Karmienie to druga po kochaniu najważniejsza rzecz, jaką może robić matka dla swojego dziecka. Bywa, że nie może przystawiać go do piersi. Trudno. Butelka również ma swoje mocne strony.
Na pytanie, które zadałyśmy redakcyjnym koleżankom, jakie są dobre strony karmienia butelką, większość z nich odpowiedziała: może nią nakarmić również tata!
Ojciec karmiący
To prawda. Karmienie niemowlaka za pomocą butelki daje niepowtarzalną okazję do włączenia naszych partnerów do równoprawnej opieki nad dzieckiem. Jest to bardzo ważne doświadczenie dla mężczyzn debiutujących w roli ojca. Są oni z początku niepewni swoich umiejętności i nie wiedzą, co właściwie robić z tym małym kimś, kto niby się zapowiedział, ale jednak wtargnął do ich życia tak nagle. Dlatego panowie z ulgą przyjmują jakiekolwiek konkretne zadanie do wykonania. Poza tym, gdy umożliwiamy partnerom karmienie dziecka butelką, wtajemniczamy ich w rodzaj niepowtarzalnej intymności, który do tej pory był zarezerwowany tylko dla nas, kobiet. Dajemy im możliwość poczucia się w pełni rodzicem i doświadczenia niezwykle mocnych, pozytywnych uczuć do dzieci, ale też do siebie. Karmienie dziecka sprawia, że mężczyzna czuje się kompetentnym, dobrym ojcem.
Masz wybór!
Świadomość, że można dziecko kochać, mimo że braku możliwości by karmić piersią, jest bardzo ważna dla tych kobiet, które po porodzie przekonują się, że mają trudności, na które nie były przygotowane. Bo pokarm się nie pojawia albo jest go za mało. Bo piersi nie mają właściwej budowy. Bo noworodek nie umie dobrze ssać, lub też pojawia niepewność jak długo karmić piersią. Lekarze zwracają uwagę na psychologiczne przyczyny braku pokarmu – związane bezpośrednio z funkcjonowaniem mózgu. Praca gruczołów mlecznych jest zależna od wydzielania prolaktyny i oksytocyny przez przysadkę mózgową. Dlatego wytwarzanie mleka określa się mianem laktacji psychicznej. Proces wytwarzania tych wspomagających laktację hormonów może zostać zaburzony przez stres, negatywne emocje. Często pojawiają się one wtedy, gdy na skutek złych doświadczeń życiowych karmienie piersią kojarzy się kobiecie z czymś, co budzi wstręt, lęk, złość, opór. W przypadku takich problemów z pomocą może przyjść mleko modyfikowane.
Mama to też człowiek
- Ja cenię sobie karmienie butelką, bo dzięki temu mogłam ukończyć rozpoczęte studia - mówi Anna Malinowska, psycholożka dziecięca, mama trójki dzieci. - Pod moją nieobecność mój pokarm podawali Jasiowi moja ciotka i teść. Po takim karmieniu wszyscy byli szczęśliwi. Mały, bo mógł sobie ssać mleczko jak długo miał na to ochotę, nikt go nie popędzał, a dorośli, bo wiedzieli, że właściwie zadbali o dziecko.
Jeszcze parę plusów jakie niesie żywienie dziecka butelką
Mamy wymieniają też inne sytuacje, w których butelka ze smoczkiem okazywała się najlepszym przyjacielem kobiety. Na przykład noce. Butelkę z pokarmem mógł podać dziecku również partner - wystarczyło podzielić się dyżurami, by rano wstać wypoczętą. Łatwiej też zaplanować najbliższą godzinę-dwie, kiedy wiadomo, ile mleka dziecko wypiło i czy jest najedzone. Butelka daje też większą swobodę mamom, które w krótkim czasie wracają do pracy. Łatwiej też nakarmić dziecko w miejscu publicznym, bez narażania się na przeciągłe spojrzenia panów i piorunujący wzrok pań.
Oprac. Katarzyna Wierzba
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.