Wyciskarki wolnoobrotowe – ranking 2022. Które modele są najlepsze?

Wyciskarki wolnoobrotowe – ranking 2022. Które modele są najlepsze?Moda na zdrowe odżywianie nie przemija, dlatego w wielu domach pojawia się ostatnio wyciskarka wolnoobrotowa. Ranking najlepszych urządzeń do przygotowywania pysznych i zdrowych domowych soków wskazuje produkty, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Zestawienie uzupełniliśmy o praktyczne wskazówki i informacje dotyczące tego rodzaju urządzeń małego AGD. Sprawdź, jak wybrać najlepszy model dla siebie!

Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?

Wyciskarki wolnoobrotowe wykorzystują siłę miażdżenia. Dzięki tzw. wałkom ślimakowym zgniatają warzywa i owoce, wyciskając z nich sok. Odbywa się to przy naprawdę małych obrotach (około 100 obrotów na minutę), dzięki czemu produkty zachowują swoje właściwości. W kolejnym etapie zmiażdżony miąższ zostaje odsączony na specjalnym sicie, po czym wypływa do podstawionego naczynia. Zdarza się też, że urządzenie posiada oddzielny pojemnik na odpadki. Do wyciskarki możemy wrzucić więc nieobrane owoce czy warzywa i nie martwić się, że drobinki skórek będą pływać w naszym soku.

Najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa – zalety

  • Z pomocą wyciskarki uzyskujemy sok znacznie bogatszy w witaminy i składniki mineralne niż ma to miejsce przy użyciu tradycyjnej sokowirówki. Dzieje się tak, dzięki wspomnianemu już procesowi miażdżenia, który sprawia, że struktury komórkowe produktów ulegają silnemu naciskowi i uwalniają całą swoją zawartość do soku. Efektem jest znacznie bardziej wartościowy napój.
  • Wyciskarka wydobywa znacznie więcej soku z owoców i warzyw niż sokowirówka. Ich walory smakowe wykorzystane są więc maksymalnie.
  • Wyciskarka umożliwia wyciskanie soków właściwie ze wszystkich warzyw i owoców. Do produkcji soków zazwyczaj wykorzystuje się soczyste cytrusy, ale gdy dysponujemy wyciskarką, nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć także natki pietruszki, liści pokrzywy, truskawek, malin, marchwi, buraka, a nawet twardego selera. Zwykła sokowirówka nie jest do tego zdolna.

Najważniejsze parametry wyciskarek do soków

Przed zakupem wyciskarki wolnoobrotowej warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najważniejszymi parametrami technicznymi, które należy wziąć pod uwagę. Samodzielnie zdecydujcie, które są dla Was istotne, a które pełnią rolę drugorzędną. Oto najważniejsze z nich:

  • Moc wyciskarki – im większa moc silnika, tym lepiej urządzenie poradzi sobie z twardym wsadem np. orzechami. Przyjmuje się, że do wyciskania twardych produktów minimalna moc wynosi 150W.
  • Wielkość otworu wsadowego – od tego jak duży jest otwór wsadowy, będzie zależeć czy produkty trzeba będzie kroić na mniejsze cząstki. Jeśli więc nie chcesz lub zazwyczaj nie masz czasu ćwiartować jabłka, lepiej wybrać duży otwór.
  • Gumowe nóżki – dzięki nim wyciskarka będzie stabilnie stać na blacie.
  • Blokady – dla własnego komfortu oraz zachowania czystości możemy zdecydować się na urządzenie z blokadą kapania świeżo wyciśniętego soku. Dzięki niej nie musimy od razu przelewać całego napoju do naczynia.
  • Regulacja gęstości   – najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa będzie wyposażona w funkcję regulacji gęstości soku.
  • Możliwość mycia elementów w zmywarce – zaoszczędzi sporo pracy podczas sprzątania w kuchni.

Z wyciskarki czy sokowirówki? Który sok jest lepszy?

Sok, który uzyskujemy za pomocą domowej sokowirówki, ma dość rzadką konsystencję i jest klarowny. Świeżo wyciśnięty napój będzie miał sporo piany, która powstaje w wyniku jego napowietrzenia. Z tego powodu sok szybko się utlenia i traci substancje odżywcze. Nie nadaje się do przechowywania „na później” – zaleca się wypić napój zaraz po przygotowaniu. Warto też wspomnieć, że sok wykonany za pomocą sokowirówki nie może zawierać warzyw liściastych. Z pomocą tego urządzenia nie przygotujemy więc napoju z dodatkiem szpinaku, pokrzywy czy różnych ziół. 

Najlepsze wyciskarki wolnoobrotowe pozwalają uzyskać widocznie gęstszy i zdecydowanie mniej klarowny sok – gołym okiem możemy dostrzec pływające w nim małe cząstki np. pomarańczy. Taki napój jest zdecydowanie bogatszy w składniki odżywcze niż ten z sokowirówki. Na małe napowietrzenie wskazuje niewielka ilość unoszącej się na powierzchni piany. Okres przydatności świeżo wyciśniętego soku jest znacznie dłuższy – można go przechowywać do 24 godzin (koniecznie w lodówce!).

Wyciskarka wolnoobrotowa – ranking TOP 5 najlepszych produktów

Jeśli uwielbiacie świeże, pełne smaku i właściwości odżywczych soki, w waszej kuchni powinna znaleźć się wyciskarka wolnoobrotowa. Ranking obejmuje modele, które różnią się między sobą wyglądem parametrami technicznymi oraz ceną. Dzięki temu każdy powinien znaleźć wśród nich produkt, który sprosta indywidualnym potrzebom.

Wolnoobrotowe wyciskarki – ranking najlepszych produktów:

 

Zobacz wszystkie wyciskarki wolnoobrotowe →

 

Ile kosztuje dobra wyciskarka do soków?

Zakup wysokiej jakości wyciskarki wolnoobrotowej bywa sporym wydatkiem. Kompensują go natomiast pyszne, świeże i samodzielnie przygotowane soki, którymi można cieszyć się na co dzień. Ceny wyciskarek wolnoobrotowych zaczynają się od 200 zł. Profesjonalne urządzenia wykorzystywane np. w barach i restauracjach mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Oprac. Eliza Jakóbczyk

Może Cię również zainteresować: