W życiu każdego malucha nadchodzi moment, w którym musi się on ostatecznie rozstać z butelką. Jedne dzieci bez problemu akceptują nowy sposób podawania mleka, innym przychodzi to z trudem. Podpowiadamy, jak im pomóc przetrwać ten czas i na dobre pożegnać butelkę.
Zmiany wprowadzaj stopniowo
Proces odzwyczajania od butelki powinien przebiegać stopniowo. Ograniczajmy ilość posiłków podawanych butelką w ciągu dnia i pokazujmy, że mleko można pić z powodzeniem ze zwykłego kubka. Nie powinniśmy podawać także maluchowi kaszek czy zupek przez smoczek.
Pomocny sprzęt
Pozwólmy dziecku wybrać kubeczek, z którego będzie od tej pory korzystało. Oprócz zwykłego kolorowego, np. plastikowego kubka, możecie zdecydować się na kubek niekapek z miękkim lub twardym ustnikiem, bidon ze słomką lub kubek 360°. Kubek niekapek w odróżnieniu od butelki świetnie wpływa na rozwój podniebienia i ząbków szkraba i sprawdzi się idealnie jako pierwszy kubeczek treningowy. Jeśli maluch nie zaakceptuje „niekapka”, możemy się pokusić o zakup bidonu ze słomką. Większy komfort korzystania z kubka zapewni także specjalny kubek 360°. Jego konstrukcja umożliwia picie napoju bez ryzyka rozlania płynu. Takie rozwiązania z pewnością zachęcą malucha do treningu i będą stanowiły dla niego nie lada atrakcję.
Najlepszy czas
Według specjalistów najlepszy czas na pożegnanie się z butelką to dwunasty miesiąc życia. W tym wieku maluch jest w stanie spożywać już pokarmy w inny sposób i w miarę szybko akceptuje wprowadzane przez nas zmiany. Starszy smyk może mieć problem z przyzwyczajeniem się do nowej sytuacji.
Postarajmy się, aby proces ten nie kolidował z innymi ważnymi zmianami w życiu dziecka, takimi jak pójście do żłobka, przeprowadzka czy rozstanie z pieluszką. Najlepiej wybrać wakacje, podczas których możemy poświęcić maluchowi więcej swojej uwagi i troski.
Nie odwlekajmy jednak momentu pożegnania się butelką. Zbyt długie korzystanie z niej może prowadzić do próchnicy zębów i wad zgryzu u dziecka. Picie z kubka natomiast wspomaga prawidłowy rozwój mięśni aparatu mowy, a także uczy malca wzorcowego sposobu oddychania.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym