Połóg rozpoczyna się tuż po porodzie i trwa około sześciu tygodni. Można powiedzieć, że stanowi trzeci element triady: ciąża-poród-połóg.
Jest niezwykle ważnym czasem dla organizmu kobiety. Przede wszystkim dlatego, że dochodzi on wówczas do równowagi po dziewięciomiesięcznej ciąży i wysiłku porodowym.
Powszechne niedogodności połogu to: nawał pokarmu, problemy z wypróżnianiem, krwawe odchody i nadmierna potliwość. Dochodzą do nich również problemy natury emocjonalnej, jak baby blues, a nawet epizody depresyjne. Dlatego w tych pierwszych tygodniach po porodzie tak ważne jest okazanie wsparcia młodej matce. Przede wszystkich chodzi o pomoc w czynnościach domowych, zapewnienie jej spokoju i życzliwe wysłuchanie. Świeżo upieczona mama ma prawo czuć się obolała i zdezorientowana. Połóg służy m.in. temu, aby spokojnie uporała się z poszczególnymi etapami dochodzenia do siebie po ciąży i porodzie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Co możesz odczuwać w czasie trwania połogu?
Jakie uczucia mogą ci towarzyszyć?
Jak długo trwa połóg? Te wszystkie dolegliwości i stany powinny stopniowo ustąpić do szóstego tygodnia po porodzie. Jeśli coś trwa nadal, np. nieustępujące odchody poporodowe, bóle brzucha, utrzymujące się kłopoty z wypróżnianiem czy obniżenie nastroju, należy skontaktować się z odpowiednim specjalistą.
Okres połogu - o co powinnaś zadbać w połogu – ty oraz twoi bliscy?
Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Słowa kluczowe: połóg, co to jest połóg, połóg po porodzie, jak długo trwa połóg, okres połogu