tę pracę sam, by zaoszczędzić na czasie.
Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym