Dzisiejsze przedszkole nie jest już tylko przechowalnią, do której odstawiasz dziecko bladym świtem, by je odebrać po pracy. To miejsce, które aktywnie uczestniczy w wychowaniu twojego dziecka.
Jeszcze trzydzieści lat temu nikt specjalnie nie zajmował się psychiką dziecka i realizacją wyzwań wychowawczych wieku przedszkolnego. Dziś jest inaczej. Oddajemy dziecko do przedszkola po to, aby dobrze bawiąc się rozwijało umiejętność relacji z innymi, odnosiło pierwsze sukcesy i mogło się nimi z nami cieszyć.
Wychowawcza rola przedszkola
Środowisko przedszkolne wywiera ogromny wpływ na rozwój twojego dziecka. Spędzony w nim czas przygotuje je do pójścia do szkoły - poprawi sprawność motoryczną, zadba o rozwój fizyczny i emocjonalny w grupie. Dziecko uczęszczające do przedszkola szybko stanie się samodzielne oraz otwarte na świat i zdobywanie wiedzy. Nauczy się funkcjonować w relacjach z innymi - zarówno dorosłymi jak i rówieśnikami, pozna zasady i normy społeczne, a przede wszystkim zrealizuje potrzebę przebywania i współpracy z innymi przedszkolakami.
Jak wybrać przedszkole? Przedszkole publiczne czy prywatne?
Na dobry początek odwiedź interesującą cię placówkę i porozmawiaj dyrekcją. Masz do wyboru przedszkola prywatne i publiczne. Podczas wizyty obejrzyj budynek, jego otoczenie i sprawdź czy ma bezpieczny plac zabaw z czystym, świeżym piaskiem i działającymi huśtawkami. Zwróć uwagę, czy bawiące się na terenie dzieci pozostają pod opieką przedszkolanki, dowiedz się czy wychowawczyni słucha co maluchy mają do powiedzenia i jak reaguje w sytaucjach spornych. Porozmawiaj o metodach wychowawczych i systemie egzekwowania odpowiedniego zachowania u dzieci, upewnisz się że pozostają w zgodzie z twoimi własnymi zasadami. Aby zebrać komplet infomacji, możesz pojawić się w porze, kiedy przychodzą inni rodzice. Nikt lepiej od nich nie oceni jakości placówki.
Pamiętaj, że zawsze możesz zadawać pytania o zaplecze, organizację pracy, dietę i techniki żywienia w przedszkolu. Twoje dziecko powinno być pod opieką pielęgniarki i pedagoga. Nie bez znaczenia będą także oferowane przez placówkę zajęcia dodatkowe takie jak rytmika, taniec, język angielski czy lekcje rysunku. Niektóre z nich mogą być płatne, upewnij się co do tego zanim podejmiesz decyzję o zapisaniu.
Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły; psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.