Otyłość pośród dzieci i młodzieży jest już problemem społecznym. Lawinowo rośnie liczba młodych osób, których waga przekracza dopuszczalne normy. Dzieci tyją i my, rodzice, mamy w tym niemały udział.
Zanim zaczniemy myśleć o redukowaniu masy ciała dziecka należy pamiętać, że u rosnących dzieci nie powinno stosować się diet niskokalorycznych. Należy zastosować dietę zdrową, opartą o racjonalne zasady żywienia.
Sposoby na otyłość u dzieci - czyli kilka zdrowych zasad:
Zmniejszcie w diecie ilość spożywanych tłuszczów oraz zmieńcie ich jakość. Najlepiej poprzez ograniczenie potraw smażonych, smażonych w głębokim tłuszczu, chipsów, frytek i innych produktów wysoko przetworzonych (gotowych do spożycia), w których występuje wysoka zawartość tłuszczu. Warto zwiększyć udział w diecie tłuszczów roślinnych, a ograniczyć źródła tłuszczów zwierzęcych.
Należy redukować ilość podjadania pomiędzy posiłkami. Rezygnujemy w ogóle ze słodyczy! Z powodzeniem można przygotować maluchowi talerzyk z obranym jabłkiem, marchewką lub odrobinę suszonych owoców. Przekąski dla dzieci nie są złe. Złe są te niezdrowe.
Powiedzcie zdecydowane STOP słodyczom. Tak, to trudne zadanie, do którego trzeba włączyć innych domowników, np. dziadków. Ograniczenie do minimum słodyczy i słodkich napojów jest niezbędne do zapewnienia zdrowej diety dziecku. Poproście rodzinę i przyjaciół, aby nie przychodzili do waszych dzieci z łakociami. I nie dawajcie słodyczy w nagrodę! Niełatwo wychować dziecko bez nadmiaru słodyczy, ale jeśli wam się uda – zrobicie kawał dobrej rodzicielskiej roboty.
Zachęcajcie dziecko do ruchu. Rozbudzajcie w nim zapał do sportu. Ruch jest niezbędny do prawidłowego utrzymania wagi dziecka oraz przebiegu procesów metabolicznych. Dziecko, które nie podejmuje systematycznej aktywności ruchowej jest narażone na wystąpienie nadwagi lub otyłości bardziej niż dziecko, które lubi biegać za piłką i chodzić na basen. Ruch można polubić. Nadwaga u dzieci może Was ominąć, tylko bądźcie dla nich dobrym przykładem.
Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego