Gratulacje! Właśnie wkraczasz w ostatni miesiąc ciąży. Twoje dziecko jest już niemal gotowe do opuszczenia swojego bezpiecznego schronienia. Z pewnością obawiasz się porodu i zmian, które nastąpią. Z drugiej jednak strony nie możesz się go doczekać i z niecierpliwością oczekujesz narodzin swojego maleństwa. Natura jednak sama zdecyduje, kiedy nastąpi ten wielki dzień, a tobie pozostaje jedynie cierpliwie czekać.
Rozwój dziecka w 36 tygodniu ciąży
Twoje dziecko waży już około 2700 gramów i mierzy około 47 centymetrów. Jego wzrost do momentu porodu nie ulegnie już drastycznym zmianom, ale malec może przybrać jeszcze około jednego kilograma.
W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dojrzewają płuca dziecka. Układ oddechowy w dalszym ciągu produkuje surfaktant, dzięki któremu dziecko będzie mogło oddychać swobodnie. Pozostałe układy są już dobrze rozwinięte. Dziecko jest już ukształtowane i gotowe do przyjścia na świat.
Mózg ciągle rośnie i zaznacza się wyraźnie okolica czołowa czaszki.
Kości w czaszce dziecka są ciągle miękkie i nie do końca zrośnięte ze sobą, dzięki temu główka będzie mogła przejść przez kanał rodny. Kości te zrosną się w pierwszym roku życia dziecka.
Możesz zaobserwować zmianę w charakterze ruchów malucha. Wcześniej wszystkie jego kopnięcia były mocne i bardzo dobrze odczuwalne. Teraz, z powodu ograniczonej przestrzeni, malec wierci się i tylko nieznacznie porusza. Nie oznacza to jednak, że masz zapominać o kontroli jego ruchów. Liczenie ruchów w ciąży jest niezwykle ważne, gdyż daje ci pewność, że u dziecka wszystko jest w porządku. Jeśli zaniepokoi cię brak aktywności dziecka, zgłoś się do szpitala. Zostaniesz tam podłączona do urządzenia KTG, które monitoruje pracę serca malucha i czynność skurczową macicy.
Jeśli twoje dziecko do tego tygodnia ciąży nie obróciło się główką w dół, to jest już niemal ostatni dzwonek. Później będzie miało zwyczajnie za mało miejsca i stanie się to bardzo trudne, choć nadal możliwe. Zdarzają się sytuacje, w których malec decyduje się na przyjęcie pozycji główkowej niemal w ostatniej chwili. Niektórzy ginekolodzy próbują pomóc dziecku obrócić się w brzuchu mamy. Lekarz obserwując malucha na USG stara się go obrócić przez powłoki brzuszne. Metoda ta jednak niesie pewne ryzyko i może zakończyć się nawet przedwczesnym porodem.
Jak się czuje mama - samopoczucie w 36 tygodniu ciąży
Twoja macica jest teraz tysiąc razy większa niż normalnie i sięga podstawy żeber. Możesz zaobserwować, że od tego tygodnia zaczęła się stopniowo obniżać. Zaczniesz odczuwać ulgę i będzie ci łatwiej oddychać. Niestety przyczyni się to również do nacisku na kość łonową i ból w okolicy krocza. Pęcherz moczowy uciskany przez główkę malucha będzie powodował jeszcze częstsze niż do tej pory wizyty w toalecie.
Od dziewiątego miesiąca ciąży wizyty lekarskie mogą się odbywać nawet co tydzień. Lekarz w trakcie badania ginekologicznego oceni szyjkę macicy, w czasie badania USG oszacuje masę płodu i stwierdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do porodu siłami natury. Zmierzy też wielkość miednicy.
Ciągle masz czas na to, by wykonać badanie na obecność paciorkowców. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby wszystkie kobiety spodziewające się dziecka wykonały to badanie między 35 a 37 tygodniem ciąży. Badanie polega na pobraniu wymazu z pochwy i pozwala ocenić, czy jesteś nosicielką bakterii paciorkowca typu B. Jeśli wynik okaże się dodatni, w okresie okołoporodowym zostanie podany antybiotyk. Jest to niezwykle ważne badanie, ponieważ u noworodka może dojść do poważnych powikłań po zakażeniu tą groźną bakterią. Wywołać ona może takie choroby, jak zapalenie płuc, sepsa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Jeśli nie spakowałaś jeszcze torby do szpitala, zrób to koniecznie. Rozpoczął się 9 miesiąc ciąży, więc poród może się zacząć w każdej chwili. Nie zapomnij zabrać ze sobą najważniejszych dokumentów: dowodu osobistego, NIP pracodawcy, karty ciąży, oryginału grupy krwi oraz wyników badań z okresu ciąży.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży