Karmienie mieszane polega na jednoczesnym podawaniu dziecku pokarmu z butelki oraz piersi. Ta metoda karmienia nie należy do najłatwiejszych, jednak przy odrobinie wysiłku ze strony mamy jest możliwa.
Powody stosowania karmienia mieszanego
Istnieje wiele przyczyn, dla których rodzice decydują się na karmienie mieszane. Bardzo często noworodek jest zbyt słaby, by ssać pierś, więc mama musi się wspomagać laktatorem, aby móc podawać mu swój odciągnięty pokarm. Czasami lekarz w trakcie badania – po stwierdzeniu, że maluszek zbyt wolno przebiera na wadze – może zalecić dodatkowe dokarmianie. Taki rodzaj karmienia może się okazać przydatny także w trakcie nieobecności mamy (gdy musi gdzieś wyjechać lub jest chora).
Decydując się na karmienie mieszane, musimy zasięgnąć porady lekarza. Specjalista sprawdzi, czy dokarmianie jest faktycznie potrzebne oraz pomoże dopasować odpowiednie do wieku i dostosowane do potrzeb dziecka mleko modyfikowane.
Nie tylko butelka
Istnieje spore ryzyko, że maluch nie będzie chciał się odzwyczaić od butelki i zupełnie zrezygnuje z piersi. Jedzenie przez smoczek jest znacznie łatwiejsze niż ssanie piersi, dlatego zanim zaczniemy podawać maluszkowi mleko właśnie w ten sposób, rozważmy także inne opcje podawania pokarmu.
Dobrym sposobem może się okazać strzykawka, kieliszek, łyżeczka, pipeta albo specjalny kubeczek do karmienia. Istnieją także bardziej specjalistyczne metody dokarmiania (dziecko dostaje jednocześnie pierś mamy i dren z pokarmem) pozwalające na bliski kontakt z mamą oraz pobudzenie laktacji.
Bardzo często karmienie mieszane jest tylko etapem przejściowym. Jednym mamom udaje się całkowicie zrezygnować z butelki na rzecz naturalnego karmienia, inne pomimo starań kontynuują podawanie maluszkowi pokarmu już tylko butelką. Pamiętajmy, że w razie trudności nie warto od razu odstawiać maluszka od piersi. Być może po jakimś czasie laktacja się ustabilizuje i mama będzie mogła z powodzeniem karmić dziecko wyłącznie piersią.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego