Różnice pomiędzy pierwszą a kolejną ciążą

Różnice pomiędzy pierwszą a kolejną ciążą

Każda ciąża jest inna i nie istnieje żadna reguła mówiąca o tym, że skoro zmagałaś się z mdłościami w pierwszej, sytuacja się powtórzy przy kolejnej. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, z pewnością jednak przeżywać będziesz ten czas zupełnie inaczej niż za pierwszym razem.

Ponowna ciąża to mniej czasu

Na świecie jest już jeden maluch, który wymaga twojej opieki i zainteresowania, dlatego masz zdecydowanie mniej czasu niż za pierwszym razem. Na półce kurzą się książki i poradniki, które tak sumiennie wertowałaś w pierwszej ciąży, często zastanawiasz się nawet, w którym tygodniu ciąży jesteś obecnie.

Pomimo dodatkowych obowiązków nie zapomnij o chwili tylko dla siebie. Kolejna ciąża jest wyzwaniem dla twojego organizmu, dlatego nie przemęczaj się. Jeśli musisz podnieść malucha, zawsze ugnij najpierw nogi w kolanach, organizuj takie zabawy z dzieckiem, które pozwolą ci choć na chwilę się położyć i odpocząć. Jeśli opieka nad starszakiem i obowiązki domowe cię przerastają, poproś o pomoc partnera lub osobę z najbliższej rodziny.

Druga ciąża to większe doświadczenie

Masz zdecydowanie większe doświadczenie niż za pierwszym razem. Wiesz, jak zachować się w nieoczekiwanych sytuacjach i gdzie w razie czego szukać pomocy. Kolejne obco brzmiące terminy i badania, które masz wykonać, nie stanowią dla ciebie zagadki i nie wywołują lawiny pytań.

To dobry czas, by uporać się z często traumatycznymi wspomnieniami jakie może nieść  pierwsza ciąża i poród. Twój lęk może być nawet większy niż za pierwszym razem, ponieważ już wiesz, co cię czeka. Pomocna w tym przypadku może się okazać rozmowa z doświadczoną położną lub lekarzem prowadzącym twoją ciążę. Wybierz także szpital, który w pełni szanuje i respektuje prawa rodzących kobiet. W drugiej ciąży wiesz już, jakie są twoje oczekiwania, dlatego z dużą starannością możesz wybrać porodówkę i przemyśleć zastosowanie znieczulenia.

Kolejne dziecko a zmiany zachodzące w twoim organizmie

Statystyki mówią, że w kolejnej ciąży kobiety nieco rzadziej skarżą się na mdłości, wymioty, problemy ze snem czy puchnięcie nóg. Poród może również trwać nieco krócej niż za pierwszym razem. Właśnie z tego powodu lekarze zalecają przyjazd do szpitalu zaraz po pojawieniu się pierwszych skurczów.

Zapewne wcześniej poczujesz również pierwsze ruchy dziecka. Twój brzuch szybciej stanie się okrąglejszy, ponieważ twoje mięśnie są bardziej elastyczne, a macica łatwiej się rozciąga.

Jeśli twoja ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych, drugie dziecko możesz urodzić siłami natury. Porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym i wybierzcie najlepsze dla ciebie rozwiązanie.

Przed tobą kolejne wyzwanie, staniesz się podwójną mamą. W trakcie kolejnej ciąży niejedno może cię jeszcze zaskoczyć. Staraj się jednak zachować spokój i uwierz w swoje możliwości. Z pewnością poradzisz sobie, będąc mamą dwojga maluchów.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: pierwsza ciąża, druga ciąża, kolejna ciąża, kolejne dziecko, ponowna ciąża, drugie dziecko, 

Może Cię również zainteresować: