Jeśli przygotowywanie posiłków kojarzy Ci się głównie ze żmudną pracą i stertami brudnych naczyń, czas zaprosić do kuchni odrobinę technologii. Jaki robot kuchenny wybrać? Decyzja wcale nie jest prosta – różnice w cenie, funkcjach, a także materiałach wykonania mogą przyprawić o zawrót głowy. Jaki jest więc najlepszy robot kuchenny? Ranking powinien pomóc Ci wybrać odpowiedni model.
Najlepszy robot kuchenny – co potrafi?
Większość robotów kuchennych potrafi wykonywać wszystkie podstawowe czynności kuchenne, a zatem kroją, siekają, ścierają, rozdrabniają, a także miksują, ucierają i zagniatają ciasta. Niektóre urządzenia posiadają również funkcje maszynki do lodów, mielenia mięsa czy nawet szatkownicy. Zakres czynności robota uzależniony jest od rodzaju wyposażenia dodatkowego.
Nowością są roboty kuchenne gotujące, które pozwalają na łączenie ze sobą różnego rodzaju składników i ich jednoczesne podgrzewanie. Funkcja ta pozwala na korzystanie z robota kuchennego jak z tradycyjnego woka, garnka do gotowania na parze czy wolnowaru.
Tradycyjny czy planetarny robot kuchenny – jaki wybrać?
Na sklepowych półkach znajdziemy dwa podstawowe rodzaje robotów kuchennych – tradycyjny oraz planetarny. Czym się różnią? Roboty tradycyjne to sprzęty o niewielkiej mocy, które służą głównie do miksowania produktów. Cechują je również niewielkie wymiary i przede wszystkim atrakcyjna cena, która nie zrujnuje domowego budżetu. Roboty tradycyjne poleca się szczególnie kucharzom amatorom, którzy nie gotują zbyt często.
Przeciwieństwem modeli tradycyjnych są nowoczesne roboty planetarne. Ich nazwa wywodzi się od ruchu planet, ponieważ mieszadła obracają się wokół własnej osi oraz po całym obwodzie misy jednocześnie. Chętnie wybierają je profesjonalni kucharze oraz miłośnicy gotowania, którzy lubią eksperymentować w kuchni. Z pomocą modeli planetarnych możemy przyrządzić mnóstwo przeróżnych dań obiadowych, przekąsek, zup i pysznych deserów. Najczęściej wyposażone są one w szereg akcesoriów, które umożliwiają wykonywanie wielu kuchennych prac, takich jak ubijanie piany z jajek, mielenie czy robienie ciasta.
Na co warto zwrócić uwagę, kupując robot planetarny?
Kiedy przymierzasz się do inwestycji w profesjonalny robot planetarny, zwróć uwagę na jego moc. Do użytku domowego w zupełności wystarczy urządzenie z mocą od 800 do 1000W. Mocniejsze sprzęty mogą cechować się mocą powyżej 1400W, ale te modele lepiej sprawdzą się w lokalach gastronomicznych. Są też odpowiednio droższe.
Ponadto warto zwrócić uwagę na pojemność misy. Jeśli będziesz używać sprzętu sporadycznie i nie masz dużych potrzeb jeśli chodzi o porcje, w zupełności wystarczy Ci taka o pojemności 2l. Jeśli jednak lubisz gotować, często pieczesz ciasta lub własne pieczywo, lepiej postaw na misę o pojemności 4l lub większą. Z czego powinna być wykonana? Do okazyjnego użytkowania wystarczy misa wykonana z tworzywa sztucznego. Profesjonaliści korzystają z mis aluminiowych, które są zdecydowanie trwalsze.
Roboty kuchenne – ranking najlepszych kuchennych pomocników
Jeśli szukasz urządzenia, które zastąpi kilka innych kuchennych sprzętów, wybierz robot kuchenny. Ranking najlepszych robotów pozwoli Ci zapoznać się z dobrej jakości sprzętem, który może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Oto topowe produkty, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.
Jaki robot kuchenny wybrać?
Jaki robot kuchenny jest najlepszy? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Dla każdego z nas może to być inny sprzęt. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb, na które powinien odpowiedzieć. Niebagatelne znaczenie ma również cena.
Przed zakupem robota kuchennego zastanów się, jakie potrawy najczęściej przyrządzasz. Czy są to zupy, ciasta, domowe pieczywo, a może gładkie owocowe musy? Zastanów się także nad tym, ile miejsca w kuchni możesz przeznaczyć na robota. Nie jest tajemnicą, że profesjonalne roboty planetarne z zestawem akcesoriów zajmują sporo przestrzeni zarówno na kuchennym blacie, jak i w szafkach. A jeśli szukasz innych urządzeń do Twojego domu, zobacz także naszą ofertę AGD do kuchni.
Oprac. Eliza Jakóbczyk