Sprawdzone sposoby na kolkę u noworodka
Kolka niemowlęca to przypadłość spędzająca sen z powiek niejednym świeżo upieczonym rodzicom. Niczym nie dający się ukoić płacz maleństwa wzbudza w nich poczucie niekompetencji, ponieważ nie wiedzą jak mogą pomóc swojemu dziecku. Objawy kolki można nieco złagodzić, jednak żadna metoda czy lek nie zlikwidują jej zupełnie.
Co to takiego?
Kolka niemowlęca to dolegliwość objawiająca się napadowym płaczem, a nawet krzykiem dziecka, którego nie jesteśmy w stanie w żaden sposób uspokoić. Maluch pręży się, podkurcza nóżki, zaciska piąstki, jego twarz robi się czerwona, a brzuszek często jest twardy i wzdęty. Kolka u dzieci pojawia się zwykle w godzinach wieczornych i trwa od kilku minut do nawet kilku godzin.
Dolegliwość ta występuje u około 40 % niemowląt. Dolegliwość ta pojawia się zwykle pomiędzy 3. tygodniem, a 5. miesiącem życia dziecka. Wiadomo, że kolka u niemowlaka, choć uciążliwa, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia malca oraz nie wpływa w żaden sposób na jego rozwój.
Aby nie przeoczyć innej przyczyny niepokoju dziecka, objawiającej się podobnie jak kolka, warto przy jej nasilonych objawach skontaktować się z lekarzem, który jednoznacznie określi przyczynę obserwowanych zachowań maleństwa i wykluczy inne choroby takie jak min. zapalenie ucha środkowego, wgłobienie czy infekcję układu moczowego.
Istnieją pewne metody łagodzenia bólu, które mogą być przydatne w tym okresie. Z racji bardzo indywidualnego przebiegu kolki u każdego dziecka, to co pomaga jednemu niemowlakowi, może nie skutkować u innego. Bardzo często metodą prób i błędów szukamy jak najlepszego sposobu na tę dolegliwość. Na szczęście, znika ona tak szybko jak się pojawiła, a około 5. miesiąca życia zupełnie ustępuje.
Przyczyny kolki u niemowląt
Pomimo 40 lat badań nad kolką niemowlęcą nie dało się jednoznacznie określić jej przyczyn. Specjaliści mówią tutaj o kilku czynnikach mogących wywoływać to zaburzenie, są to:
Sposoby na kolkę
Aby pomóc maluszkowi pozbyć się nagromadzonych gazów, warto zastosować delikatny masaż brzuszka, pamiętajmy jednak by wykonywać go zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ułożenie dziecka w pozycji na brzuszku na zwiniętym ręczniku i masowanie pleców to technika, dzięki której niemowlę szybciej pozbędzie się gazów.
U starszych niemowląt niekiedy pomaga zastosowanie herbatki z koprem włoskim. Jeśli mama karmi naturalnie sama może pić herbatkę antykolkową, która przeniknie do jej mleka.
Nie bez znaczenia są wybory dietetyczne mamy karmiącej dziecko. Jeśli maluch cierpi z powodu kolek, warto na 2 tygodniową próbę wyeliminować z codziennego menu produkty potencjalnie alergizujące, takie jak kakao, truskawki, owoce cytrusowe, orzechy, ryby; mama powinna również unikać warzyw powodujących wzdęcia (kapusta, fasola, brokuły). Można też na ten czas zrezygnować z mleka i produktów mlecznych i obserwować zachowanie maluszka.
Zwróćmy uwagę na prawidłową technikę karmienia. Karmiąc piersią upewnijmy się czy niemowlę prawidłowo chwyta całą brodawkę i czy nie łyka niepotrzebnie powietrza. Dzieci karmione mieszanką powinny dostawać jej właściwe porcje w odpowiedniej butelce i przy pomocy dobrego smoczka. W niektórych przypadkach, konieczna jest zmiana mieszanki zawierającej białka mleka krowiego, na mieszankę bezmleczną tzw. hydrolizat. Zarówno po karmieniu naturalnym jak i sztucznym pozwólmy by maluchowi się odbiło.
Ograniczmy ilość bodźców z otoczenia – głośne dźwięki, ostre światło lub odwiedzający nas goście mogą wywołać niepokój u malucha i prowadzić do nasilenia niepożądanych objawów.
Jeśli wszystkie naturalne metody walki z kolką zawodzą, możemy sięgnąć po apteczne preparaty łagodzące kolkę. Wybór odpowiedniego specyfiku warto skonsultować z pediatrą, a w przypadku preparatów wydawanych bez recepty z farmaceutą.
Niektórym maluchom w trakcie napadu kolki pomaga ciepła kąpiel. Delikatne polewanie ciepłą wodą brzuszka, może działać kojąco. Jeśli jednak trudno o zorganizowanie kąpieli lub malec jej po prostu nie lubi, możemy użyć suszarki i ogrzać jego brzuszek ciepłym strumieniem powietrza. Uważajmy jednak, aby nie poparzyć niemowlaka i kontrolujmy temperaturę.
Nie popadajmy w przesadę i zawsze w naszym postępowaniu kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Zachowajmy spokój, nośmy malucha kołyszmy go, bądźmy blisko. Malec czuje nasze emocje i nasz lęk może mu się udzielać.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Słowa kluczowe: kolka u niemowlaka, kolki u niemowląt, kolka niemowlęca, sposoby na kolkę, kolka jelitowa, kolka u dziecka, kolka u dzieci