Na alergie pokarmowe cierpi obecnie średnio co piętnaste dziecko. Choć problem wydaje się częsty i powszechny, zawsze niepokoi rodziców i wymaga indywidualnego podejścia do dolegliwości.
Czy są powody do obaw?Większość alergii u dzieci, czy nietolerancji pokarmowych ujawnia się już w pierwszym roku życia i zanika około piątego, ale nie jest to żadną regułą. Moment ujawnienia się alergii może być różny, tak jak i jej objawy bywają zmienne: od delikatnej wysypki po silne dolegliwości, dlatego warto zasięgnąć opinii lekarza.
Czym jest alergia pokarmowa u dzieci?
Alergia pokarmowa to nic innego jak nadmierna reakcja immunologiczna organizmu na dany alergen czyli czynnik uczulający. Nie można z wyprzedzeniem założyć czy nasze dziecko będzie alergikiem czy też nie choć wiadomo, że problem znacznie częściej dotyczy rodzin w których występuje alergia np. u rodziców, dziadków czy rodzeństwa aniżeli w rodzinie bez takich obciążeń.
Najczęściej uczulające produkty
Wśród najczęściej wymienianych alergenów pokarmowych znajdują się: mleko krowie, ryby jaja, seler, pomidory, miód i orzechy. Zaraz za nimi: soja, pszenica, kakao i skorupiaki. Jeżeli karmisz piersią, być może, na zlecenie lekarza, wskazane będzie zrezygnowanie z niektórych wymienionych składników w posiłkach. W przypadku alergii u dzieci starszych zastosuj im dietę eliminacyjną zgodną z zaleceniami lekarza.
Objawy alergii pokarmowej u dzieci
Symptomy alergii pokarmowej bywają bardzo różne. Do najczęstszych należą: wysypki, pokrzywka i inne zmiany skórne w tym atopowe zapalenie skóry, wzdęcia, biegunka, wymioty, długo trwający katar, obrzęki błon śluzowych, a także astma oskrzelowa. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga bezwzględnej i natychmiastowej pomocy lekarskiej, z powodu bezpośredniego zagrożenia życia.
Alergie pokarmowe dzieci bywają powodem uciążliwych dolegliwości. Powodują dyskomfort w życiu rodziców i dziecka, dlatego warto skonsultować się z lekarzem alergologiem i przeprowadzić odpowiednie badania i testy. Większość dzieci z wiekiem stopniowo nabywa tolerancji na większość pokarmów, jednak im starsze dziecko tym większe ryzyko wystąpienia alergii wziewnej. Pamiętajmy także aby upewnić się, że problem z jakim zmaga się nasze dziecko to na pewno alergia, a nie np. nietolerancja pokarmowa w czym pomoże nam konsultacja z lekarzem alergologiem.
Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.