Jak powinna wyglądać wyprawka szkolna w 2024 roku? O ile licealiści sami zdecydują o potrzebnych im przedmiotach, o tyle rodzice maluchów, które dopiero czeka pierwszy dzień w szkole podstawowej, mogą poczuć się przytłoczeni zarówno długą listą przyborów, jak i nową rolą. Jeśli więc zastanawiasz się, co kupić na wyprawkę szkolną, mamy dla ciebie kompleksowy przewodnik po najważniejszych pozycjach. Dowiedz się, w co jeszcze warto wyposażyć dziecko na nadchodzący rok szkolny!
Co kupić na wyprawkę szkolną? Oto pełna lista!
Tornister, piórnik, zeszyty, przybory do pisania i artykuły plastyczne – oto standardowa wyprawka szkolna dla ucznia podstawówki. Jednak gdy przyjrzysz się jej bliżej, odkryjesz kolejne przedmioty, w które trzeba wyposażyć dziecko na rok szkolny. Sprawy nie ułatwia fakt, że nie mogą to być byle jakie plecaki czy piórniki! Najmłodsi uczniowie lubią szczególnie te, na których widać bohaterów ich ulubionych bajek, starszaki zaś powoli kierują się ku przyborom, które nawiązują do ich zainteresowań.
Jak się w tym nie pogubić? Przede wszystkim uwzględnij podczas zakupów gust dziecka – pozwól wybrać mu takie przybory, które podobają mu się najbardziej. Do ciebie za to należy zweryfikowanie, czy wszystkie pozycje zostały kupione. Postanowiliśmy pomóc ci w tym zadaniu i stworzyliśmy dokładną, podzieloną na kategorie listę potrzebnych do wyprawki szkolnej przyborów.
Absolutna podstawa, czyli najważniejsze przybory szkolne
Do niezbędnych części szkolnej wyprawki zaliczamy:
- plecak lub tornister,
- piórnik i jego zawartość: długopisy, ołówek, gumkę, kredki, temperówkę, linijkę, klej w sztyfcie, nożyczki, ewentualnie także flamastry, korektor w dowolnej formie oraz zakreślacze,
- zeszyty w kratkę, linię lub pięciolinię (na lekcje muzyki) – a także okładki i etykiety na nie,
- worek na kapcie,
- bloki rysunkowe i techniczne,
- teczki do przechowywania prac plastycznych i kartkówek.
Zdecydowanie najwięcej uwagi warto poświęcić wyborowi plecaka – źle dobrany może spowodować wady postawy. Tornistry dzieci często bywają przeładowane, dlatego warto rozejrzeć się za modelem z ergonomicznymi plecami, regulowanymi szelkami i paskiem piersiowym. Inną wartą rozważenia opcją jest plecak na kółkach.
Coś dla starszaków – bardziej zaawansowane przybory
Im starsze dziecko, tym więcej będzie potrzebować specjalistycznych artykułów papierniczych i szkolnych, takich jak kalkulator, ekierki, cyrkiel czy kątomierz. Do tej kategorii możemy też zaliczyć materiały plastyczne, takie jak:
- plastelina,
- papier kolorowy i arkusze papieru samoprzylepnego,
- bibułę i krepinę,
- farby plakatowe lub akwarelowe oraz pędzle.
Jeśli to nie pierwszy rok szkolny twojej pociechy, a lista przedmiotów zaczyna się wydłużać, możesz wspomóc ją w organizacji. Zaopatrz ją m.in. w planer, dodatkowy notes i indeksujące zakładki samoprzylepne, które pomogą jej szybko odnaleźć wybrany fragment czy zagadnienie w podręczniku.
Śniadaniówka i sprawy higieniczne
Podczas przygotowań nie przeocz kwestii przechowywania żywności! Kup dziecku pojemne i praktyczne pudełko śniadaniowe, a także bidon na wodę. Podczas jedzenia – i nie tylko – łatwo jest się ubrudzić, dlatego w wyprawce szkolnej powinno się znaleźć miejsce także dla paczki chusteczek higienicznych i nawilżanych, a także żelu antybakteryjnego do rąk.
W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli wyprawka na W-F
Zajęcia wychowania fizycznego wymagają odpowiedniego stroju, najczęściej szortów, prostego t-shirtu oraz butów sportowych. Szczególną uwagę zwróć na ostatnie z nich – jeśli dziecko chodzi we wsuwanych kapciach, wybierz dla niego także wiązane lub zapinane obuwie, które zagwarantuje jego stopom stabilność i ochronę przed poślizgnięciem się.
Wyprawka szkolna 2024 – co jeszcze się przyda? O czym pamiętać?
To lista najbardziej potrzebnych przyborów szkolnych z wyprawki – możliwe, że poczujecie z pociechą potrzebę, aby dodać do nich coś jeszcze. Mogą to być wspomagające was gadżety elektroniczne, np. zegarek sportowy lub pendrive, na którym dziecko będzie przenosić dane lub prezentacje multimedialne. Wystarczy dodać do tego zeszyty ćwiczeń oraz podręczniki – i wyprawka na 2024 rok gotowa!
Pamiętaj także, że nie zawsze warto kupować wszystkie te przedmioty z dużym wyprzedzeniem. Nauczyciele często informują uczniów o swoich wymaganiach dopiero na pierwszej lekcji. Na koniec nie zapomnijcie, by podpisać wszystkie przybory – dzięki temu dziecko może uniknąć ich pomylenia lub zaginięcia.
Jeśli wybór plecaka jeszcze przed wami, sprawdźcie, jaki jest idealny plecak dla pierwszoklasisty i jak wybrać plecak dla nastolatka.
Oprac. Barbara Polakowska