Dzbanek filtrujący – jaki wybrać? Ranking najlepszych dzbanków do wody

Dzbanek filtrujący – jaki wybrać? Ranking najlepszych dzbanków do wodyCiekawa alternatywa dla wody kupowanej w sklepach – oto dzbanek filtrujący. Jaki wybrać model, aby element wyposażenia kuchni nie tylko oczyszczał wodę kranową, ale był także estetycznym dodatkiem wystroju domu? Prezentujemy najciekawsze dzbanki filtrujące – ranking kilkunastu modeli, które wyróżniają się pod względem właściwości i możliwego zastosowania.

Dzbanek filtrujący – czy warto go kupić?

Zadaniem dzbanków filtrujących jest odfiltrowanie wody kranowej z zanieczyszczeń np. dużej ilości kamienia bądź chloru. Wybrane egzemplarze posiadają nawet specjalne filtry, które pozytywnie wpływają na pH wody lub wzbogacają ją o cenne minerały. Prym wiodą tu potas i wapń, a nawet sód. Kawa czy herbata bazująca na przefiltrowanej wodzie będzie smakować lepiej, a sam czajnik również zyska dłuższą żywotność.

Dzbanki filtrujące mogą pomóc w stworzeniu zdrowego nawyku, który dodatkowo w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić na wodzie butelkowanej ze sklepu. Korzyścią płynącą z zakupu dzbanka filtrującego jest ograniczenie ilości zużywanego plastiku, a więc troska o planetę. Również zwierzęta i domowe rośliny skorzystają na wodzie bez szkodliwych osadów.

Dzbanek filtrujący – jaki wybrać? Postaw na  odpowiedni kształt

Dzbanki filtrujące mają zazwyczaj podstawę w kształcie prostokąta lub elipsy. Dzięki temu łatwiej ustawić je w na blacie roboczym w dowolnym zakątku kuchni. Miłośnicy zimnych napojów bez użycia kostek lodu docenią wąskie dzbanki, które bez problemu zmieszczą się na drzwiach lodówki. Jeden ruch i orzeźwiająca lemoniada lub smoothie gotowe!

Interesującym wariantem dzbanka filtrującego są modele w formie karafki, czyli z nieodłącznym okrągłym dnem. Nietypowy kształt karafki filtrującej przyciąga wzrok, przez co bez obaw można postawić ją na stole podczas obiadu z rodziną czy letniej kolacji na tarasie. Karafki filtrujące łączą w sobie nienaganny design i 100%–ową funkcjonalność.

Jaki dzbanek filtrujący kupić? Sprawdź objętość dzbanka

Standardowo dzbanek filtrujący składa się z górnej komory, w której umieszczono filtr węglowy oraz dolnej (większej) komory, do której trafia przefiltrowana woda. To właśnie objętość dzbanka powinna wzbudzić największe zainteresowanie.

Dla singli lub osób, które nie przygotowują wielu napojów i nie mają roślin do podlewania idealnym wyborem będą dzbanki filtrujące o objętości nieco powyżej 1 litra. W przypadku rodzin, np. w modelu 2+2, które nie tylko piją hektolitry kawy oraz herbaty, ale także eksperymentują w kuchni, świetnym rozwiązaniem może okazać się dzbanek filtrujący od 2 do nawet 4 litrów objętości. Oczywiście zajmie on więcej miejsca niż jego kompaktowy odpowiednik, jednak pozwoli oszczędzić czas spędzany na ciągłym nalewaniu i filtrowaniu wody.

Dzbanek filtrujący – kieruj się wydajnością urządzenia

Jeśli mamy na uwadze ranking dzbanków filtrujących wodę, warto skupić się na wydajności tych akcesoriów. Określamy ją na dwa sposoby.

