4 tydzień ciąży - jak wyglądają pierwsze objawy ciąży

4 tydzień ciąży

Czwarty tydzień ciąży, przemija najczęściej w niewiedzy o tym co się właśnie wydarzyło. Pierwszych objawów ciąży można doświadczać już niedługo po zapłodnieniu. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda kobieta ma takie same objawy i nie przy każdej kolejnej ciąży są one identyczne.

Ciążę rozpoznaje się po stwierdzeniu tzw. objawów ciąży, które podzielono na domyślne (prawdopodobne) i pewne.

Objawy domyślne (prawdopodobne) ciąży

Objawy domyślne ciąży to wszystkie te zmiany, które można zaobserwować we wczesnej ciąży. Poranne mdłości zwane nudnościami wywołane są prawdopodobnie przez hormony. Pojawiają się tylko u niektórych kobiet, ale za to potrafią być bardzo dokuczliwe. Zwykle zaczynają się około 6.-8. tygodnia ciąży i zwykle trwają przez pierwszy trymestr ciąży. Najczęściej pojawiają się rano, chociaż mogą występować w dowolnym momencie dnia.

Około szóstego lub ósmego tygodnia u wielu kobiet pojawia się częste oddawanie moczu. Dzieje się tak, ponieważ rozpulchniona i powiększająca się macica uciska na pęcherz i zmniejsza jego objętość. Nerki zaś pracują intensywniej niż dotąd. Zazwyczaj zmniejsza się ono pod koniec pierwszego trymestru, gdy macica nieco się unosi, i powraca ze zdwojoną siłą pod koniec ciąży, kiedy macica jest już bardzo duża.

W czasie ciąży wyższy poziom progesteronu może powodować zaparcia. Progesteron powoduje rozluźnienie mięśni gładkich jelit i spowolnienie ich pracy. Aby wspomagać ich pracę trzeba pić dużo wody, w miarę możliwości  być aktywnym fizycznie  i spożywać dużo pokarmów bogatych w błonnik.

Zmęczenie, senność i wahania nastrojów mogą być to pierwsze domyślne objawy ciąży. Kobieta może zacząć czuć się wyjątkowo zmęczona nawet już tydzień po poczęciu. Często jest to wywołane wysokim poziomem hormonu o nazwie progesteron.  Inne wczesne objawy ciąży to częste, lecz łagodne bóle, zawroty głowy i omdlenia. Mogą być powodowane rozszerzaniem się naczyń krwionośnych, obniżonym ciśnieniem krwi oraz niższym stężeniem cukru we krwi.

Do prawdopodobnych objawów ciąży zaliczamy również zmiany w narządach rodnych kobiety łatwe do zaobserwowania przez nią samą takie jak zatrzymanie miesiączki czy zmiany w gruczołach piersiowych, a w badaniu ginekologicznym możliwe do stwierdzenia powiększenie i rozpulchnienie macicy oraz zasinienie pochwy i przedsionka pochwy.

Najbardziej oczywistym wczesnym objawem ciąży jest brak miesiączki.  Jego przyczyną są zmiany hormonalne spowodowane zagnieżdżeniem się jaja płodowego w macicy. Czasem jednak  miesiączka, a raczej niewielkie krwawienie, pojawia się jeszcze przez pierwsze dwa, trzy miesiące ciąży. Kobiety, które regularnie mierzą temperaturę ciała mogą zaobserwować, że w przypadku zapłodnienia podwyższona temperatura ciała 37,2 – 37,4°C utrzymuje się przez cały okres ciąży.

Dla wielu kobiet zmiany w piersiach to jeden z pierwszych objawów ciąży. Już kilka tygodni po zapłodnieniu biust wyraźnie się powiększa i staje się bardzo wrażliwy na dotyk. Ze względu na zmiany hormonalne kobiece piersi mogą wydawać się cięższe, pełniejsze, a przy samobadaniu często można wyczuć w nich wyraźne zgrubienia. Obszar wokół sutków, zwany otoczką, może nabrać ciemniejszych kolorów. Przyzwyczajenie się organizmu do nowego poziomu hormonów może zająć kilka tygodni.

Objawy pewne ciąży

Do objawów pewnych ciąży zalicza się stwierdzenie pęcherzyka ciążowego w badaniu ultrasonograficznym, stwierdzenie czynności serca dziecka lub w późniejszym okresie wyczuwanie ruchów dziecka. Ciążę można potwierdzić również wykonując test ciążowy, który wykrywa hormon βHCG w moczu lub w surowicy krwi.

Jak się okazuje, wiele kobiet w pierwszym miesiącu nie odczuwa żadnych dodatkowych objawów, które sugerowałyby zmianę stanu. U większości pierwsze objawy ciąży pojawiają się dopiero około 4-6 tygodnia po zapłodnieniu. Ich kumulacja przypada na koniec pierwszego trymestru, czyli okolice12-14 tygodnia, zaś ich ustąpienia można się spodziewać mniej więcej około 16-20 tygodnia.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: