Męczący kaszel u dziecka. Jak pomóc smykowi?
Długotrwały, męczący kaszel u dziecka może być objawem wielu przypadłości. W zdecydowanej większości są to infekcje górnych dróg oddechowych, ale trzeba być czujnym, aby nie zbagatelizować poważniejszego schorzenia, które także objawia się kaszlem.
Skąd się bierze kaszel?
Kaszel jest jednym z najważniejszych odruchów obronnych naszego ciała. Można go wywołać dobrowolnie (odkasływanie), jednak częściej spotykany jest kaszel mimowolny, spowodowany w większości przypadków podrażnieniem receptorów kaszlowych znajdujących się w górnych drogach oddechowych. Jego rolą jest oczyszczenie krtani, tchawicy i oskrzeli z różnych wydzielin czy ciał obcych.
Warto jednak pamiętać, że receptory kaszlowe mogą zostać pobudzone nie tylko obecnością flegmy, innej cieczy (śliny, herbaty itp.) czy na przykład okruszka. Kaszel może być również spowodowany chłodnym powietrzem, kwaśnym lub ostrym smakiem potrawy, a także czynnikami chemicznymi – dymem, drażniącym gazem lub zanieczyszczonym powietrzem. Ponadto receptory kaszlowe znajdują się nie tylko w górnych drogach oddechowych, ale również m.in. w przełyku, na przeponie czy w przewodzie słuchowym zewnętrznym.
Czego objawem może być męczący kaszel u dziecka?
Z medycznego punktu widzenia kaszel jest modelowym przykładem objawu nieswoistego, czyli takiego, który można przypisać wielu różnym dolegliwościom. Jednak w większości przypadków pojawienie się kaszlu związane jest z chorobami układu oddechowego, takimi jak:
Ponadto suchy lub mokry, męczący kaszel u dziecka mogą powodować:
Długotrwały, męczący kaszel u dziecka może być objawem poważnych schorzeń, dlatego nie należy go bagatelizować. U dziecka, u którego kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, powinno się przeprowadzić dokładne badania w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Kaszel suchy i mokry u dziecka. Czym właściwie się różnią? Jak reagować na każdy z tych objawów?
Kaszel suchy pojawia się zazwyczaj na początku wszelkiego rodzaju infekcji górnych dróg oddechowych, bardzo często jest również objawem poinfekcyjnym, spowodowanym podrażnieniem nabłonka oddechowego.
Suchy kaszel jest szczególnie męczący w nocy, kiedy chory maluch powinien się regenerować i odpoczywać. Szczęśliwie istnieją sposoby na to, aby pomóc kaszlącemu dziecku:
Jak reagować na suchy kaszel u dziecka?
O kaszlu mokrym mówimy, gdy towarzyszy mu odksztuszanie plwociny. Choć kaszel mokry bywa bardziej uciążliwy od kaszlu suchego, paradoksalnie jest korzystniejszy dla zdrowia osoby chorej. Jego obecność oznacza, że organizm chorego stara się samodzielnie usunąć szkodliwe wydzieliny, a tym samym oczyścić drogi oddechowe.
Jak reagować na męczący, mokry kaszel u dziecka?
Istnieją także przeróżne domowe sposoby na męczący kaszel u dziecka (naturalne syropy, inhalacje, oklepywanie pleców itd.). Choć bywają one skuteczne, pamiętajmy że jest to jedynie leczenie objawowe. Syrop może pomóc załagodzić kaszel, ale nie wyleczy przyczyn tej dolegliwości. Dlatego tak ważna jest uważna obserwacja dziecka. Kaszel jest jednym z tych objawów, który łatwo zignorować, bo zazwyczaj jest wynikiem niewielkiej infekcji wirusowej. Jeżeli jednak dolegliwości nie ustępują, należy koniecznie udać się do specjalisty, który sprawdzi, czy nie jest to wynik poważniejszego schorzenia.
Oprac. Daniel Śliwa
Konsultacja specjalistyczna: dr n. med. Małgorzata Kwiatkowska, pediatra