Skompletowanie wyprawki szkolnej stanowi nie lada wyzwanie. Książki, zeszyty i piórnik to tylko połowa sukcesu, oprócz tego należy wybrać kredki, farby, długopisy, ołówki czy flamastry. Na naszej liście powinny również znaleźć się takie akcesoria jak korektor, zakreślacz, temperówka, klej, nożyczki i gumka do mazania. Po przygotowaniu wszystkich przyborów nadszedł czas na podjęcie decyzji: plecak czy tornister. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupów!
Plecak czy tornister – jak je rozpoznać?
Tornistry mają usztywniane plecy i dno, dzięki czemu zapewniają lepszą stabilność. Ergonomiczna konstrukcja zapobiega garbieniu się dziecka podczas noszenia ładunku. Tornistry posiadają szerokie, regulowane szelki i lekki pas biodrowy, w ten sposób idealnie dopasowują się do sylwetki. Dodatkowo umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru, co pozwala uniknąć bólu pleców. Niektóre modele zostały wyposażone w kółka, wówczas można je ciągnąć za sobą.
Z drugiej strony plecaki są lżejsze, bardziej wszechstronne i poręczne. Wykonane są one z usztywnianego lub miękkiego materiału, dlatego bez trudu dopasujemy je do preferencji ucznia. Zanim wybierzesz jeden z nich, sprawdź, czy ma dobrze wyprofilowane plecy z miękkiej, przewiewnej gąbki. Taki plecak pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy, jednocześnie zapewnia komfort o każdej porze roku.
Idealnie dopasowuje się do zawartości, ponadto jest łatwy do utrzymania w czystości. Podczas poszukiwania najlepszego plecaka zwróć uwagę na rozstaw szelek. Dopasuj go do wzrostu i szerokości pleców dziecka, dzięki czemu nie będzie się zsuwał podczas noszenia.
Tornister czy plecak – co wybrać dla pierwszoklasisty?
Wielu rodziców zastanawia się, czy kupić plecak, czy tornister dla swojej pociechy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, jak wygląda droga dziecka do szkoły. Czy czeka je codzienny spacer, a może podwieziesz malucha samochodem? W pierwszym przypadku warto zwrócić uwagę na dobrze wyprofilowany, lekki tornister. Pomieści niezbędne akcesoria, ale jednocześnie nie przyczyni się do powstawania wad postawy. W drugim przypadku możesz rozważyć zakup plecaka z boczną kieszonką na bidon.
Niewątpliwym atutem tornistra jest mnogość przegródek i kieszeni, pozwalających zaprowadzić porządek. Na uwagę zasługują także nóżki na spodzie, które zapewniają stabilność. Tornister ma wyprofilowany stelaż, dlatego sprawdzi się doskonale dla pierwszoklasistów. Ważne, żeby był lekki, w ten sposób nie obciąży nadmiernie pleców, ramion i szyi. Tornister pomoże dziecku w nauce układania książek, zeszytów i przyborów. Z drugiej strony często nie mieści się w nim worek na kapcie, dlatego trzeba nosić go oddzielnie.
Plecak jest natomiast polecany starszym uczniom. Cechuje się większą elastycznością, dlatego można spakować do niego więcej rzeczy. Szelki powinny być regulowane i wyściełane, nie wpijają się wówczas w ramiona. Dobry plecak ma pas biodrowy, który umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru.
Praktyczne wskazówki dla rodziców
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na plecak, czy tornister, zwróć uwagę, żeby jego ciężar (wraz z zawartością) nie przekraczał 10-15% masy ciała dziecka. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nie przyczyni się do wad postawy u pociechy. Sprawdź też, czy wybrany model został wykonany z nieprzemakalnego materiału. Tego typu plecak lub tornister doskonale sprawdzi się w trudnych warunkach atmosferycznych. Oprócz tego powinien mieć elementy odblaskowe, w ten sposób zapewnia widoczność w mgliste dni i po zmroku.
Jeśli znalazłeś już odpowiedź na pytanie: tornister czy plecak, poszukaj modeli w kilku wzorach i kolorach. Zapytaj pociechę, który z nich najbardziej jej się podoba. To doskonała okazja, aby pokazać dziecku, że liczysz się z jego zdaniem.
Wciąż nie możesz się zdecydować? Przeczytaj, jaki powinien być idealny plecak dla pierwszoklasisty.
Oprac. Justyna Dereń