  • Po pierwsze : kierując się konkretną liczbą litrów (od 100 do nawet 300), po przelaniu których dzbanek – a właściwie filtr węglowy – traci swoje właściwości.
  • Po drugie : patrząc na upływający czas – standardowo dzbanek filtrujący spełnia swoje zadanie przez 4 tygodnie, co sygnalizuje specjalny wskaźnik. Po upływie tego okresu czas na wymianę wkładu.

Wskazówka: niektóre dzbanki „zadowolą się” uniwersalnymi wkładami, jednak inne będą potrzebowały filtrów konkretnej marki, pasującej do urządzenia. Wśród wkładów z filtrem węglowym znajdują się poziome i pionowe oraz pasujące do wody o różnym stopniu twardości.

Mechanicznie lub ledowe – różne rodzaje wskaźników dzbanków filtrujących

Zaletą dzbanków filtrujących wodę jest ich niemal pełna bezobsługowość. Wystarczy podstawić go pod kran, a urządzenie zrobi resztę. Pomimo że – głównie ze względów bezpieczeństwa – dzbanki są wykonywane z plastiku cechuje je duża trwałość. Jedynym elementem, który wymaga dość częstej wymiany są wkłady.

Skąd jednak mamy wiedzieć, że to już pora na zakup nowych? Oczywiście możemy wpisać sobie tę datę do kalendarza (online lub papierowego), ale wymaga to odrobiny zachodu. Na szczęście projektanci dzbanków postanowili ułatwić użytkownikom to zadanie, wyposażając je we wskaźniki na pokrywce. Wyróżniamy kilka ich rodzajów:

  • mechaniczne – datę wymiany ustawiamy samodzielnie za pomocą obrotowego kółka;
  • ledowe   – najczęściej w formie czterech pasków na wyświetlaczu; w momencie, w którym ostatni z nich zacznie mrugać, trzeba zmienić wkład;
  • z diodą – zielone światełko informuje, że wkład jest jeszcze w 100% sprawny, natomiast czerwone, że czas na zakup nowego filtra.

 

Dzbanek filtrujący – ranking modeli, które ozdobią wnętrze

Na rynku jest dostępnych wiele kolorów urządzeń, które filtrują wodę. Dlatego też dopasowanie modelu, a dokładniej koloru, dzbanka filtrującego do stylu mieszkania jest banalnie proste. Przestrzenie urządzone w estetyce prowansalskiej czy angielskiej polubią się z urządzeniami o pastelowych pokrywkach. Z kolei nowoczesne i industrialne pokoje będą współgrać z dzbankami o szarej, czarnej i grafitowej górze. W pozostałych stylach sprawdzą się mocne kolory pokrywek m.in. czerwony, zielony oraz granatowy. Zupełnie przezroczyste dzbanki znajdą swoich zwolenników wśród fanów minimalizmu.

 

Butelki filtrujące – dla lubiących ruch i… krystalicznie czystą wodę

Zalety urządzeń filtrujących nie kończą się jedynie na dzbankach i karafkach. Dla osób, które chcą zadbać o nawodnienie w podróży przewidziano butelki filtrujące. Ich atutami są nie tylko poręczne wymiary i lekkość. Elementy wyposażenia kuchni wyróżnia też fakt, że pozwalają mieć czystą i miękką wodę zawsze pod ręką – na spacerze, treningu bądź górskiej wycieczce. Ze względu na sposób zamykania butelki filtrujące można porównać do bidonów. Często są one sprzedawane z parą wymiennych wkładów – jest to ciekawa opcja „na start”.

 

Zobacz wszystkie dzbanki i filtry do wody

 

Mamy nadzieję, że nasz ranking oraz zawarte w tym artykule porady pomogą Ci wybrać odpowiedni dzbanek filtrujący lub butelkę. Jeśli szukasz innych urządzeń i akcesoriów kuchennych zobacz naszą ofertę produktów do kuchni.

 

Oprac. Agnieszka Kulig-Kozłowska

Może Cię również zainteresować: