Rodzice z niecierpliwością wypatrują, kiedy u ich pociechy pojawią się pierwsze ząbki, choć okres ząbkowania nie należy do najprzyjemniejszych i może przysporzyć nie lada zmartwień. Znane wszystkim objawy ząbkowania to wzmożone ślinienie i rozpulchnione dziąsła. Maluszek staje się wtedy bardziej osowiały i płaczliwy, wkłada do buzi rączki i zabawki. Może pojawić się podwyższona temperatura ciała, katar, a także biegunka.
Biegunka u małego dziecka zawsze jest niepokojącym sygnałem. Wciąż nie wszyscy rodzice wiedzą, że jedną z przyczyn jej wystąpienia może być wyrastanie ząbków. Jak sobie radzić w tym trudnym dla całej rodziny okresie? Jak pomóc dziecku? Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania na ten temat.
Kiedy zaczynają wyżynać się pierwsze ząbki i jaka jest standardowa kolejność ząbkowania?
Zęby mleczne kształtują się na długo przed tym, zanim nasz maluszek przyjdzie na świat. Już w 4 tygodniu życia płodowego powstaje pierwotna listewka zębowa, z której w 6-7 tygodniu tworzą się zawiązki wszystkich dwudziestu zębów mlecznych, a od 4 miesiąca ciąży postępuje proces ich mineralizacji. Przychodząc na świat, dziecko posiada więc już wszystkie, choć oczywiście jeszcze niewidoczne, mleczaki.
U większości maluszków ząbki wyrzynają się w określonej kolejności, jednak nie jest to ścisłą regułą. Najczęściej kolejność ząbkowania przedstawia się następująco:
Czas ząbkowania może być dziedziczony po rodzicach. Co ciekawe, gdy dziecko ząbkuje wcześnie lub późno, prawdopodobnie odpowiednio wcześnie lub późno pożegna się z mleczakami i powita stałe zęby.
Koniecznie zgłośmy pediatrze, jeśli nasze roczne dziecko nie ma jeszcze ani jednego ząbka. Być może potrzebna jest konsultacja stomatologa dziecięcego.
Ząbkowanie a biegunka?
U niektórych dzieci przy ząbkowaniu może towarzyszyć biegunka. Należy zachować czujność i uważnie obserwować dziecko, żeby nie przeoczyć innych niż ząbkowanie przyczyn biegunki. Zwiększmy też ilość podawanych płynów – należy częściej przystawiać dziecko do piersi lub podawać wodę do picia. Biegunka jest bardzo niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci, ponieważ szybko doprowadza do odwodnienia i utraty ważnych dla organizmu składników mineralnych.
Zawsze, gdy u Twojego dziecka pojawia się luźna kupka z domieszką krwi lub śluzu z towarzyszącą gorączką i/albo wymiotami, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Jakie mogą być inne, poza biegunką, objawy ząbkowania?
Problemy związane z ząbkowaniem pojawiają się zazwyczaj w trakcie wyrzynania się pierwszych ząbków oraz trzonowców. Trudności mogą, ale nie muszą wystąpić. Nierzadko wyprzedzają moment pojawienia się zęba nawet o dwa, trzy miesiące. Najczęściej, poza biegunką, pojawiają się następujące dolegliwości:
Jak pomóc maluszkowi w trakcie ząbkowania?
Oto skuteczne metody łagodzenia bólu podczas wyrzynania się ząbków. Wypróbujmy, który najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego szkraba.
Czy ząbkowanie zawsze musi być bolesne?
Na szczęście nie, chociaż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo potrwa proces wyżynania się ząbków i jak bardzo będzie bolesny. Jedne maluszki cierpią całymi tygodniami, inne zachowują się tak, jakby nie zauważały, kiedy wyrósł im kolejny ząbek. W trudnych momentach pamiętajmy, że nawet najdłuższe ząbkowanie kiedyś się skończy. Bądźmy wyrozumiali dla dziecka, starajmy się znaleźć również chwilę wytchnienia dla siebie.
Jak dbać o zęby mleczne?
Jeszcze zanim pojawią się pierwsze białe perełki, należy dbać o higienę jamy ustnej. Dziąsła powinno się przemywać gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub schłodzonym naparem z rumianku. Gdy pojawią się pierwsze ząbki, trzeba je szczotkować co najmniej dwa razy dziennie przy pomocy szczoteczki i pasty do zębów (zawsze nakładajmy niewielką ilość pasty). Szczoteczka i pasta muszą być dostosowane do wieku dziecka. Dawajmy maluchom dobry przykład i zachęcajmy do szorowania zębów. Wspólne mycie może stać się naszym codziennym, rodzinnym rytuałem, który zapobiegnie próchnicy.
Bardzo ważne jest, aby między 12 a 18 miesiącem życia dziecka pożegnać się z butelką ze smoczkiem, ponieważ długotrwałe ssanie płynów innych niż woda może powodować namnażanie się bakterii i w rezultacie wystąpienie próchnicy. Do kubeczka nalewajmy wodę, unikajmy słodzonych soczków i innych napojów. Nadmiar soków w diecie dziecka nie tylko wpływa negatywnie na ząbki, lecz także może powodować utratę apetytu i/lub przewlekłe biegunki!
Strońmy od słodyczy. Pamiętajmy, że przykład idzie z góry - jeśli sami zamiast jabłka wybieramy czekoladę, ciężko będzie nam wytłumaczyć dziecku, żeby postępowało inaczej. Dbajmy o właściwą dietę, bogatą w wapń i witaminy. A gdy naszemu szkrabowi wyrośnie już komplet dwudziestu ząbków, koniecznie odwiedzajmy systematycznie stomatologa.
Oprac. Grażyna Zaborska
Konsultacja specjalistyczna: dr n. med. Małgorzata Kwiatkowska, pediatra