Zastanawiasz jaki smoczek będzie najlepszy dla noworodka? Nic dziwnego! Masz dużo większy wybór niż twoi rodzice – smoczki anatomiczne i dynamiczne, z tworzyw sztucznych lub naturalnych. Sprawdź, które modele są warte uwagi.
Smoczki dla noworodków i ich rodzaje
Smoczek często jest jedną z pierwszych pozycji na liście akcesoriów w wyprawce oczekiwanego maleństwa, jednak nie każde dziecko go potrzebuje. Wiele maluszków odmawia ssania smoczków, podczas gdy inne nie prześpią nocy bez tego gadżetu. Lepiej nie gromadzić więc zawczasu kolekcji smoczków, bo może się okazać, że będą one po prostu zbędne.
Jeśli jednak okaże się, że bez smoka ani rusz, warto rozejrzeć się za modelem, który będzie w pełni realizował potrzeby maluszka.
Rodzaje smoczków, na które warto zwrócić uwagę to:
- smoczki anatomiczne (ortodontyczne) – wyróżnia je kształt przypominający brodawkę kobiecej piersi, dzięki czemu ssanie może przebiegać w jak najbardziej naturalny sposób;
- smoczki dynamiczne – podczas ssania smoczek ten zachowuje się jak sutek karmiącej mamy, potrafi się kurczyć lub powiększać w rytmie narzucanym mu przez niemowlę;
- smoczki okrągłe, czyli klasyczne smoczki niemowlęce przypominające kształtem żarówkę;
- smoczki symetryczne z charakterystyczną spłaszczoną końcówką.
Jaki smoczek będzie więc najlepszy dla noworodka – czy to karmionego piersią, czy butelką? Prawdopodobnie odpowiedni model znajdziesz właśnie w ofercie smoczków anatomicznych i dynamicznych. Ich kształty, zbliżone do kształtu kobiecej brodawki, mają za zadanie nie zaburzać laktacji. Polecają je także ortodonci i logopedzi, ponieważ niwelują one ryzyko powstania wad zgryzu. Ostateczna decyzja zależy jednak od dziecka. Nie jest wykluczone, że maluch będzie tolerował jedynie okrągłe lub symetryczne smoczki.
Smoczki różnią się również wielkością. Począwszy od najmniejszych smoczków dla wcześniaków aż po większe, przeznaczone dla dzieci w wieku od 18. do 36. miesiąca życia. Przy zakupie należy więc zwracać uwagę nie tylko na wygląd i kształt smoczka, ale także na jego rozmiar – powinien on być dostosowany do wieku malca. To bardzo ważne, aby nie dawać dziecku ani za małego, ani za dużego smoczka. W pierwszym wypadku nie będzie on się bowiem wywiązywał ze swojej funkcji, a w drugim może utrudniać malcowi oddychanie.
Ostatnia kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając smoczek dla noworodka, to materiał, z którego jest on wykonany. Najczęściej jest to silikon lub lateks. Na rynku coraz liczniej pojawiają się jednak smoczki z naturalnej gumy. Mogą okazać się one okazać niezastąpione w przypadku alergii na tworzywa sztuczne.
Producenci nie ustają także w wymyślaniu różnych udogodnień dla rodziców. Nietrudno dziś o smoczek świecący w ciemności albo smoczek z klipsem, który można przypiąć do odzieży. Przekonasz się o tym, przeglądając poniższy ranking smoczków. Zgromadziliśmy w nim – naszym zdaniem – najlepsze smoczki dla noworodków.
Jaki smoczek wybrać dla noworodka? Ranking sprawdzonych produktów
Philips Avent, Ultra Air, Night, smoczek uspokajający, 0-6m
Szukasz smoczka lekkiego jak piórko? W tym zestawie czekają dwa urocze smoczki-uspokajacze, stworzone z myślą maksymalnym komforcie maleństwa.
Cztery otworki mają specjalne zadanie: zapewnić przepływ powietrza, tak by nadmiar wilgoci nie podrażniał delikatnej skóry dziecka.
Świecąca w ciemności tarczka pozwala łatwo znaleźć smoczek w każdej chwili. To ważne, kiedy w środku nocy zależy ci, by jak najszybciej podać maluszkowi ulubiony smoczek, który wypadł z buzi, przerywając spokojny sen.
MAM, Perfect, smoczek uspokajający, 0-6m
Pastelowy, turkusowy smoczek z motywem ptaków. W zestawie z wygodnym pudełeczkiem, które przyda się zarówno do przechowywania, jak i sterylizacji.
Cieniutka i miękka szyjka tego smoczka została opracowana ze szczególną starannością. Wszystko to, by ssanie było dla maleństwa możliwie proste, przyjemne i bezpieczne.
Dzięki swej budowie model ten może wzbudzić zaufanie nie tylko maluszka, ale i jego rodziców, zwłaszcza tych, którzy obawiają się, że smoczki mogą powodować późniejsze wady zgryzu.
Lovi, Buddy Bear, smoczek dynamiczny, uspokajający, silikonowy, 0-2m
Maleńki, leciutki i dynamiczny. Razy dwa, bo na zestaw składa się urocza para smoczków wraz z higienicznym osłonkami i kapsułą do przechowywania.
Anatomiczny kształt i otwory w tarczce pozwalają na spokojne ssanie w indywidualnym rytmie. Jak przystało na smoczek dynamiczny, potrafi dostosować się do ruchów buzi maleństwa.
Smoczki z tego zestawu także świecą w ciemności, więc nietrudno je znaleźć, gdy nocą zawieruszą się w łóżeczku malca.
Canpol Babies, Newborn baby, smoczek uspokajający, silikonowy, anatomiczny, 0-6m
Oto propozycja dla rodziców, którzy kompletując wyprawkę dla swej pociechy, stawiają na to, co krajowe. Kto powiedział, że smoczki wyprodukowane w Polsce nie mogą być bezpieczne i przyjazne?
Smoczek z bezpiecznego, bezzapachowego silikonu, anatomiczny i w dodatku… bardzo stylowy!
Jeśli twoja pociecha polubi ten smoczek, mamy dobrą wiadomość. Ulubiony model znajdziesz również w wersji dla maluchów w wieku 6-18 i 18-36 miesięcy.
Chicco, PhysioForma Soft, smoczek uspokajający, silikonowy, 0m+
Włoski smoczek, który od dotychczasowych propozycji wyróżnia się tym, że składa się z jednej części użytego do produkcji tworzywa. W ten sposób zminimalizowano liczbę zakamarków, w których mogą gromadzić się bakterie.
Miękki i delikatny, a jednocześnie trwały silikon posłużył projektantom smoczka do stworzenia unikalnego kształtu. Cel: prawidłowe ułożenie ust i języczka dziecka podczas ssania.
Cztery otwory-serduszka w tarczce mają zadanie umożliwić dopływ powietrza i zapobiegać podrażnieniom skóry na buzi maluszka.
Natursutten, smoczek klasyczny, rozmiar S
A gdyby tak postawić na smoczek z naturalnego tworzywa? To rozwiązanie prawdopodobnie spodoba się wszystkim, którzy lubią być eko!
Smoczek składa się z jednego kawałka naturalnej gumy – wszystkie jego elementy stanowią zintegrowaną całość o prostej, łatwej do utrzymania w czystości formie.
Smoczek wyróżnia się również anatomicznym kształtem, zaprojektowanym w trosce o wygodę i bezpieczeństwo maluszków.
Bibs, smoczek uspokający, 0-6m
Już na pierwszy rzut oka widać, że to smoczek w unikalnym stylu – połączenie oszczędnego retro designu z naturalnym tworzywem, pozyskiwanym z drzewa kauczukowca brazylijskiego.
Organiczny kauczuk pozbawiony syntetycznych substancji może sprawdzić się w przypadku maluszków o skłonnościach do alergii na tworzywa syntetyczne.
Kiedy należy wymienić smoczek?
Każdy smoczek należy wymienić na nowy po około miesiącu używania, a nawet wcześniej, jeśli pojawią się na nim ślady zużycia. Bez względu na to, jak bardzo dbasz o higienę smoczków, nie warto ryzykować i przekraczać terminu przydatności pojedynczej sztuki. Producenci z reguły przestrzegają o tym sami w informacji na opakowaniu.
Wybierając smoczek, zwróć też uwagę na zalecenia co do sposobów utrzymywania go w czystości. Przelewanie wrzątkiem, sterylizowanie w mikrofalówce, mycie w zmywarce lub ręczne przy pomocy wody i mydła – producent za każdym razem zaleca określoną metodę pozbywania się brudu i bakterii. To kryterium może okazać się naprawdę istotne w podejmowaniu decyzji co do zakupu.
Czy przy okazji wymiany smoczka na nowy, warto eksperymentować z różnymi rodzajami wybranych modeli? Sama będziesz wiedziała to najlepiej, obserwując swego maluszka. Jaki smoczek okaże się najlepszy dla twojego noworodka? Już wkrótce zapewne będziecie mieli własny ranking…
Oprac. Luiza Słuszniak