Wybór butelki dla noworodka może wydawać się prosty, ale obecnie na rynku jest tyle różnorodnych produktów, że wielu rodziców zadaje sobie pytanie - jaka butelka do karmienia jest najlepsza dla dziecka? Pytanie to jest tym bardziej zasadne, że poszczególne modele butelek dla niemowląt różnią się nie tylko kształtem czy kolorem, ale i bardziej technicznymi szczegółami, które mogą mieć znaczny wpływ na przebieg karmienia malca. Aby dokonać właściwego wyboru, warto poznać możliwości współczesnych butelek do karmienia.
Na co zwracać uwagę, wybierając butelkę dla niemowlaka?
Mamy, które stoją przed wyborem butelki, która najlepiej będzie odpowiadać potrzebom ich dziecka, w pierwszej kolejności powinny zwrócić uwagę na jej pojemność. Wielkość butelki uzależniona jest między innymi od tego, w jakim wieku jest maluszek - czy karmienie mlekiem modyfikowanym rozpoczynamy od pierwszego dnia życia noworodka, czy właśnie skończyliśmy karmić piersią, a może chodzi tylko o uzupełnienie naturalnego karmienia? Dlatego warto wcześniej sprawdzić, dla jakiego dziecka przeznaczona jest dana butelka lub skonsultować kwestię pojemności ze specjalistą.
Równie ważny jest materiał, z którego butelka została wykonana. Do wyboru mamy szkło lub tworzywa sztuczne – silikon i plastik. Butelki szklane są trwalsze, łatwiej się je wyparza, ale istnieje również ryzyko ich stłuczenia. Plastikowe butelki są jednak lżejsze i bardziej odporne na zniszczenie, a silikonowe posiadają tę dodatkową zaletę, że są elastyczne – uginają się pod naciskiem, dzięki czemu są bardzo poręczne i łatwe w użytkowaniu. W każdym przypadku warto sprawdzić, czy dana butelka posiada certyfikat świadczący o bezpieczeństwie, czyli informację o tym, że w jej składzie nie znajduje się żadna niepożądana czy szkodliwa substancja.
Na koniec zwróćmy uwagę na smoczek do butelki – lateksowe są zazwyczaj miękkie, ale mniej trwałe, a te wykonane z silikonu - twardsze i trwalsze.
Zestaw butelek do karmienia dla noworodka
Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że jedna butelka nie wystarczy. O wiele wygodniej korzystać z kilku i stosować je zamiennie. Warto więc od razu zdecydować się na zakup zestawu i w razie potrzeby, stopniowo dokupywać kolejne butelki. Na początek maluchowi wystarczą dwie butelki o pojemności do 150 ml, później możemy pomyśleć o zwiększeniu pojemności do 220 ml. Zestaw początkowy Tommee Tippee spełnia te wymagania, a oprócz tego zawiera komplet zapasowych smoczków do butelek i smoczek z zawieszką.
Ponieważ malucha będziemy karmić dość często, dobrze zadbać nie tylko o wygodę dziecka, ale i własną. Warto postawić nabutelki z szeroką szyjką - ich kształt zmniejsza prawdopodobieństwo przechylenia się czy przewrócenia, co sprawdzi się zwłaszcza podczas spacerów.
Jak działa butelka antykolkowa?
Butelki antykolkowe są zaprojektowane tak, by do dziecięcego brzuszka wraz z pokarmem nie dostawało się również powietrze. Mechanizmów, które uniemożliwiają powstawanie pęcherzyków powietrza jest kilka. Może to być specjalny smoczek, który w całości wypełnia się pokarmem, specjalny system odpowietrzający, a nawet odpowiednio wyprofilowany kształt butelki.
Smoczek butelki Haberman od Canpol Babies tworzy odrębną komorę, która pozostaje szczelnie wypełniona pokarmem przez cały czas karmienia. Powietrze zostaje więc wypchnięte do butelki i nie miesza się z pokarmem. Niewielka ilość napoju w smoczku nie wytwarza dużego ciśnienia, dzięki czemu pokarm nie wypływa samoczynnie – maluch musi włożyć wysiłek w ssanie. Z kolei butelka First Choice Nuk posiada antykolkowy system odpowietrzania NUK Air System, który wyrównuje ciśnienie w butelce i tym samym zmniejsza ilość powietrza połykanego przez dziecko, jednocześnie zapobiegając kolce. Co więcej, anatomiczny kształt smoczka NUK First Choice (wzorowanym na kształcie brodawki sutkowej matki) sprawia, że podawanie jedzenia za pomocą butelki jest bardziej zbliżone do karmienia piersią i sprawdza się w karmieniu mieszanym.
Zalety wąskich butelek do karmienia
Wąska butelka do karmienia pozwala na stały kontakt wzrokowy między maleństwem a rodzicem, ułatwia także zachowanie wygodnej pozycji podczas karmienia. Unikalny kształt sprawia, że smoczek jest nieustannie wypełniony pokarmem, uniemożliwiając gromadzenie się powietrza i tym samym minimalizując występowanie kolek u dziecka. Jedną z najpopularniejszych butelek tego typu jest butelka Difrax, która w podstawie posiada wentylek zapobiegający mieszaniu się mleka z powietrzem podczas karmienia. Takie wykończenie butelki zapewnia także równomierny wypływ pokarmu. Nakrętka z miarką umożliwia z kolei sprawdzenie ilości pokarmu pozostałego w butelce po karmieniu.
Czym jest funkcja aktywnego ssania?
Jeżeli kobieta wciąż karmi piersią, ale z różnych powodów nie zawsze może sama nakarmić dziecko i np. odsysa pokarm, który następnie podawany jest maleństwu, warto zaopatrzyć się w butelkę, która nie zaburzy aktywnego odruchu ssania. Z myślą o takich sytuacjach powstała funkcja aktywnego ssania - mechanizm, który wymusza na niemowlęciu aktywizowanie tych samych mięśni jamy ustnej, jakich używa podczas ssania piersi.
Butelka Lovi, Medical+ została zaprojektowana i przebadana pod nadzorem medycznym. Profesjonalny, dynamiczny smoczek zbudowany z niejednorodnych warstw silikonu ma cienką, dynamiczną, wydłużającą się końcówkę i twardą profilowaną podstawę, przez co wymaga od dziecka aktywnego ssania, silnej pracy mięśni warg i języka. Dodatkowo jest to smoczek antykolkowy, który uniemożliwia połykanie powietrza.
Takie butelki pozwalają na podtrzymanie u dzieci naturalnego odruchu ssania wyuczonego przy piersi i tym samym nie wpływają negatywnie na kontynuację karmienia. Są to zatem butelki wspierające karmienie piersią. Do takich należy także zaliczyć butelkę Calma (Medela), która umożliwia dziecku spokojne i regularne oddychanie. Unikalny system odpowietrzania, zastosowany przez projektantów, umożliwia niemowlęciu pobieranie pokarmu tylko wtedy, gdy będzie ssać odpowiednio mocno. W dodatku dozowniki w tej butelce nie mają rozmiarów i spełniają swoje zadanie bez względu na wiek dziecka. Z kolei smoczek butelki Philips Avent wyposażony jest w innowacyjne płatki, które zwiększają jego miękkość i giętkość (imitując naturalne karmienie) bez ryzyka zapadania się smoczka. Dzięki temu dziecko może przyssać się do niego w naturalny sposób. Butelka Avent posiada także zaawansowany system antykolkowy z podwójnym zaworkiem odprowadzającym powietrze do butelki zamiast do brzuszka dziecka.
Butelka termiczna
Butelka termiczna to doskonałe rozwiązanie podczas rodzinnych wyjazdów. Ponieważ utrzymuje temperaturę nawet przez kilka godzin, pozwala na nakarmienie malucha, gdy podgrzanie posiłku nie jest możliwe, na przykład podczas długiego spaceru czy w podróży. Butelka Miniland zachowuje temperaturę posiłku nawet przez 6 godzin. Wykonana jest z praktycznej stali nierdzewnej. Butelka jest wymienna – można zamienić górę butelki z bidonem termicznym i na odwrót, w zależności od potrzeb. Smoczek niekapek uniemożliwia wyciekanie płynu, nawet gdy butelka jest noszona do góry dnem.
Butelka z uchwytem
Taka butelka dedykowana dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia, które powoli zaczynają naukę samodzielnego spożywania posiłków. Butelka z uchwytem zdecydowanie ułatwia dziecku przejście od karmienia piersią lub butelką do samodzielnego picia. NUK First Choice z podwójnym uchwytem posiada przyjemnie miękki ustnik wykonany z silikonu - umożliwia on maluchowi picie bez rozlewania. System odpowietrzania butelki wyrównuje także ciśnienie wewnątrz, co pomaga zapobiegać kolce spowodowanej połykaniem powietrza przez dziecko.
Pierwsze przymiarki do samodzielnego spożywania posiłków – butelka z łyżeczką
W przypadku starszych dzieci warto zwrócić uwagę na praktyczność butelki i jej różnorodne zastosowanie. Wielofunkcyjna butelka może być ułatwieniem przy pierwszych posiłkach, takich jak kaszki, musy czy zupki.
Model Lovi wykonany jest z miękkiego silikonu. Wystarczy nacisnąć butelkę, a odpowiednia porcja pokarmu wypływa wprost na łyżeczkę, nie brudząc jej od spodu. Taka butelka jest bardzo praktyczna, ponieważ posiada kubeczek z miarką do pojenia niemowląt, szczoteczkę do czyszczenia łyżeczki i dysk, który przekształca ją w pojemnik do przechowywania pokarmu. Do podawania bardziej gęstych pokarmów wystarczy dokupić łyżeczkę z większym przepływem.
Oprac. Natalia Olszewska